Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Zákon kriminalizující interrupce byl sněmovnou zamítnut

Zákon kriminalizující interrupce byl sněmovnou zamítnut

5. duben 2004  | Linda Sokačová
V úterý 30. března parlament zamítl poslanecký návrh, který usiloval o kriminalizaci interrupčních zákroků (mezi navrhovateli byli poslanci a jedna poslankyně KDU-ČSL a ODS, celkem 5). Hlavnímu z navrhovatelů J. Karasovi se podařil skutečně husarský kousek –podle počítače se hlasování zdržel.
Zákon kriminalizující interrupce byl sněmovnou zamítnut

V úterý 30. března parlament zamítl poslanecký návrh, který usiloval o kriminalizaci interrupčních zákroků (mezi navrhovateli byli poslanci a jedna poslankyně KDU-ČSL a ODS, celkem 5). Hlavnímu z navrhovatelů J. Karasovi se podařil skutečně husarský kousek –podle počítače se hlasování zdržel.

Intenzivní diskuze, která v podstatě probíhala několik měsíců, byla především na straně zastánců legislativního zákazu interrupcí velmi emotivní. Přesněji řečeno ze strany hnutí pro „život“ se jednalo spíše o demagogický monolog zcela nereagující na argumenty protistrany – odpůrců a odpůrkyň legislativního zákazu interrupcí. Jejich hlavní argument, který se nemění již několik let, se týká etické stránky interrupcí – žena, která interrupci podstoupí, zabíjí dítě. Na podporu svého tvrzení, že se jedná o vraždu, bylo použito např. tvrzení jednoho lékaře, který přišel s něčím, co jistě způsobí v lékařské obci zásadní zlom a přinese revoluční změny do léčení řady nemocí. Podle něho je totiž krevní systém matky a plodu oddělen. Takže např. nakažení plodu virem HIV z krevního oběhu ženy je od této chvíle zcela nelogické a nemožné. A křesťané už ženu nebudou potřebovat ani jako bezduchou schránku na donošení dětí. Z tohoto velmi sporného tvrzení byl také vyvozen závěr, že žena nerozhoduje o svém těle. Navrhovatelé a navrhovatelka zákona a i další příznivci během svých litánií nabádali k zodpovědnosti a obviňovali z vražd milionů dětí především ženy. Během svých monologů pozapomněli na muže, kteří i svou nepřítomností za interrupce také nesou zodpovědnost.

Vedle argumentu vraždy se objevil i argument holocaustu. J. Karas v jednom ze svých článků interrupce přirovnal k holocaustu (nutno dodat, že tato idea není z jeho hlavy, ale běžnou výbavou argumentačního arzenálu stoupenců a stoupenkyň hnutí pro život). Pokud někdo není proti interrupcím (myšleno jako prosazování legislativního zákazu a velmi militantního a demagogického odporu proti nim), nemůže podle něho upřímně litovat ani obětí holocaustu. Krev z nenarozených, je podle něho stejná jako krev zavražděných židovských obětí. J. Karas nějak opomenul to, že nacionalistická doktrína byla promyšlená a zamýšlená, žena, která podstoupí interrupcí, však neprovádí nějaký promyšlený likvidační krok proti skupině obyvatel – v tomto případě skupině nenarozených dětí.

I když tentokrát návrh neprošel, zastánci a zastánkyně svobodné volby v otázce interrupcí by neměli zaspat a věnovat se této otázce i nadále.

Linda Sokačová

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.