Girls Day 2018

26.4.2018  Česká republika  |  Interaktivní den otevřených dveří určený pro všechny dívky ze středních škol, které chtějí nakouknout do firem a třeba i načerpat inspiraci pro svoji budoucí studijní či pracovní kariéru. Girls Day se koná po celém světě, v ČR se tentokrát uskuteční v Praze, Brně, Plzni a Mladé Boleslavi.
Více

Kdo se bojí Ester Krumbachové?

4.5.2018  Praha  | 

První ze série kurátorských bloků věnovaných tvorbě, osobnosti a odkazu Ester Krumbachové. Díky zahraničním kurátorům program nabídne širší perspektivu, v níž je možné uvažovat o upozaděné a zároveň mnohdy mytizované umělkyni, jež ovlivnila několik generací české filmové kultury.

Více

Your Life is Waiting

5.6.2018  Praha  | 

Panelová diskuse o psychiatrickém étosu proběhne v rámci uměleckého projektu Institut Úzkosti. V diskusi se budou zkoumat sociopolitické faktory utvářející psychiatrický étos v českém kontextu i mimo něj. Jak jsou psychiatrické poruchy vymýšleny a konstruovány jako vědecká fakta? Jakou roli v tomto procesu hrají státní instituce? Jak psychiatrický étos ovlivňuje společenské struktury a narativ jáství, který je v nich produkován? Je psychiatrie symptomem kapitalismu a patriarchátu?

Více
feminismus.czČlánky › Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách

Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách

19. srpen 2014  | Michaela Svatošová, Gender Studies, o.p.s.  |  Rovné příležitosti do firem
Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách
Mezinárodní organizace Association for Progressive Communications (APC) se již řadu let věnuje tématu násilí na ženách ve spojitosti s užíváním informačních a komunikačních technologií (ICT). I letošní rok proto pořádá kampaň, která se zaměřuje na tři největší a světově nejužívanější sociální média Facebook, Twitter a YouTube.

Kampaň odstartovala 21. 7. 2014 a běžela celý následující týden, v rámci tohoto týdne APC oslovuje tyto tři giganty s otázkou „co děláte proti násilí na ženách vy?“. Zapojit se do kampaně mohou uživatelé i uživatelky těchto sítí, mohou přispět svým hodnocením nebo stačí sdílet osobní příběh či užitečné rady a tipy.

Dle průzkumů tvoří ženy nadpoloviční většinu mezi uživateli a uživatelkami sociálních sítí; tweetují, sdílejí příspěvky, vytvářejí obsahy médií, jsou aktivní a tímto přispívají k propagaci těchto médií. Jen tím, že se objevují na těchto sítích, čelí i mnohé z nich různým formám násilí. Toto se navíc děje za přispění přímo ze strany společností vlastnících internetové sítě.

Velké společnosti jako je Facebook již učinily některé kroky, které mají eliminovat problémy, které se na jejich sítích vyskytují a které se týkají především žen uživatelek. Podle APC tomuto tématu nevěnují ale dostatek pozornosti. Kampaní Take Back The Tech se APC snaží pozvednout hlasy žen, které žádají o pomoc a bezpečí v kybersprostoru a nejsou dostatečně vyslyšeny a přimět výše jmenované společnosti (FB, Twitter a YT) k jasnému prohlášení, že dojde z jejich strany k úpravě podmínek, které ošetří poskytované služby tak, aby došlo k vytvoření bezpečných platforem.

Více informací k tématu naleznete na Twitteru kampaně Take Back The Tech - @takebackthetech, lze nalézt i pod hashtagem #takebackthetech. Web kampaně - www.takebackthetech.net/ a pořádající organizace Association for Progressive Communications www.apc.org.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.