Mezipatra Queer Film Festival

2.11.2017  Česká republika  | 

18. ročník queer filmového festivalu představí kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvůrce a tvůrkyně. Filmy oceňuje odborná porota v rámci prestižní mezinárodní soutěže mezinárodních filmů. Nedílnou součástí programu jsou doprovodné diskuze, přednášky, workshopy, výstavy a party. Hlavní část festivalu probíhá v Praze a Brně a formou ozvěn ve vybraných městech v ČR.

Více

Gender Mainstreaming in Public Participation

29.11.2017  Praha  | 

Odborný seminář je určen především pro architekty/ky a další odborníky/ce zabývající se plánováním veřejných prostor či participačními procesy. Cílem je představit koncept gender mainstreamingu, ukázat jeho praktické využití a seznámit účastníky/ce s metodikou, jak genderově senzitivní plánování a participační procesy aplikovat v praxi a ve vlastních projektech.

 

Více

Mezinárodní den proti násilí na ženách

30.11.2017  Praha  | 

Zástupci České ženské lobby, sítě 32 organizací podporujících práva žen v České republice a člena Evropské ženské lobby, budou diskutovat o různých formách násilí, jeho prevenci a důsledcích a o významu Istanbulské úmluvy.

 

Více
feminismus.czČlánky › SVU WORLD CONGRESS FEATURES FIRST WOMEN`S ISSUES PANEL

SVU WORLD CONGRESS FEATURES FIRST WOMEN`S ISSUES PANEL

9. červenec 2002
The 2002 SVU World Congress was held in Pilsen, Czech Republic, June 23-28.

SVU, the Czechoslovak Society of Arts & Sciences - http://www.svu2000.org, is an independent, non-profit international cultural organization dedicated to the pursuit of knowledge, the free dissemination of ideas, and the fostering of contact among people. It berings together scholars, scientists, artists, writers, students, lawyers, businessmen, and others throughout the world who have, because of their ethnic background or professional calling, an interest in the Czech Republic and/or Slovakia, their histories, peoples, and/or their cultural and intellectual contributions.

The 2002 SVU World Congress was held in Pilsen, Czech Republic, June 23-28. Events included the high profile Grand Opening Ceremony with strong diplomatic presence, multiple panels, and cultural events. This year, for the FIRST time in 2l years, the SVU World Congress featured a WOMEN`S ISSUES PANEL, with a specific women`s focus. There will now be a defined program to incorporate gender considerations multidimensional within SVU. The Women`s Issues Panel received entensive press coverage, and also had meetings in Prague with women`s programs and organizations.

WOMEN`S ISSUES PANEL
SVU CONGRESS 2002
PILSEN

Lois A. Herman, Co-Coordinator Midwest US Czech & Slovak
Women`s Alliance, International Women;s Human Rights Consultant, Minnesota USA
"The Political, Economic, & Social Impacts On Women of the Transition/European Union Enlargement Process"

Anna Vysoka, Czech Ph.D. Student, University of Minnesota, USA
"Education & Its Role in Stimulating Active Participation of Women in Czech Political Life."

Lucie Sladkova, Head of Mission, International Organization for Migration, Prague
"IOM Information Campaign On Trafficking In Women - Czech Republic"

Alena Krizkova, Gender Sociologist, Czech Sociological Institute
"The Politics of Equal Opportunities in the Czech Reality"

Sister Ethna McDermott, Sisters of the Good Shepherd, Ostrava
"Good Shepherd Ostrava Services For Marginalized Women"

Amy Garrett, University of Minnesota US Ph.D. Student
"The Challenge of Bridging Two Cultures - The Women`s Perspective"

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.