Vyučená švadlena národního podniku Šumavan

27.11.2017  Praha  | 

Galerie hlavního města Prahy představuje práce české umělkyně užívající provokativní pseudonym Sráč Sam. Její tvorba je založena na aktivní kritice nefunkčních/neproduktivních institucionálních rámců a nabývá rozmanitých podob od architektonických realizací přes objektovou, textilní, malířskou či filmovou tvorbu po sociálně angažované performativní projekty.
 

Více

Rape culture ve filmech a seriálech

30.1.2018  Praha  | 

Beseda s Kamilem Filou na téma sexuálního násilí a sexismu ve filmech a seriálech, které bude předcházet promítání filmu Špína Terezy Nvotové.

Více

A pak přišla Mirna

13.2.2018  Praha  | 

Když se z dvacetiletých rebelek stanou třicátnice. Všechno, za co bojovaly, občanská angažovanost, nenormativní postavení ženy ve společnosti, alternativní genderové a rodinné vzorce, najednou tak nějak postrádá smysl. Notabene když to něco s růžovým batůžkem na zádech, co jim říká „matko“, se dokáže s tak povědomou razancí vymezit vůči předchozí generaci. Hra německo-švýcarské autorky Sibylle Berg volně navazuje na její předchozí úspěšnou hru A teď: svět!, která byla prestižním německým divadelním časopisem Theater heute zvolena Hrou roku 2014.

 

Více
feminismus.czČlánky › Spouštíme online právní poradnu proti násilí na internetu

Spouštíme online právní poradnu proti násilí na internetu

29. červen 2015
Spouštíme online právní poradnu proti násilí na internetu

Gender Studies, o.p.s. provozuje na stránkách www.stopkybersikane.cz právní poradnu pro osoby ohrožené kybernásilím. Poradna je primárně určena pro dospělé, kteří se setkali s násilím, agresivním chováním či šikanou ve virtuálním světě. Služby poradny jsou bezplatné a anonymní, na dotazy odpovídá právnička s několikaletou praxí.

Kyberšikana je jednou z forem násilí, se kterým se na internetu lze dennodenně setkat. Kyberšikana patří mezi genderově podmíněné formy násilí, konkrétním příkladem je tzv. sexting (zasílání zpráv či obrázků se sexuálním podtextem) nebo stalking. Problém násilí na internetu se zdaleka netýká jen dětí a dospívajících nebo určitých skupin lidí. Kdokoliv, kdo využívá ke komunikaci internet a moderní technologie, je součástí tohoto fenoménu jako postižená osoba nebo agresor a agresorka. Agresorem/kou se lze stát i neúmyslně: kybernásilí a šikana ve virtuálním světě totiž často začíná jako žert, který se zvrhne.

Kyberšikana se sice sama o sobě neklasifikuje jako trestný čin, jeho podstaty ale nabývají jednotlivé formy. Může jít o pronásledování, vydírání, omezování osobní svobody, zneužití osobních údajů atp. Kyberšikana dává běžné šikaně nový rozměr, prohlubuje její sílu, je nepřetržitá, protože se neomezuje jen na fyzickou přítomnost a mohou se na ní v jednom čase se podílet doslova miliony lidí.

Násilí na internetu je vedlejší produkt svobody projevu na internetu. Je stejně bolestivý a zraňující, jako násilí ve světě reálném. Je důležité umět se tomuto násilí bránit. Máte-li jakékoliv dotazy, které se týkají následujících problémů:

  • někdo vystupuje na sociálních sítích pod vaší identitou
  • manipuluje s vaším profilem nebo dává na internet vaše fotografie nebo videa bez vašeho vědomí
  • někdo se vám naboural do e-mailové schránky
  • posílá prostřednictvím sociálních sítí či mobilního telefonu obtěžující či vyděračské zprávy
  • někdo záměrně
  • zveřejňuje urážlivé nebo provokativní vzkazy
  • vyvěšuje inzeráty vaším jménem a s vašimi kontakty (např. na erotické služby)…

máte možnost se obrátit na naši právničku, která vám je k dispozici na internetových stránkách www.stopkybersikane.cz nebo také na telefonní lince 774 915 350 každé úterý od 9-11 hodin a každý pátek od 16:30-18:30 hodin.

Právní poradenství je bezplatné. Za hovor zaplatíte běžnou cenu podle vašeho tarifu. Jste-liv hmotné nouzi, sdělte to na začátku hovoru, zavoláme vám zpět

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.