Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více

TANČÍRNA - Obnovená premiéra 10.dubna 2004

10. dubna 2004 (sobota)
10. dubna 2004 bude mít v Kongresovém centru obnovenou premiéru a ve dnech 12.dubna, 13. a 14. května 2004 další reprízy inscenace Tančírna. Celý projekt byl inspirován původní stejnojmennou francouzskou inscenací, kterou zachytil ve filmu Ettore Scola roku 1981. Literární i hudební podoba však je zcela původní a má specificky české rysy, vychází z českých reálií a české politické i kulturní historie 20.století. Scénář vznikal v průběhu letošního roku a jeho autorkami jsou Johana Kudláčková a Irena Žantovská, která je zároveň režisérkou celého projektu.

<p>10. dubna 2004 bude mít v Kongresovém centru obnovenou premiéru a ve dnech 12.dubna, 13. a 14.května 2004 další reprízy inscenace Tančírna. Celý projekt byl inspirován původní stejnojmennou francouzskou inscenací, kterou zachytil ve filmu Ettore Scola roku 1981. Literární i hudební podoba však je zcela původní a má specificky české rysy, vychází z českých reálií a české politické i kulturní historie 20.století. Scénář vznikal v průběhu letošního roku a jeho autorkami jsou Johana Kudláčková a Irena Žantovská, která je zároveň režisérkou celého projektu.
</p>
<p>Scénář zachycuje veškeré zásadní momenty, se kterými se naše země potýkala v průběhu 20.století. Příběh začíná někdy v 90.letech, retrospektivně se vrací k době mocnářství, přežije obě světové války i slibné období první republiky, potýká se s tvrdým nástupem komunismu a totalitního zřízení, projde si okupací v roce 1968 a přes mnohdy skličující normalizaci se dostává až k naprosté současnosti. Charaktery jednotlivých postav se v průběhu času a "kolemjdoucích dějin" nemění, protože lidé zůstávají lidmi a jejich základní vlastnosti se nemění ani pod tlakem dějinných událostí.
</p>
<p>Divák sleduje i hudební vývoj naší země. Od Smetanových polek, přes romantiku Oldřicha Nového, trudné budovatelské chóry, neopakovatelnou atmosféru 60.let včetně našeho i světového rocku, normalizační songy až k současné přetechnizované muzice. Autorkou choreografie je slovenská, v Čechách a v Řecku působící choreografka Boba Brella, autorem hudebních koláží a aranžérem live hudby je Miroslav Kořínek, dramaturgem převzaté hudby Libor Bouček, který je zároveň vedoucím produkce celého projektu Tančírna.
Na návrhu scény se podíleli tři výtvarníci - Lukáš Kuchinka, Jaroslav Máčal a Jan Polívka. Všichni tři představují nový scénografický impuls v českém divadle a v průběhu vzniku se jim podařilo vytvořit univerzální taneční prostor, ve kterém se alespoň jednou vyskytl alespoň někdy každý z nás.
</p>
<p>Herecké obsazení projektu v sobě spojuje zkušenost s nadějným mládím. V naprosto rovnocenných hereckých a tanečních partech se představí 17 herců. Mimo jiných Jitka Smutná či Johanna Tesařová, herečky ND, Hanuš Bor, který se objevuje na prknech Divadla Na Fidlovačce, Dejvického divadla nebo v rámci Shakespearovských slavností na Pražském hradě, Kateřina Mátlová, která ztvárnila hlavní roli v muzikálu Dracula, herci známí z Divadla ABC Radek Kříž, Miroslav Hrabě a Klára Jandová (hlavní role ve snímku Král sokolů, r.Václav Vorlíček, hlavní role v novém seriálu TV Prima Rodinná pouta), nebo Ladislava Něrgešová (moderátorka soutěže Česko hledá superstar) či Martin Hofmann, který je známý z jevišť Divadla v Celetné, nebo z Divadla Rokoko. Producentem projektu je Kongresové centrum Praha ve spolupráci s divadelní agenturou Aréna.
</p>
<p>Původní premiéra se konala 22.července 2003, byla následována sérií letních představení, určených jak pražskému, tak "turistickému" divákovi. Po krátkém čase se Tančírna vrací, nyní už zcela k českému divákovi, a to obnovenou premiérou 10 dubna 2004 ve Společenském sále Kongresového centra Praha (dříve Paláce kultury). Následují reprízy ve dnech 12.dubna, 13. a 14.května 2004.
</p>
<p>Další termíny představení budou zveřejněny postupně.
</p>
<p>Vstupenky prodává od 1.března 2004 síť Ticketpro, Ticketart, a prodejci Hudebního dovadla Karlín a Kongresového centra Praha
</p>
<p><b>O autorce a režisérce:</b>
</p>
<p><b><u>Irena Žantovská</b></u> (1963), vystudovala DAMU (1991), má na svém kontě přes 50 profesionálních divadelních režií na předních českých scénách (Plzeň, Olomouc, Ostrava, Liberec, Kladno, Cheb), řadu let byla členkou umělecké rady poetické vinárny VIOLA (kde měla režie z textů Ortena, Kainara, Hraběte, beatniků a expresionistů). Byla tři roky vedoucím ročníkovým pedagogem Vyšší odborné školy herecké v Praze, nyní mj. vyučuje na Vysoké škole J.A.Komenského v Praze. Hostovala opakovaně i v pražském Národním divadle, režií hry Augusta Strindberga Tanec smrti (s J.Preissovou, J.Somrem a V.Postráneckým) a komorním muzikálem České sekretářky (premiéra 2001, po téměř 80 vyprodaných reprízách se koncem r.2003 představení přestěhovalo z malého studiového prostoru Kolowrat na velké jeviště Stavovského divadla). Za inscenaci hry Eve Enslerové Vagina monology (Nosticovo divadlo Praha) byla nominována na cenu Alfréda Radoka za nejlepší hru roku 2002.
</p>

místo:  Kongresové Centrum Praha
pořádá:  Divadelní agentura ARÉNA
kontakt:  pzantovsky@iol.cz    

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.