Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › WeiberWirtschaft eG – “Women’s Business” – ženské podnikání

WeiberWirtschaft eG – “Women’s Business” – ženské podnikání

9. prosinec 2003  | Alexandra Doleželová
Centrum WeiberWirtschaft eG je největším ženským družstevním a operačním projektem pro začátky ženského podnikání v Německu a také v Evropě. Centrum se nachází v Berlíně na Anklamer Strasse 38, 3 zastávky metrem od Alexander Platz. 1 500 žen je součástí tohoto rozsáhlého projektu, který podporuje ženy podnikatelky.
Centrum WeiberWirtschaft eG je největším ženským družstevním a operačním projektem pro začátky ženského podnikání v Německu a také v Evropě. Centrum se nachází v Berlíně na Anklamer Strasse 38, 3 zastávky metrem od Alexander Platz. 1 500 žen je součástí tohoto rozsáhlého projektu, který podporuje ženy podnikatelky.

V letech 1993 až 1996 více než 5 500 metrů čtverečních bývalé kosmetické továrny bylo opraveno za účelem vytvoření ekologické, technologicky výhodné lokality pro kanceláře, produkci, maloobchody a služby, které založily a vlastní ženy.

V době, kdy je pro ženu stále velmi těžké začít s podnikáním jí toto komerční centrum nabízí výhodné počáteční podmínky, jako například zaručený dlouhodobý pronájem. Centrum nabízí i jiné výhody: hlídání dětí, krásný dvůr plný květin, kavárnu, restauraci a moderní konferenční vybavení.

Prostor je rozdělen na malé a velké jednotky, aby bylo možno prostor využít pro co nejvíce podniků.

WeiberWirtschaft se snaží držet krok s ekologickou odpovědností. I při vzniku centra se restaurátoři snažili neničit životní prostředí. Jedním z trendů je šetření energie.

WeiberWirschaft je „družstvo“ pouze pro ženy. V dnešní době má asi 1 500 členů. Družstvo je založeno na demokratických principech v rámci účasti na rozhodování a společného ručení. Hlavními cíly tohoto družstva jsou: hájit zájmy svých členů, poskytovat prostor v komerčním centru a tím vylepšit výchozí podmínky pro ženské podniky a projekty, vytvořit pracovní místa pro ženy v komerčním sektoru, ve službách a kulturním sektoru. Členky se také navzájem podporují. V tomto sdružení mají všechny členky stejný hlas bez ohledu na množství vlastněného kapitálu. Každá členka musí vlastnit alespoň jednu akcii WeiberWirtschaft. Tímto se toto komerční centrum stává nejenom atraktivní lokalitou pro ekonomickou aktivitu, ale také příkladem sociálně odpovědného podnikání.

Nejvyšším orgánem sdružení je valná hromada, která se setkává jednou ročně. Toto forum volí dozorčí radu a výkonné ředitele, určuje základní politiku. Výkonní řiditelé jsou odpovědni za fungování WeiberWirtschaft. Dozorčí rada dohlíží na práci výkonných řiditelů a na každodenní běh centra. WeiberWirtschaft je zákonem povinno být členem větší družstevní asociace. Tato asociace dohlíží na korektnost sdružení.

Celková investice do komerčního centra činí 18 milionů Euro. 38% této částky bylo financováno z vládních fondů, 26% státem Berlín, 30% bankovními půjčkami (nejvíce Deutsche Siedlungs- und Landesrenten Bank), 3% z dotace na ekologické podmínky a 3% z vlastního kapitálu. Jedna akcie WeiberWirtschaft stojí 103 Euro.

Členky tohoto centra Vám řeknou, že je teprve v začátcích, ale pro nezávislého pozorovatele to tak ovšem nevypadá. Úspěšnost žen, které začaly podnikat v tomto centru je 75%, což je celkem vysoké procento v porovnání s průměrem – 50% nových podniků v Berlíně není úspěšných.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.