Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Šovinistická bomba od papeže

Šovinistická bomba od papeže

19. květen 2004  | Lada Wichterlová
Ženy by v oblasti interrupcí měly mít možnost volby. Svobodně si zvolila i Gianna Beretta Molla v roce 1962. Matka tří dětí se rozhodla raději pro vlastní smrt a zrození čtvrtého dítěte, než aby postoupila interrupci, přežila a mohla nadále vychovávat své tři malé děti. Interrupce by jí umožnila postoupit operaci rakoviny dělohy a patrně by jí zachránila život.
Ženy by v oblasti interrupcí měly mít možnost volby. Svobodně si zvolila i Gianna Beretta Molla v roce 1962. Matka tří dětí se rozhodla raději pro vlastní smrt a zrození čtvrtého dítěte, než aby postoupila interrupci, přežila a mohla nadále vychovávat své tři malé děti. Interrupce by jí umožnila postoupit operaci rakoviny dělohy a patrně by jí zachránila život. 16. května 2004 byla Gianna Beretta Molla papežem kanonizována. Kanonizací postavil papež tuto ženu do role vzoru hodného následování, a pokusil se tak vychýlit váhy směrem k zákazu či omezení interrupcí (papež Jan Pavel II. chápe umělé přerušení těhotenství jako útok na lidský život). Gianna Beretta Molla se tak stala symbolem boje, který vede katolická církev proti umělému přerušení těhotenství. Je však nutno podotknout, že vzorem velice kontroverzním, který má přesně opačné dopady, než by měl být. Příběh této ženy, která se rozhodne raději pro smrt, pro nemožnost vychovávat své další tři děti, než aby postoupila interrupci (ve druhém měsíci těhotenství), hovoří jednoznačně ve prospěch svobodné volby a možnosti postoupení interrupce. Jsem si jistá, že řada žen by v této chvíli volila možnost úplně opačnou za cenu toho, vychovávat své děti a být s nimi a bylo by to také důvodem ke kanonizaci, ne však ze strany zkostnatělé katolické církve, která si tímto krokem pod sebou zase trochu nařízla větev.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.