Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Noc myšlenek – Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

31.1.2019  Praha  | 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století? Přijďte na naši akci NOC MYŠLENEK Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou? Se známými osobnostmi jakými jsou Kamil Fila, Pavel Houdek, Abnousse Shalmani se zaměříme na téma feminismu v současnosti prostřednictvím debat a projekce filmu „Kluci a Guillaume, ke stolu!“ 31. ledna u nás ve Francouzském institutu od 17.30 do půlnoci a v CEFRES od 14 do 16 h! Vstup zdarma.

Více

Uvedení tématu sexuálního násilí do českého výzkumu dějin druhé světové války a jejích následků – Workshop

1.2.2019  Praha  | 

Ačkoliv se v uplynulých čtyřiceti letech intenzivně rozvíjel historický výzkum sexuálního násilí, v českém prostředí toto téma stále představuje pověstné bílé místo. A to chceme změnit. V souladu s tezí Susan Brownmiller v níž je znásilnění výrazem moci, nikoli chtíče, nabízí náš workshop uvedení do tohoto tématu. Usilujeme zejména o propojení badatelů, kteří se daným tématem zabývají nebo by o něm chtěli v budoucnu psát. Jednodenní workshop, s účastí Reginy Mühlhäuser a Anny Hájkové, propojí ve třech blocích úvodní metodologickou přednášku s představením případových studií a reflektovanou prací s prameny.

Více
feminismus.czČlánky › SVU WORLD CONGRESS FEATURES FIRST WOMEN`S ISSUES PANEL

SVU WORLD CONGRESS FEATURES FIRST WOMEN`S ISSUES PANEL

9. červenec 2002
The 2002 SVU World Congress was held in Pilsen, Czech Republic, June 23-28.

SVU, the Czechoslovak Society of Arts & Sciences - http://www.svu2000.org, is an independent, non-profit international cultural organization dedicated to the pursuit of knowledge, the free dissemination of ideas, and the fostering of contact among people. It berings together scholars, scientists, artists, writers, students, lawyers, businessmen, and others throughout the world who have, because of their ethnic background or professional calling, an interest in the Czech Republic and/or Slovakia, their histories, peoples, and/or their cultural and intellectual contributions.

The 2002 SVU World Congress was held in Pilsen, Czech Republic, June 23-28. Events included the high profile Grand Opening Ceremony with strong diplomatic presence, multiple panels, and cultural events. This year, for the FIRST time in 2l years, the SVU World Congress featured a WOMEN`S ISSUES PANEL, with a specific women`s focus. There will now be a defined program to incorporate gender considerations multidimensional within SVU. The Women`s Issues Panel received entensive press coverage, and also had meetings in Prague with women`s programs and organizations.

WOMEN`S ISSUES PANEL
SVU CONGRESS 2002
PILSEN

Lois A. Herman, Co-Coordinator Midwest US Czech & Slovak
Women`s Alliance, International Women;s Human Rights Consultant, Minnesota USA
"The Political, Economic, & Social Impacts On Women of the Transition/European Union Enlargement Process"

Anna Vysoka, Czech Ph.D. Student, University of Minnesota, USA
"Education & Its Role in Stimulating Active Participation of Women in Czech Political Life."

Lucie Sladkova, Head of Mission, International Organization for Migration, Prague
"IOM Information Campaign On Trafficking In Women - Czech Republic"

Alena Krizkova, Gender Sociologist, Czech Sociological Institute
"The Politics of Equal Opportunities in the Czech Reality"

Sister Ethna McDermott, Sisters of the Good Shepherd, Ostrava
"Good Shepherd Ostrava Services For Marginalized Women"

Amy Garrett, University of Minnesota US Ph.D. Student
"The Challenge of Bridging Two Cultures - The Women`s Perspective"

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.