Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

All I Want for Christmas Is the Fall of Patriarchy

21.12.2018  

"All I Want for Christmas Is the Fall of Patriarchy" is a 1-day exhibition organized and curated by Anna Wim and Natalie Kollega, aiming to give platform and visibility to diverse femme and non-binary artists working with themes of feminism, queerness, social justice, and more.

Více
feminismus.czČlánky › Šovinistická bomba od papeže

Šovinistická bomba od papeže

19. květen 2004  | Lada Wichterlová
Ženy by v oblasti interrupcí měly mít možnost volby. Svobodně si zvolila i Gianna Beretta Molla v roce 1962. Matka tří dětí se rozhodla raději pro vlastní smrt a zrození čtvrtého dítěte, než aby postoupila interrupci, přežila a mohla nadále vychovávat své tři malé děti. Interrupce by jí umožnila postoupit operaci rakoviny dělohy a patrně by jí zachránila život.
Ženy by v oblasti interrupcí měly mít možnost volby. Svobodně si zvolila i Gianna Beretta Molla v roce 1962. Matka tří dětí se rozhodla raději pro vlastní smrt a zrození čtvrtého dítěte, než aby postoupila interrupci, přežila a mohla nadále vychovávat své tři malé děti. Interrupce by jí umožnila postoupit operaci rakoviny dělohy a patrně by jí zachránila život. 16. května 2004 byla Gianna Beretta Molla papežem kanonizována. Kanonizací postavil papež tuto ženu do role vzoru hodného následování, a pokusil se tak vychýlit váhy směrem k zákazu či omezení interrupcí (papež Jan Pavel II. chápe umělé přerušení těhotenství jako útok na lidský život). Gianna Beretta Molla se tak stala symbolem boje, který vede katolická církev proti umělému přerušení těhotenství. Je však nutno podotknout, že vzorem velice kontroverzním, který má přesně opačné dopady, než by měl být. Příběh této ženy, která se rozhodne raději pro smrt, pro nemožnost vychovávat své další tři děti, než aby postoupila interrupci (ve druhém měsíci těhotenství), hovoří jednoznačně ve prospěch svobodné volby a možnosti postoupení interrupce. Jsem si jistá, že řada žen by v této chvíli volila možnost úplně opačnou za cenu toho, vychovávat své děti a být s nimi a bylo by to také důvodem ke kanonizaci, ne však ze strany zkostnatělé katolické církve, která si tímto krokem pod sebou zase trochu nařízla větev.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.