Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více
feminismus.czČlánky › Šovinistický www.gentleman.cz

Šovinistický www.gentleman.cz

30. červen 2003  | Štěpánka Hlupá
Označení Šovinistická bomba jsem se tentokrát rozhodla udělit stránce www.gentleman.cz za trvalý sexistický tón příspěvků redaktora Ivana Straky. Strakovy postřehy jsou stručně řečeno předsudečné na základě pohlaví. Posuďte sami.
Označení Šovinistická bomba jsem se tentokrát rozhodla udělit stránce www.gentleman.cz za trvalý sexistický tón příspěvků redaktora Ivana Straky. Strakovy postřehy jsou stručně řečeno předsudečné na základě pohlaví. Posuďte sami:

www.gentleman.cz
Domácí násilí (Poznámka), 14. 2.

"Není u nás zákonně definováno, je příčinou odsouzení jakési učitelky, která zabila manžela po řadě let domácího týrání, tedy z jeho strany. Jako nezaměstnaný osm let prudil celou rodinu a ona už nevydržela. Feministicky orientovaná Michaela Tominová-Marksová (Lidovky, asi konec ledna) proto po zahrnutí pojmu domácí násilí do našeho práva požaduje, což je správné. Leč dělat z toho feministickou fangličku na základě toho, že obětmi domácího násilí jsou většinou ženy, a tudíž jde o jejich diskriminaci v důsledku tradičních představ o mužské a ženské roli, je přinejmenším laciné a zavádějící.
Domácí násilí se týká mužů i žen, fyzický jsou patrně častěji týrány ženy, psychicky muži. Holt to plyne z toho tradičního rozdělení rolí. Pokud budou zavedení domácího násilí do zákonů požadovat ženské spolky, může se stát, že bude týkat především násilí na ženách a muži přijdou zkrátka. Domácím násilím může být totiž i odpírání kontaktu dětí exmanželům, v čemž ženy znamenitě vynikají.
Ostatně zatímco ona učitelka dostala šest let, jiné ženy, plánující vraždu svého manžela (exmanželka, manželka a dcera) s využitím najatého vraha, což soud kvalifikuje 5 - 12 lety vězení, dostaly jen podmínku, přestože (nebo protože se?) se nepřiznaly (nastrčený policista od nich vybral zálohu a nahrál vše na magnetofon). Takže - jak?"

"Gentleman"

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.