Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › Summer School in Women's Studies at Utrecht university

Summer School in Women's Studies at Utrecht university

1. duben 2003
In the summer of 2003 the International Office Women's Studies in Utrecht and the Women's Studies Centre at the University of Antwerp are organizing a two-week Summerschool in women's studies. The summerschool will take place from September 8 - 19 in Antwerp city centre.
In the summer of 2003 the International Office Women's Studies in Utrecht and the Women's Studies Centre at the University of Antwerp are organizing a two-week Summerschool in women's studies. The summerschool will take place from September 8 - 19 in Antwerp city centre.

The theme of the summerschool will be New European Identities and Mediated Cultures: Revisiting the Politics of Location.

Registration for this summerschool is open until May 15th. Applicants will be informed by June 15th if their application is accepted.

The tuition fee for the course is 450 Euro. Accomodation can be arranged through the organisation of the school in Antwerp and will be cheap. Students from Belgium can participate at a discounted price. Students enrolled in partner universities of the NOISE summerschools can obtain a grant for tuition fees and accomodation.

The school is open to students of all countries and continents, but the focus of the programme will be on European women's studies from a multicultural and interdisciplinary perspective. Participants are expected to attend the full programme; it is not possible to make a selection.

More information and an application form for the summerschool can be found on the website http://www.let.uu.nl/womens_studies/summerschool2003

This website will be updated regularly in the course of the coming months.

With kind regards, Prof. Rosi Braidotti, Janny Nieboer, coordinator summerschool 2003, Rosi Braidotti, Director, Marlise Mensink, Central Coordinator

International Office Women's Studies
Utrecht University
Trans 10, 3512 JK Utrecht
The Netherlands
Fax +31 30 253.6695
athena@let.uu.nl

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.