Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Noc myšlenek – Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

31.1.2019  Praha  | 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století? Přijďte na naši akci NOC MYŠLENEK Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou? Se známými osobnostmi jakými jsou Kamil Fila, Pavel Houdek, Abnousse Shalmani se zaměříme na téma feminismu v současnosti prostřednictvím debat a projekce filmu „Kluci a Guillaume, ke stolu!“ 31. ledna u nás ve Francouzském institutu od 17.30 do půlnoci a v CEFRES od 14 do 16 h! Vstup zdarma.

Více

Uvedení tématu sexuálního násilí do českého výzkumu dějin druhé světové války a jejích následků – Workshop

1.2.2019  Praha  | 

Ačkoliv se v uplynulých čtyřiceti letech intenzivně rozvíjel historický výzkum sexuálního násilí, v českém prostředí toto téma stále představuje pověstné bílé místo. A to chceme změnit. V souladu s tezí Susan Brownmiller v níž je znásilnění výrazem moci, nikoli chtíče, nabízí náš workshop uvedení do tohoto tématu. Usilujeme zejména o propojení badatelů, kteří se daným tématem zabývají nebo by o něm chtěli v budoucnu psát. Jednodenní workshop, s účastí Reginy Mühlhäuser a Anny Hájkové, propojí ve třech blocích úvodní metodologickou přednášku s představením případových studií a reflektovanou prací s prameny.

Více
feminismus.czČlánky › Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách

Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách

19. srpen 2014  | Michaela Svatošová, Gender Studies, o.p.s.  |  Rovné příležitosti do firem
Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách
Mezinárodní organizace Association for Progressive Communications (APC) se již řadu let věnuje tématu násilí na ženách ve spojitosti s užíváním informačních a komunikačních technologií (ICT). I letošní rok proto pořádá kampaň, která se zaměřuje na tři největší a světově nejužívanější sociální média Facebook, Twitter a YouTube.

Kampaň odstartovala 21. 7. 2014 a běžela celý následující týden, v rámci tohoto týdne APC oslovuje tyto tři giganty s otázkou „co děláte proti násilí na ženách vy?“. Zapojit se do kampaně mohou uživatelé i uživatelky těchto sítí, mohou přispět svým hodnocením nebo stačí sdílet osobní příběh či užitečné rady a tipy.

Dle průzkumů tvoří ženy nadpoloviční většinu mezi uživateli a uživatelkami sociálních sítí; tweetují, sdílejí příspěvky, vytvářejí obsahy médií, jsou aktivní a tímto přispívají k propagaci těchto médií. Jen tím, že se objevují na těchto sítích, čelí i mnohé z nich různým formám násilí. Toto se navíc děje za přispění přímo ze strany společností vlastnících internetové sítě.

Velké společnosti jako je Facebook již učinily některé kroky, které mají eliminovat problémy, které se na jejich sítích vyskytují a které se týkají především žen uživatelek. Podle APC tomuto tématu nevěnují ale dostatek pozornosti. Kampaní Take Back The Tech se APC snaží pozvednout hlasy žen, které žádají o pomoc a bezpečí v kybersprostoru a nejsou dostatečně vyslyšeny a přimět výše jmenované společnosti (FB, Twitter a YT) k jasnému prohlášení, že dojde z jejich strany k úpravě podmínek, které ošetří poskytované služby tak, aby došlo k vytvoření bezpečných platforem.

Více informací k tématu naleznete na Twitteru kampaně Take Back The Tech - @takebackthetech, lze nalézt i pod hashtagem #takebackthetech. Web kampaně - www.takebackthetech.net/ a pořádající organizace Association for Progressive Communications www.apc.org.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.