Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více
feminismus.czČlánky › Sněmovna schválila zákon o domácím násilí

Sněmovna schválila zákon o domácím násilí

Velkou zásluhu na prosazení tohoto zákona měli také poslankyně a předsedkyně Rady vlády pro rovnost žen a mužů Anna Čurdová a poslanec Stanislav Křeček, místopředseda ústavně právního výboru. Patří jim za to náš srdečný dík, Gender Studies, o.p.s.
Pachatelům domácího násilí bude od června příštího roku hrozit až osmileté vězení. Shodli se na tom poslanci, kteří ve středu schválili senátní návrh novely trestního zákona, který domácí násilí zavádí jako nový trestný čin. Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

10.12.
PRAHA - Pro návrh se vyslovilo 135 ze 183 přítomných poslanců. Proti bylo pouhých 15 zákonodárců. Od června příštího roku by tak v trestním zákoně mohl přibýt nový trestný čin - týrání osoby ve společně obývaném bytě nebo domě. Pachateli, který se takového jednání dopustí, budou hrozit až tři roky vězení. Ovšem v případě, že se týrání bude dopouštět delší dobu, či zvlášť hrubým způsobem, bude moci strávit ve vězení až osm let.

Očekává se hladký průběh

Navrhovatelka novely, senátorka Jitka Seitlová (klub Nezávislí) je přesvědčena, že Senát novelu nepochybně schválí. Podle ní se v poslední době rozšiřuje také násilí mezi mladšími a staršími generacemi. "Mám zkušenosti, kdy opakované násilí vedlo ve dvou případech až k úmrtí," uvedla před nedávnem v deníku Právo.

Za týrání družky maximálně dva roky?

Novela konečně umožní soudům účinně trestat násilníky, kteří za dveřmi bytů terorizují své partnery a dodnes se nemusí obávat významných postihů.

Jeden příklad za všechny dnes shodou okolností zveřejnila severomoravská policie. Třiadvacetiletý muž z Havířova opakovaně napadal svou o tři roky starší družku. Bil ji pěstí, sprchoval studenou vodou a vyhrožoval jí zabitím. Ženu ponižoval i před kamarádem, když jí nutil, aby se svlékla.

"Koncem listopadu ji pak odvezl za restauraci Bivoj, kde ji zbil a zkopal. Když zůstala ležet na zemi, nohou si ji přišlápl a poté se na ní i se svým známým vymočili. V ruce přitom držel kabel a křičel, že ji zabije," popsala policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.

Za výše jmenované skutky mu nyní hrozí maximálně dvouleté vězení a to pro pokus trestného činu ublížení na zdraví a násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.