Laydeez do Comics - ŽENA 2.0

17.10.2018  Praha  | 

Osm českých komiksových autorek, jedno téma a společných sedm dní na divokém českém severu! Co z toho může vzejít? Komiksová výstava, samozřejmě! Tentokrát již z třetího letního sympozia uskupení Laydeez do Comics Praha. Letošní téma ŽENA 2.0 nás přivedlo k otázce nakolik se ženy měnily, mění a měnit budou. Existuje nová verze ženství a co to obnáší? Inspirace bylo dost. Ať už se jedná o změny v rámci životních fází, postoje k životu nebo pohledu společnosti... Výstava potrvá od 17. do 30. října. Slavnostní vernisáž s autorkami proběhne 18. října.

Více

Odejít, nebo zůstat? Večer sdílení na téma de/institucionalizace

22.10.2018  Praha  | 

Institut úzkosti / Institute of Anxiety vyzývá a vítá všechny, kdo chtějí kriticky promýšlet a diskutovat svoje zkušenosti s de/institucionalizací! Večer sdílení je komorním formátem pro cca 20 lidí, z nichž každý se přímo účastní a večer tak spoluutváří, nikdo se neocitá v roli publika. Jednotlivé příspěvky jsou omezeny časem 5 minut a umožňují představit vlastní zkušenost či situaci jako politikum různého druhu. Zůstává čas na moderovanou diskuzi a závěrečnou debatu o tom, co nám sdílení dalo. Večer sdílení není prostorem pro terapii, ale živou kritickou diskuzi.

Více

Jazyk – nástroj (feministické) ne_svobody?

24.10.2018  Praha  | 

Na dalším z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude představena nejnovější kniha Jany Valdrové (Univerzita Innsbruck), jazykovědkyně a specialistky na genderovou lingvistiku „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit” Autorka představí svoji analýzu označování žen ve vyjadřovací praxi veřejného prostoru. Diskutovat bude také Ondřej Beran, z Centra pro etiku na Univerzitě Pardubice, zástupce editorského týmu, který připravil knihu Deborah Cameron „Mýtus o Marsu a Venuši. Mluví muži a ženy opravdu různými jazyky?“ k vydání v českém překladu. O souvislostech genderu, queer a jazyka bude pak hovořit také Vít Kolek z Univerzity Palackého v Olomouci, který se zabývá genderem v jazyce a generickým maskulinem v němčině a v češtině.

 

Více
feminismus.czČlánky › Spouštíme online právní poradnu proti násilí na internetu

Spouštíme online právní poradnu proti násilí na internetu

29. červen 2015
Spouštíme online právní poradnu proti násilí na internetu

Gender Studies, o.p.s. provozuje na stránkách www.stopkybersikane.cz právní poradnu pro osoby ohrožené kybernásilím. Poradna je primárně určena pro dospělé, kteří se setkali s násilím, agresivním chováním či šikanou ve virtuálním světě. Služby poradny jsou bezplatné a anonymní, na dotazy odpovídá právnička s několikaletou praxí.

Kyberšikana je jednou z forem násilí, se kterým se na internetu lze dennodenně setkat. Kyberšikana patří mezi genderově podmíněné formy násilí, konkrétním příkladem je tzv. sexting (zasílání zpráv či obrázků se sexuálním podtextem) nebo stalking. Problém násilí na internetu se zdaleka netýká jen dětí a dospívajících nebo určitých skupin lidí. Kdokoliv, kdo využívá ke komunikaci internet a moderní technologie, je součástí tohoto fenoménu jako postižená osoba nebo agresor a agresorka. Agresorem/kou se lze stát i neúmyslně: kybernásilí a šikana ve virtuálním světě totiž často začíná jako žert, který se zvrhne.

Kyberšikana se sice sama o sobě neklasifikuje jako trestný čin, jeho podstaty ale nabývají jednotlivé formy. Může jít o pronásledování, vydírání, omezování osobní svobody, zneužití osobních údajů atp. Kyberšikana dává běžné šikaně nový rozměr, prohlubuje její sílu, je nepřetržitá, protože se neomezuje jen na fyzickou přítomnost a mohou se na ní v jednom čase se podílet doslova miliony lidí.

Násilí na internetu je vedlejší produkt svobody projevu na internetu. Je stejně bolestivý a zraňující, jako násilí ve světě reálném. Je důležité umět se tomuto násilí bránit. Máte-li jakékoliv dotazy, které se týkají následujících problémů:

  • někdo vystupuje na sociálních sítích pod vaší identitou
  • manipuluje s vaším profilem nebo dává na internet vaše fotografie nebo videa bez vašeho vědomí
  • někdo se vám naboural do e-mailové schránky
  • posílá prostřednictvím sociálních sítí či mobilního telefonu obtěžující či vyděračské zprávy
  • někdo záměrně
  • zveřejňuje urážlivé nebo provokativní vzkazy
  • vyvěšuje inzeráty vaším jménem a s vašimi kontakty (např. na erotické služby)…

máte možnost se obrátit na naši právničku, která vám je k dispozici na internetových stránkách www.stopkybersikane.cz nebo také na telefonní lince 774 915 350 každé úterý od 9-11 hodin a každý pátek od 16:30-18:30 hodin.

Právní poradenství je bezplatné. Za hovor zaplatíte běžnou cenu podle vašeho tarifu. Jste-liv hmotné nouzi, sdělte to na začátku hovoru, zavoláme vám zpět

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.