Girls Day 2018

26.4.2018  Česká republika  |  Interaktivní den otevřených dveří určený pro všechny dívky ze středních škol, které chtějí nakouknout do firem a třeba i načerpat inspiraci pro svoji budoucí studijní či pracovní kariéru. Girls Day se koná po celém světě, v ČR se tentokrát uskuteční v Praze, Brně, Plzni a Mladé Boleslavi.
Více

Kdo se bojí Ester Krumbachové?

4.5.2018  Praha  | 

První ze série kurátorských bloků věnovaných tvorbě, osobnosti a odkazu Ester Krumbachové. Díky zahraničním kurátorům program nabídne širší perspektivu, v níž je možné uvažovat o upozaděné a zároveň mnohdy mytizované umělkyni, jež ovlivnila několik generací české filmové kultury.

Více

Your Life is Waiting

5.6.2018  Praha  | 

Panelová diskuse o psychiatrickém étosu proběhne v rámci uměleckého projektu Institut Úzkosti. V diskusi se budou zkoumat sociopolitické faktory utvářející psychiatrický étos v českém kontextu i mimo něj. Jak jsou psychiatrické poruchy vymýšleny a konstruovány jako vědecká fakta? Jakou roli v tomto procesu hrají státní instituce? Jak psychiatrický étos ovlivňuje společenské struktury a narativ jáství, který je v nich produkován? Je psychiatrie symptomem kapitalismu a patriarchátu?

Více
feminismus.czČlánky › Spouštíme online právní poradnu proti násilí na internetu

Spouštíme online právní poradnu proti násilí na internetu

29. červen 2015
Spouštíme online právní poradnu proti násilí na internetu

Gender Studies, o.p.s. provozuje na stránkách www.stopkybersikane.cz právní poradnu pro osoby ohrožené kybernásilím. Poradna je primárně určena pro dospělé, kteří se setkali s násilím, agresivním chováním či šikanou ve virtuálním světě. Služby poradny jsou bezplatné a anonymní, na dotazy odpovídá právnička s několikaletou praxí.

Kyberšikana je jednou z forem násilí, se kterým se na internetu lze dennodenně setkat. Kyberšikana patří mezi genderově podmíněné formy násilí, konkrétním příkladem je tzv. sexting (zasílání zpráv či obrázků se sexuálním podtextem) nebo stalking. Problém násilí na internetu se zdaleka netýká jen dětí a dospívajících nebo určitých skupin lidí. Kdokoliv, kdo využívá ke komunikaci internet a moderní technologie, je součástí tohoto fenoménu jako postižená osoba nebo agresor a agresorka. Agresorem/kou se lze stát i neúmyslně: kybernásilí a šikana ve virtuálním světě totiž často začíná jako žert, který se zvrhne.

Kyberšikana se sice sama o sobě neklasifikuje jako trestný čin, jeho podstaty ale nabývají jednotlivé formy. Může jít o pronásledování, vydírání, omezování osobní svobody, zneužití osobních údajů atp. Kyberšikana dává běžné šikaně nový rozměr, prohlubuje její sílu, je nepřetržitá, protože se neomezuje jen na fyzickou přítomnost a mohou se na ní v jednom čase se podílet doslova miliony lidí.

Násilí na internetu je vedlejší produkt svobody projevu na internetu. Je stejně bolestivý a zraňující, jako násilí ve světě reálném. Je důležité umět se tomuto násilí bránit. Máte-li jakékoliv dotazy, které se týkají následujících problémů:

  • někdo vystupuje na sociálních sítích pod vaší identitou
  • manipuluje s vaším profilem nebo dává na internet vaše fotografie nebo videa bez vašeho vědomí
  • někdo se vám naboural do e-mailové schránky
  • posílá prostřednictvím sociálních sítí či mobilního telefonu obtěžující či vyděračské zprávy
  • někdo záměrně
  • zveřejňuje urážlivé nebo provokativní vzkazy
  • vyvěšuje inzeráty vaším jménem a s vašimi kontakty (např. na erotické služby)…

máte možnost se obrátit na naši právničku, která vám je k dispozici na internetových stránkách www.stopkybersikane.cz nebo také na telefonní lince 774 915 350 každé úterý od 9-11 hodin a každý pátek od 16:30-18:30 hodin.

Právní poradenství je bezplatné. Za hovor zaplatíte běžnou cenu podle vašeho tarifu. Jste-liv hmotné nouzi, sdělte to na začátku hovoru, zavoláme vám zpět

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.