Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více

Setkání s Brendou Flanagan, americkou spisovatelkou a profesorkou literatury

12. května 2011 (čtvrtek) 17:00 - 18:30
Zveme vás na neformální setkání s Brendou Flanagan, americkou spisovatelkou a profesorkou literatury a tvůrčího psaní na Davidson College v Severní Karolíně. Brenda povypráví o svých cestách a přečte ze svých knih. Setkání zprostředkovala Americká ambasáda v ČR a bude se konat v knihovně Gender Studies. Setkání bude probíhat v anglickém jazyce.


Brenda Flanagan se ve své tvorbě inspiruje českými surrealisty a v současnosti pracuje na knize o Evě Švankmajerové, v níž vidí „mámu“ moderního českého surrealismu. Během svým častých návštěv České republiky Flanagan vedla rozhovory se ženami o jejich životě za komunismu a na základě těchto příběhů píše knihu povídek odehrávající se v Praze.

Flanagan absolvovala autorská čtení v Libyi, Kazachstánu, Turkmenistánu, Tádžikistánu, Trinidadu, Chile, Indii, Tunisku, Saúdské Arábii, Kuvajtu a řadě další zemí. Její sbírka povídek Na oslavu islandských žen a jiné zločiny (In Praise of Island Women & Other Crimes, Peepal Tree Press, Leeds, Anglie) byla přeložena do ruštiny. Její oceněný román Ty sama tančíš (You Alone Are Dancing) vydalo nakladatelství The University of Michigan Press a její poslední román Alláh na ostrovech (Allah in the Islands), líčící islámský puč v Karibiku, vyšel rovněž v nakladatelství Peepal Tree Press.

Flanagan vyučuje tvůrčí psaní a afroamerické a karibské literatury na Davidson College v Severní Karolíně.

Prosíme  rezervujte si místa na alexandra.jachanova@genderstudies.cz.

místo:  Gorazdova 20 , Praha 2
pořádá:  Gender Studies, o.p.s.
kontakt:  Alexandra Jachanová     tel.:  224 915666

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.