Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Úlevná vaginální terapie vyprodala divadlo v Huse na provázku

Úlevná vaginální terapie vyprodala divadlo v Huse na provázku

3. březen 2004  |  Econnect
Jediné letošní představení hry Vagina Monology americké autorky Eve Ensler bylo v neděli uvedeno v brněnském divadle Husa na provázku. Výtěžek z vyprodaného představení půjde stejně jako vloni na konto občanského sdružení Magdalenium. To použije peníze na další vybavení chráněného bydlení pro ženy, které se staly obětmi násilí.

Jediné letošní představení hry Vagina Monology americké autorky Eve Ensler bylo v neděli uvedeno v brněnském divadle Husa na provázku. Výtěžek z vyprodaného představení půjde stejně jako vloni na konto občanského sdružení Magdalenium. To použije peníze na další vybavení chráněného bydlení pro ženy, které se staly obětmi násilí.

„Celková částka činila vloni přes sedmnáct tisíc korun. Letošní výtěžek si tak úplně netroufám odhadnout, jeho výši budeme znát až na konci týdne, ale vzhledem k tomu, že bylo úplně vyprodáno, můžeme být spokojeny,“ uvedla hlavní organizátorka akce Petra Steinerová, zakladatelka pořádajícího občanského sdružení Cesta ženy.

Nešlo přitom pouze o uvedení Vagina Monologů, ty byly pouze vyvrcholením celovíkendového V-Day Brno 2004. V sobotu odpoledne byly promítány dva filmy německé výtvarnice, porodní asistentky a matky tří dětí Katji Baumgarten, filmy doplnila diskuse o porodech doma. Vzhledem k tomu, že poslaneckou sněmovnou i senátem prošel nedávno zákon o tzv. nelékařích, který de facto znemožňuje samostatnou práci porodním asistentkám a za vedení domácích porodů je tím kriminalizuje, šlo o téma na výsost aktuální. Vnímání těhotenství jako nemoci a porodu jako operace je možné nahlížet jako formu symbolického násilí na ženách, téma porodnictví tedy s filozofií V-Day velmi úzce souvisí.

Celkem devět hereček, oblečených tradičně do rudé a černé, vystoupilo v neděli v rámci vlastního představení Vagina Monologů. Důvody, které je k účasti na vystoupení vedly, shrnula jedna z nich následujícími slovy: „Dostala jsem se k Vagina Monologům v Londýně. Seděla jsem v divadle mezi nadšeně kvičícími Japonkami a sledovala „the most sexist and funniest show“ a řekla jsem si, že je dobré rozkvičet také diváky z Brna Husovic, Králova Pole, Žabovřesk, Řečkovic, Bystrce, Lískovce, Nové osady, Jundrova, Černých polí, Starého Brna a tak dále a tak dále. Řekla jsem si, že pro každou ženu z Brna teď musí nastat čas být „sexy ve městě“.“

Velkou část diváků a divaček brněnského představení tvořily ženy starší a střední generace a také manželské páry. Jakkoli by se tedy mohlo zdát, že Vagina Monology jsou určeny výhradně ženám či feministkám, opak je pravdou. Tato hra může být chápána jak v politické rovině feministického aktivismu, tak v rovině naprosto osobní až intimní. Za každým monologem se skrývá konkrétní příběh, konkrétní žena, konkrétní vagina, a přesto nebo možná právě proto, jak jsou často tyto příběhy tragické a frustrující, nesou v sobě vtip a obrovskou úlevu, v sále přímo hmatatelnou. A v to také vidíme hlavní vysvětlení, proč je divadelní představení Vagina Monologů silnějším zážitkem než „pouhé“ čtení knihy. Společný úlevný smích a prožitek, když naplněné hlediště společně křičí: „Kunda, kunda!“, je možné považovat za zajímavou vaginální terapii, o jejíž nutnosti nelze pochybovat.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.