Laydeez do Comics - ŽENA 2.0

17.10.2018  Praha  | 

Osm českých komiksových autorek, jedno téma a společných sedm dní na divokém českém severu! Co z toho může vzejít? Komiksová výstava, samozřejmě! Tentokrát již z třetího letního sympozia uskupení Laydeez do Comics Praha. Letošní téma ŽENA 2.0 nás přivedlo k otázce nakolik se ženy měnily, mění a měnit budou. Existuje nová verze ženství a co to obnáší? Inspirace bylo dost. Ať už se jedná o změny v rámci životních fází, postoje k životu nebo pohledu společnosti... Výstava potrvá od 17. do 30. října. Slavnostní vernisáž s autorkami proběhne 18. října.

Více

Gender a sebevědomí v uměleckém provozu

21.10.2018  

Diskuze na téma souvislosti sebevědomí a genderu v uměleckém provozu. Jaký vliv na sebevědomí umělkyň a umělců může mít genderová rovnost? V čem je rozdílné postavení umělkyně či umělce vůči institucím? Jak se na uměleckém provozu projevuje mizení umělkyň v důsledku jejich mateřství? Jak vyřešit rozpor uměleckého společenského života a rodičovství zejména v pečující roli? Jaký vliv mají na umělce a umělkyně ekonomické souvislosti, v nichž jejich tvorba vzniká?

Více

Pohlaví a gender. 8. lacanovský workshop v Praze

21.10.2018  Praha  | 

Příspěvky přednesou Deborah Gutermann-Jacquet, Magdalena Kohout-Diaz, Josef Fulka. Workshop pořádá Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR a Nouvelle École Lacanienne.

Více
feminismus.czČlánky › Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách

Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách

19. srpen 2014  | Michaela Svatošová, Gender Studies, o.p.s.  |  Rovné příležitosti do firem
Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách
Mezinárodní organizace Association for Progressive Communications (APC) se již řadu let věnuje tématu násilí na ženách ve spojitosti s užíváním informačních a komunikačních technologií (ICT). I letošní rok proto pořádá kampaň, která se zaměřuje na tři největší a světově nejužívanější sociální média Facebook, Twitter a YouTube.

Kampaň odstartovala 21. 7. 2014 a běžela celý následující týden, v rámci tohoto týdne APC oslovuje tyto tři giganty s otázkou „co děláte proti násilí na ženách vy?“. Zapojit se do kampaně mohou uživatelé i uživatelky těchto sítí, mohou přispět svým hodnocením nebo stačí sdílet osobní příběh či užitečné rady a tipy.

Dle průzkumů tvoří ženy nadpoloviční většinu mezi uživateli a uživatelkami sociálních sítí; tweetují, sdílejí příspěvky, vytvářejí obsahy médií, jsou aktivní a tímto přispívají k propagaci těchto médií. Jen tím, že se objevují na těchto sítích, čelí i mnohé z nich různým formám násilí. Toto se navíc děje za přispění přímo ze strany společností vlastnících internetové sítě.

Velké společnosti jako je Facebook již učinily některé kroky, které mají eliminovat problémy, které se na jejich sítích vyskytují a které se týkají především žen uživatelek. Podle APC tomuto tématu nevěnují ale dostatek pozornosti. Kampaní Take Back The Tech se APC snaží pozvednout hlasy žen, které žádají o pomoc a bezpečí v kybersprostoru a nejsou dostatečně vyslyšeny a přimět výše jmenované společnosti (FB, Twitter a YT) k jasnému prohlášení, že dojde z jejich strany k úpravě podmínek, které ošetří poskytované služby tak, aby došlo k vytvoření bezpečných platforem.

Více informací k tématu naleznete na Twitteru kampaně Take Back The Tech - @takebackthetech, lze nalézt i pod hashtagem #takebackthetech. Web kampaně - www.takebackthetech.net/ a pořádající organizace Association for Progressive Communications www.apc.org.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.