Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Sněmovna schválila zákon o domácím násilí

Sněmovna schválila zákon o domácím násilí

Velkou zásluhu na prosazení tohoto zákona měli také poslankyně a předsedkyně Rady vlády pro rovnost žen a mužů Anna Čurdová a poslanec Stanislav Křeček, místopředseda ústavně právního výboru. Patří jim za to náš srdečný dík, Gender Studies, o.p.s.
Pachatelům domácího násilí bude od června příštího roku hrozit až osmileté vězení. Shodli se na tom poslanci, kteří ve středu schválili senátní návrh novely trestního zákona, který domácí násilí zavádí jako nový trestný čin. Novelu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

10.12.
PRAHA - Pro návrh se vyslovilo 135 ze 183 přítomných poslanců. Proti bylo pouhých 15 zákonodárců. Od června příštího roku by tak v trestním zákoně mohl přibýt nový trestný čin - týrání osoby ve společně obývaném bytě nebo domě. Pachateli, který se takového jednání dopustí, budou hrozit až tři roky vězení. Ovšem v případě, že se týrání bude dopouštět delší dobu, či zvlášť hrubým způsobem, bude moci strávit ve vězení až osm let.

Očekává se hladký průběh

Navrhovatelka novely, senátorka Jitka Seitlová (klub Nezávislí) je přesvědčena, že Senát novelu nepochybně schválí. Podle ní se v poslední době rozšiřuje také násilí mezi mladšími a staršími generacemi. "Mám zkušenosti, kdy opakované násilí vedlo ve dvou případech až k úmrtí," uvedla před nedávnem v deníku Právo.

Za týrání družky maximálně dva roky?

Novela konečně umožní soudům účinně trestat násilníky, kteří za dveřmi bytů terorizují své partnery a dodnes se nemusí obávat významných postihů.

Jeden příklad za všechny dnes shodou okolností zveřejnila severomoravská policie. Třiadvacetiletý muž z Havířova opakovaně napadal svou o tři roky starší družku. Bil ji pěstí, sprchoval studenou vodou a vyhrožoval jí zabitím. Ženu ponižoval i před kamarádem, když jí nutil, aby se svlékla.

"Koncem listopadu ji pak odvezl za restauraci Bivoj, kde ji zbil a zkopal. Když zůstala ležet na zemi, nohou si ji přišlápl a poté se na ní i se svým známým vymočili. V ruce přitom držel kabel a křičel, že ji zabije," popsala policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.

Za výše jmenované skutky mu nyní hrozí maximálně dvouleté vězení a to pro pokus trestného činu ublížení na zdraví a násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.