Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Mýty o Istanbulské úmluvě - diskusní večer

11.12.2018  Praha  | 

Diskutovat budeme o obsahu a dezinterpretacích spojených s tímto dokumentem, zamyslíme se nad příčinami jejich vzniku a nad jejich důsledky.

Více
feminismus.czČlánky › Strana zelených ke Dni proti homofobii: Gaye a lesby ve světě stále popravují

Strana zelených ke Dni proti homofobii: Gaye a lesby ve světě stále popravují

19. květen 2011  |  Strana zelených
Přesně před 21 lety vyškrtla Světová zdravotnická organizace homosexualitu ze seznamu nemocí. V Česku je boj za rovná práva gay a lesbické komunity stále ne půli cesty. Ve světě je však situace horší. Pouze v Íránu bylo od roku 1979 popraveno přes 4 000 osob. „Jsem rád, že se v české společnosti zvyšuje tolerance vůči sexuálním menšinám. Stále však přetrvávají více či méně skryté formy diskriminace na základě sexuální orientace. Za alarmující považuji stále se objevující projevy homofobie jako nástroje politické soutěže viz např. nevkusný článek o gay sauně na Praze 1, který se objevil v časopise Věcí veřejných Pražan," říká předseda Strany zelených Ondřej Liška.
Přesně před 21 lety vyškrtla Světová zdravotnická organizace homosexualitu ze seznamu nemocí. V Česku je boj za rovná práva gay a lesbické komunity stále ne půli cesty. Ve světě je však situace horší. Pouze v Íránu bylo od roku 1979 popraveno přes 4 000 osob.

„Jsem rád, že se v české společnosti zvyšuje tolerance vůči sexuálním menšinám. Stále však přetrvávají více či méně skryté formy diskriminace na základě sexuální orientace. Za alarmující považuji stále se objevující projevy homofobie jako nástroje politické soutěže viz např. nevkusný článek o gay sauně na Praze 1, který se objevil v časopise Věcí veřejných Pražan," říká předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Ochrana práv menšin je jedním z pilířů zelené politiky, trvale vystupujeme proti všem formám diskriminace žen, cizinců, etnických menšin, sociálně slabých nebo zdravotně postižených. O rovnoprávnosti sexuálních menšin však stále i dnes nemůžeme mluvit.

„V oblasti práv sexuálních menšin jsme stále v půli cesty. Gayové a lesby stále nemohou společně adoptovat dítě ani potomka svého partnera či partnerky, lesbické páry nemají právo ani na umělé oplodnění, v případě změny pohlaví se Čech nebo Češka musí rozvést,” vysvětluje vedoucí genderové odborné sekce Strany zelených Zuzana Hlucháňová.

Ve světě je situace daleko tragičtější. Láska mezi dvěma lidmi stejného pohlaví je trestná v 80 zemích světa a některé ji dokonce trestají smrtí. Smrtí stále trestá homosexualitu např. Írán, Jemen, Mauretánie, Saudská Arábie, Súdán. Doživotním uvězněním ji dále trestá Tanzánie, Guyana, Pákistán, Barma a Barbados.

„Česká vláda se v zahraniční politice vydává za bojovnici za lidská práva. Tomuto postoji by jistě slušelo také rozšíření o boj proti homofobii na půdě OSN, Evropské unie nebo prostřednictvím české zahraniční politiky,“ dodává Šádí Shanaáh, zahraniční expert Strany zelených.Kontakt:

Tomáš Průša, hlavní manažer a tiskový mluvčí SZ, tel.: 733 536 792

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.