Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Večer na téma… Ženy Jednoho světa (18.4.2004, ČT 2, 20,00hod)

Večer na téma… Ženy Jednoho světa (18.4.2004, ČT 2, 20,00hod)

16. duben 2004  |  ČESKÁ TELEVIZE
Česká televize ve svém Večeru na téma…Ženy Jednoho světa uvádí finský dokument Hodné holky a italský dokument Děti nenávisti, filmy, které byly uvedeny na festivalu Jeden Svět v minulých dvou ročnících. I premiéra filmu Jasminy Blaževič Co všechno jim ještě můžeme udělat? vychází z festivalových snímků, dokumentární záběry jsou pak doplněny autentickou českou zkušeností. Ve snímku vystupují Tereza Porybná - Jeden svět, Alena Králíková a Lenka Simerská – Gender Studies, Branislava Vargová – Rosa, Marcela Linková – Sociologický ústav AV ČR, Petra Burčíková – La Strada, Michaela Pučeková a Barbara Resnerová – Amnesty International. Celý večer uvede čerstvý dokument mladého českého dokumentaristy Tomáše Kudrny To všechno z lásky … o podobách domácího násilí v Čechách.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět pořádaný o.p.s. Člověk v tísni, společností při České televizi, se snaží kriticky nahlížet na stav současného světa a je věnován svobodě, spravedlnosti a lidské důstojnosti. Nenabízí však jednoduché a laciné otázky, ale nabourává předsudky, zesměšňuje hloupost, odhaluje zločiny, upozorňuje na nepravosti, rozšiřuje obzory a oslovuje silnými příběhy. Jeden svět zdaleka není jen o politicích, finančnících a generálech, ale také o skutečně inspirujících lidech, kteří se vzpírají násilí, nesvobodě a nespravedlnosti. Jeden svět je zároveň přehlídkou skvělé filmařiny. Za pět let své existence se Jeden svět stal největším a nejprestižnějším lidskoprávním festivalem v Evropě. Jeho šestý ročník proběhne 14.-22. dubna 2004 v Praze, Brně, Ostravě a Plzni a 26.-30. dubna 2004 v dalších jedenácti regionálních centrech ČR. Letošní ročník nabídne 140 filmů prezentujících světovou a domácí dokumentární tvorbu. (www.jedensvet.cz).

Součástí festivalu je vždy i sekce, která mapuje úděl žen. Česká televize ve svém Večeru na téma…Ženy Jednoho světa uvádí finský dokument Hodné holky a italský dokument Děti nenávisti, filmy, které byly uvedeny na festivalu JS v minulých dvou ročnících. I premiéra filmu Jasminy Blaževič Co všechno jim ještě můžeme udělat? vychází z festivalových snímků, dokumentární záběry jsou pak doplněny autentickou českou zkušeností. Ve snímku vystupují Tereza Porybná - Jeden svět,Alena Králíková – Gender Studies,Branislava Vargová – Rosa,Marcela Linková – Sociologický ústav AV ČR,Petra Burčíková – La Strada,
Michaela Pučeková a Barbara Resnerová – Amnesty International
Celý večer uvede čerstvý dokument mladého českého dokumentaristy Tomáše Kudrny To všechno z lásky … o podobách domácího násilí v Čechách.

To všechno z lásky…
Film režiséra a kameramana Tomáše Kudrny představuje tři paralelní příběhy - v prostých, ale unikátních záběrech "mluvících hlav" se na kameru zpovídají tři ženy. Vyprávějí, jací byli jejich partneři šaramantní, tolerantní a milí. Vyprávějí, jak je postupně začali izolovat od jejich kamarádů a přátel. Vyprávějí, jak je poprvé jejich milý uhodil. Vyprávějí, kam až vedlo tělesné i psychické ponižování. Vyprávějí, jak se snažili ze vztahu utéci. Prostota výpovědí je vyvážena sugestivním nábojem otřesných zážitků, kterých často byly přítomny i děti. Divákovi se nutně musí při sledování tohoto filmu odvíjet osobní příběh jeho vlastní tolerance a vztahů.
Scénář a režie: Tomáš Kudrna
Repríza, 28 min
Co jim ještě můžeme udělat?
Podle nejnovějších zpráv Amnesty International každá třetí žena na světě zakusí na sobě alespoň jednou za život vážné násilí…
Dokument Jasminy Blaževič „Co jim ještě můžeme udělat?“ chce za pomoci ukázek z vynikajících dokumentárních filmů, které byly uvedeny v průběhu let na festivalu Jeden svět, předvést rozsah a formy násilí páchaného na ženách. Jde přitom často o zločiny, které ani nejsou vnímány jako zločiny, nýbrž jako odlišnosti různých kultur a zvyků - anebo jako sociální problém, který nelze řešit.
Námět a scénář: Jasmina Blaževič.
Premiéra,28 min

Hodné holky
Pohledy na osudy tří žen různého věku. Žijí ve Finsku, všechny od narození dělají všechno správně, nicméně, když samy pro sebe hodnotí svůj život, docházejí k nulovému výsledku…
Finský dokument z roku 2000 o sebetrýznění a hledání vlastní identity.
Režie: Hanna Miettinen
Premiéra,52 min

Děti nenávisti
„ Děti,které jsme si představovaly ve svých tělech, byli nepřátelé, kteří v nás rostli…“
Během války v Bosně a Kosovu bylo na 30 tisíc žen znásilněno. Výpovědi šesti z nich, které se musely vyrovnat nejen s těžkým válečným traumatem, ale i s početím „dítěte“ nenávisti.
Italský dokument autorky Marielly Crocelly z roku 2001, oceněný řadou cen.
Premiéra, 40 min

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.