Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › www.hlidacifena.cz: Zkuste se zapojit do neformální stáže u političek

www.hlidacifena.cz: Zkuste se zapojit do neformální stáže u političek

www.hlidacifena.cz: Zkuste se zapojit do neformální stáže u političek
Ženy z ODA, SZ a SOS nabízejí "zaučení" ženám všech generací a zvou je k větší účasti na veřejném rozhodování. Možná nevíte, jestli chcete vstoupit do politické strany, má-li to smysl. Nedovedete si například představit, co obnáší práce takové předsedkyně politické strany. Nebo máte vybranou stranu, ale stále váháte. Zkuste se zapojit do neformálního projektu www.hlidacifena.cz "Moje politická mentorka"!mil
Ženy z ODA, SZ a SOS nabízejí "zaučení" ženám všech generací a zvou je k větší účasti na veřejném rozhodování. Možná nevíte, jestli chcete vstoupit do politické strany, má-li to smysl. Nedovedete si například představit, co obnáší práce takové předsedkyně politické strany. Nebo máte vybranou stranu, ale stále váháte. Zkuste se zapojit do neformálního projektu www.hlidacifena.cz "Moje politická mentorka"!

Tři aktivní političky (kandidátky do Evropského parlamentu) jsou ochotny nechat zájemkyně po dobu tří měsíců sledovat svou práci v politické straně, nahlédnout pod pokličku příprav kampaně do Evropského parlamentu a běžné mezivolební činnosti. Náročnost a konkrétní podmínky "stáže" závisí na osobní dohodě a časových možnostech obou stran.

Chcete-li se zúčastnit, dozvědět se více nebo získat kontakt na naše ochotné mentorky, pište na milus.kotisova@volny.cz nebo volejte na 732 702 151.

Do projektu se dosud přihlásily (hledáme pochopitelně další):
  • Předsedkyně senátní strany ODA J. Nováková
  • Místopředsedkyně SZ Jana Ulbrychová
  • Členka výboru Strany pro otevřenou společnost (SOS) Eva Tylová
www.hlidacifena.cz bude sledovat, jak se stážistkám daří a co z této neobvyklé zkušenosti získaly obě ženy.

2008 hodin pro prezidentku

Projekt neformální stáže u političek je součástí dlouhodobého záměru www.hlidacifena.cz. Za symbolickým a spíše inspirativním a motivačním názvem 2008 hodin pro prezidentku se skrývá řekněme občanský politicko-vzdělávací projekt. Jeho cílem je v obecné rovině jednak rozšířit výklad slova politika, jinými slovy uhlazovat a snižovat příliš vyvýšenou špičku veřejnoprávní hierarchie, a jednak podnítit i prohloubit zájem žen o věci "veřejné". V rovině praktické chceme přivést k pravidelné a systematické dialogické spolupráci a vzájemnému naučení zástupkyně celého politického spektra, ať političky, "bývalé" političky, jejichž znalosti by rozhodně neměly vyplynout do ztracena, politické komentátorky nebo tzv. laikyně.

V českém politickém prostředí chybí ženy jak v exekutivě, tak v legislativě. V rámci "2008 hodin pro prezidentku" mohou libovolné zájemkyně získat zcela konkrétní představu o práci zastupitelek, nabýt penza kulturně-politického přehledu a v několika případech rozhodnout se ke vstupu do politiky, tou či onou formou - mohou pracovat jako poradkyně, rešeršérky, tiskové mluvčí, politické komentátorky. Pokud by se nerozhodly pro (polo)-profesionální politickou dráhu, přinejmenším jako občanky a voličky mohou dělat informovanější a sebevědomější rozhodnutí.

Zlomky z projektu

Politický mentoring - političky a "bývalé političky" zaučují zájemkyně, které chtějí vstoupit do politiky. Pod jejich vedením i jejich aktivním přispěním budou mimo jiné rozvíjet Stínové programy pro www.hlidacifena.cz

Veřejná pracovně-debatní setkání - témata bude částečně vycházet ze Stínových programů Hlídací feny a doplňovat je. Průběh debaty je následující: každá účastnice je v roli poradkyně prezidentky. Dle rotačního principu (nebo na základě vylosování) jedna z přítomných představuje prezidentku, která potřebuje poradit a klade otázky svým poradkyním. Na závěr se snaží shrnout podněty všech do určité ucelené vize a vymezit další témata, nově vznesené otázky či problémy. Na tyto debaty musí zásadně každá účastnice načíst jednu vybranou knihu (každá jinou) a ve společné debatě se tak "rychlou cestou" o dané problematice dozví více a z vícero úhlů.

(Politický) jazykový kurz - Jazyková vybavenost je jedním z mnoha předpokladů pro výkon zastupitelské funkce. www.hlidacifena.cz proto nabízí 2 měsíční multi-jazykový rychlokurz, který Vás přesvědčí, že se dokážete rychle a s úspěchem naučit nejprve číst a potom podle potřeby mluvit. Každá zájemkyně se bude soustředit na oblast, která ji zajímá.

Máte-li zájem o další informace, napište prosím Miluš Kotišové na mkotisova@iol.cz nebo zavolejte na 732 702 151.

Novinky na webu
  • rozhovor s Evou Tylovou, kandidátkou do Evropského parlamentu za Stranu pro otevřenou společnost
  • rozhovor s Janou Ulbrychovou, místopředsedkyní Strany zelených a kandidátkou do Evropského parlamentu
  • sledujeme volby 2004 do Evropského parlamentu z genderového pohledu
Genderové analýzy programů politických stran od studentek a studentů Fakulty sociálních věd UK:

Unie svobody-demokratická unie
KSČM
Strana zelených
ODS
ČSSD
Evropští demokraté

Zdroj: www.hlidacifena.cz
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.