Porodní bolesti českého porodnictví

24.4.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude věnován porodnictví. Jak vypadá současná realita českých porodnic? Které otázky a problémy jsou v současnosti nejpalčivější? Odpovídá situace a možnosti porodnic potřebám rodiček a jejich dětí? Co je standardní péče, které praktiky v porodnictví lze označit za problematické a kde jsou hranice porodního násilí? Jaké jsou etické a praktické stránky domácích porodů, zřizování porodních domů a jaká je pozice porodních asistentek? Co ovlivňuje výzkum v oblasti porodnictví, jaká jsou specifika výzkumné činnosti a možnosti uplatnění výsledků?

Více

Girls Day 2018

26.4.2018  Česká republika  |  Interaktivní den otevřených dveří určený pro všechny dívky ze středních škol, které chtějí nakouknout do firem a třeba i načerpat inspiraci pro svoji budoucí studijní či pracovní kariéru. Girls Day se koná po celém světě, v ČR se tentokrát uskuteční v Praze, Brně, Plzni a Mladé Boleslavi.
Více

Kdo se bojí Ester Krumbachové?

4.5.2018  Praha  | 

První ze série kurátorských bloků věnovaných tvorbě, osobnosti a odkazu Ester Krumbachové. Díky zahraničním kurátorům program nabídne širší perspektivu, v níž je možné uvažovat o upozaděné a zároveň mnohdy mytizované umělkyni, jež ovlivnila několik generací české filmové kultury.

Více
feminismus.czČlánky › SVU WORLD CONGRESS FEATURES FIRST WOMEN`S ISSUES PANEL

SVU WORLD CONGRESS FEATURES FIRST WOMEN`S ISSUES PANEL

9. červenec 2002
The 2002 SVU World Congress was held in Pilsen, Czech Republic, June 23-28.

SVU, the Czechoslovak Society of Arts & Sciences - http://www.svu2000.org, is an independent, non-profit international cultural organization dedicated to the pursuit of knowledge, the free dissemination of ideas, and the fostering of contact among people. It berings together scholars, scientists, artists, writers, students, lawyers, businessmen, and others throughout the world who have, because of their ethnic background or professional calling, an interest in the Czech Republic and/or Slovakia, their histories, peoples, and/or their cultural and intellectual contributions.

The 2002 SVU World Congress was held in Pilsen, Czech Republic, June 23-28. Events included the high profile Grand Opening Ceremony with strong diplomatic presence, multiple panels, and cultural events. This year, for the FIRST time in 2l years, the SVU World Congress featured a WOMEN`S ISSUES PANEL, with a specific women`s focus. There will now be a defined program to incorporate gender considerations multidimensional within SVU. The Women`s Issues Panel received entensive press coverage, and also had meetings in Prague with women`s programs and organizations.

WOMEN`S ISSUES PANEL
SVU CONGRESS 2002
PILSEN

Lois A. Herman, Co-Coordinator Midwest US Czech & Slovak
Women`s Alliance, International Women;s Human Rights Consultant, Minnesota USA
"The Political, Economic, & Social Impacts On Women of the Transition/European Union Enlargement Process"

Anna Vysoka, Czech Ph.D. Student, University of Minnesota, USA
"Education & Its Role in Stimulating Active Participation of Women in Czech Political Life."

Lucie Sladkova, Head of Mission, International Organization for Migration, Prague
"IOM Information Campaign On Trafficking In Women - Czech Republic"

Alena Krizkova, Gender Sociologist, Czech Sociological Institute
"The Politics of Equal Opportunities in the Czech Reality"

Sister Ethna McDermott, Sisters of the Good Shepherd, Ostrava
"Good Shepherd Ostrava Services For Marginalized Women"

Amy Garrett, University of Minnesota US Ph.D. Student
"The Challenge of Bridging Two Cultures - The Women`s Perspective"

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.