Feministický a queer tábor 2018 / Feminist and Queer Camp 2018

31.8.2018  

Zveme vás na setkání queer lidí a těch, kdo sympatizují s queer tématikou. Na setkání všech, kdo žerou feminismus, i těch, kdo se nebojí stát u táboráku s feministkama a žvejkat s nima veganský buřty. Kdo se nebojí pohybu, přemýšlení o svém těle, o svých hranicích a hranicích jiných, kdo dokáže respektovat jiné lidi… PŘIJĎTE! Těšit se můžete na víkend plný workshopů, diskuzí, cvičení, kreativity (či alespoň pokusů o ní), koncertů a párty s pivem, limem, koktejlem, sbírání bobříků, táborový karneval a bojovku.

Více

Gender a sebevědomí v uměleckém provozu

21.10.2018  

Diskuze na téma souvislosti sebevědomí a genderu v uměleckém provozu. Jaký vliv na sebevědomí umělkyň a umělců může mít genderová rovnost? V čem je rozdílné postavení umělkyně či umělce vůči institucím? Jak se na uměleckém provozu projevuje mizení umělkyň v důsledku jejich mateřství? Jak vyřešit rozpor uměleckého společenského života a rodičovství zejména v pečující roli? Jaký vliv mají na umělce a umělkyně ekonomické souvislosti, v nichž jejich tvorba vzniká?

Více
feminismus.czČlánky › Shock jock rails against Mexico's modern women

Shock jock rails against Mexico's modern women

MONTERREY, MEXICO: Radio talk-show host Oscar Muzquiz is searching for "The Female Slob of the Year." On "Educating Your
Woman," broadcast daily from this industrial northern city, husbands are
invited to enroll their wives in the contest if they: sleep until 9 a.m.,
serve only packaged foods, watch TV all day, and rarely shave their legs.
MONTERREY, MEXICO: Radio talk-show host Oscar Muzquiz is searching for "The Female Slob of the Year." On "Educating Your Woman," broadcast daily from this industrial northern city, husbands are invited to enroll their wives in the contest if they: sleep until 9 a.m., serve only packaged foods, watch TV all day, and rarely shave their legs. "This is not life - living with someone who has become your greatest enemy," Mr. Muzquiz admonishes his male listeners. "Wake up, rise up ... and change your life!"

If Muzquiz sounds like Howard Stern in a sombrero, that's because, in part, he is. In addition to targeting the lazy housewife, Muzquiz crusades against "shameless" women who live independently, marry late, and work outside the home.

Social and economic changes in Mexico over the past three decades - from the increasing number of working women to the explosion of supermarkets, which cater to a rushed lifestyle - have transformed family culture here and left many men struggling to redefine their roles. Muzquiz's radio show is just one example of a country twitching as it witnesses a shift - some say the "Americanization" - of its family values.

"Men across Mexico are violently resisting this change," says Lourdes Plata Toledo, a well-known psychologist who counsels couples in a column in the Monterrey newspaper El Norte. "More women are saying, 'I don't need a man to support me. I don't need a man to fulfill me,' and men are thrown by this."...

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.