Laydeez do Comics - ŽENA 2.0

17.10.2018  Praha  | 

Osm českých komiksových autorek, jedno téma a společných sedm dní na divokém českém severu! Co z toho může vzejít? Komiksová výstava, samozřejmě! Tentokrát již z třetího letního sympozia uskupení Laydeez do Comics Praha. Letošní téma ŽENA 2.0 nás přivedlo k otázce nakolik se ženy měnily, mění a měnit budou. Existuje nová verze ženství a co to obnáší? Inspirace bylo dost. Ať už se jedná o změny v rámci životních fází, postoje k životu nebo pohledu společnosti... Výstava potrvá od 17. do 30. října. Slavnostní vernisáž s autorkami proběhne 18. října.

Více

Odejít, nebo zůstat? Večer sdílení na téma de/institucionalizace

22.10.2018  Praha  | 

Institut úzkosti / Institute of Anxiety vyzývá a vítá všechny, kdo chtějí kriticky promýšlet a diskutovat svoje zkušenosti s de/institucionalizací! Večer sdílení je komorním formátem pro cca 20 lidí, z nichž každý se přímo účastní a večer tak spoluutváří, nikdo se neocitá v roli publika. Jednotlivé příspěvky jsou omezeny časem 5 minut a umožňují představit vlastní zkušenost či situaci jako politikum různého druhu. Zůstává čas na moderovanou diskuzi a závěrečnou debatu o tom, co nám sdílení dalo. Večer sdílení není prostorem pro terapii, ale živou kritickou diskuzi.

Více

Jazyk – nástroj (feministické) ne_svobody?

24.10.2018  Praha  | 

Na dalším z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude představena nejnovější kniha Jany Valdrové (Univerzita Innsbruck), jazykovědkyně a specialistky na genderovou lingvistiku „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit” Autorka představí svoji analýzu označování žen ve vyjadřovací praxi veřejného prostoru. Diskutovat bude také Ondřej Beran, z Centra pro etiku na Univerzitě Pardubice, zástupce editorského týmu, který připravil knihu Deborah Cameron „Mýtus o Marsu a Venuši. Mluví muži a ženy opravdu různými jazyky?“ k vydání v českém překladu. O souvislostech genderu, queer a jazyka bude pak hovořit také Vít Kolek z Univerzity Palackého v Olomouci, který se zabývá genderem v jazyce a generickým maskulinem v němčině a v češtině.

 

Více
feminismus.czČlánky › SVU WORLD CONGRESS FEATURES FIRST WOMEN`S ISSUES PANEL

SVU WORLD CONGRESS FEATURES FIRST WOMEN`S ISSUES PANEL

9. červenec 2002
The 2002 SVU World Congress was held in Pilsen, Czech Republic, June 23-28.

SVU, the Czechoslovak Society of Arts & Sciences - http://www.svu2000.org, is an independent, non-profit international cultural organization dedicated to the pursuit of knowledge, the free dissemination of ideas, and the fostering of contact among people. It berings together scholars, scientists, artists, writers, students, lawyers, businessmen, and others throughout the world who have, because of their ethnic background or professional calling, an interest in the Czech Republic and/or Slovakia, their histories, peoples, and/or their cultural and intellectual contributions.

The 2002 SVU World Congress was held in Pilsen, Czech Republic, June 23-28. Events included the high profile Grand Opening Ceremony with strong diplomatic presence, multiple panels, and cultural events. This year, for the FIRST time in 2l years, the SVU World Congress featured a WOMEN`S ISSUES PANEL, with a specific women`s focus. There will now be a defined program to incorporate gender considerations multidimensional within SVU. The Women`s Issues Panel received entensive press coverage, and also had meetings in Prague with women`s programs and organizations.

WOMEN`S ISSUES PANEL
SVU CONGRESS 2002
PILSEN

Lois A. Herman, Co-Coordinator Midwest US Czech & Slovak
Women`s Alliance, International Women;s Human Rights Consultant, Minnesota USA
"The Political, Economic, & Social Impacts On Women of the Transition/European Union Enlargement Process"

Anna Vysoka, Czech Ph.D. Student, University of Minnesota, USA
"Education & Its Role in Stimulating Active Participation of Women in Czech Political Life."

Lucie Sladkova, Head of Mission, International Organization for Migration, Prague
"IOM Information Campaign On Trafficking In Women - Czech Republic"

Alena Krizkova, Gender Sociologist, Czech Sociological Institute
"The Politics of Equal Opportunities in the Czech Reality"

Sister Ethna McDermott, Sisters of the Good Shepherd, Ostrava
"Good Shepherd Ostrava Services For Marginalized Women"

Amy Garrett, University of Minnesota US Ph.D. Student
"The Challenge of Bridging Two Cultures - The Women`s Perspective"

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.