Vyučená švadlena národního podniku Šumavan

27.11.2017  Praha  | 

Galerie hlavního města Prahy představuje práce české umělkyně užívající provokativní pseudonym Sráč Sam. Její tvorba je založena na aktivní kritice nefunkčních/neproduktivních institucionálních rámců a nabývá rozmanitých podob od architektonických realizací přes objektovou, textilní, malířskou či filmovou tvorbu po sociálně angažované performativní projekty.
 

Více

Rape culture ve filmech a seriálech

30.1.2018  Praha  | 

Beseda s Kamilem Filou na téma sexuálního násilí a sexismu ve filmech a seriálech, které bude předcházet promítání filmu Špína Terezy Nvotové.

Více

A pak přišla Mirna

13.2.2018  Praha  | 

Když se z dvacetiletých rebelek stanou třicátnice. Všechno, za co bojovaly, občanská angažovanost, nenormativní postavení ženy ve společnosti, alternativní genderové a rodinné vzorce, najednou tak nějak postrádá smysl. Notabene když to něco s růžovým batůžkem na zádech, co jim říká „matko“, se dokáže s tak povědomou razancí vymezit vůči předchozí generaci. Hra německo-švýcarské autorky Sibylle Berg volně navazuje na její předchozí úspěšnou hru A teď: svět!, která byla prestižním německým divadelním časopisem Theater heute zvolena Hrou roku 2014.

 

Více
feminismus.czČlánky › Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách

Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách

19. srpen 2014  | Michaela Svatošová, Gender Studies, o.p.s.  |  Rovné příležitosti do firem
Take Back The Tech! Celosvětová týdenní kampaň zaměřená proti násilí na ženách
Mezinárodní organizace Association for Progressive Communications (APC) se již řadu let věnuje tématu násilí na ženách ve spojitosti s užíváním informačních a komunikačních technologií (ICT). I letošní rok proto pořádá kampaň, která se zaměřuje na tři největší a světově nejužívanější sociální média Facebook, Twitter a YouTube.

Kampaň odstartovala 21. 7. 2014 a běžela celý následující týden, v rámci tohoto týdne APC oslovuje tyto tři giganty s otázkou „co děláte proti násilí na ženách vy?“. Zapojit se do kampaně mohou uživatelé i uživatelky těchto sítí, mohou přispět svým hodnocením nebo stačí sdílet osobní příběh či užitečné rady a tipy.

Dle průzkumů tvoří ženy nadpoloviční většinu mezi uživateli a uživatelkami sociálních sítí; tweetují, sdílejí příspěvky, vytvářejí obsahy médií, jsou aktivní a tímto přispívají k propagaci těchto médií. Jen tím, že se objevují na těchto sítích, čelí i mnohé z nich různým formám násilí. Toto se navíc děje za přispění přímo ze strany společností vlastnících internetové sítě.

Velké společnosti jako je Facebook již učinily některé kroky, které mají eliminovat problémy, které se na jejich sítích vyskytují a které se týkají především žen uživatelek. Podle APC tomuto tématu nevěnují ale dostatek pozornosti. Kampaní Take Back The Tech se APC snaží pozvednout hlasy žen, které žádají o pomoc a bezpečí v kybersprostoru a nejsou dostatečně vyslyšeny a přimět výše jmenované společnosti (FB, Twitter a YT) k jasnému prohlášení, že dojde z jejich strany k úpravě podmínek, které ošetří poskytované služby tak, aby došlo k vytvoření bezpečných platforem.

Více informací k tématu naleznete na Twitteru kampaně Take Back The Tech - @takebackthetech, lze nalézt i pod hashtagem #takebackthetech. Web kampaně - www.takebackthetech.net/ a pořádající organizace Association for Progressive Communications www.apc.org.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.