Feminismus po česku aneb žena mezi socialismem a kapitalismem

30.5.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jaké vize měly ženy domáhající se při vzniku republiky volebního práva? Podařilo se jim prosadit, co požadovaly? A co přinesl ženám socialismus? Zdiskreditoval feministické hodnoty? A co pro ně znamenal polistopadový nástup neoliberalismu? Z různých perspektiv o proměnách postavení žen a o konstruktech ženství před a po roce 1989.

Více

Jak jsme vnímali emancipaci

31.5.2018  Praha  | 

Setkání dvou generací je hlavním motivem dalšího diskusního večera na půdě Knihovny Gender Studies. Pavel Kohout, Alena Wagnerová a Michaela Marksová Tominová se společně zamyslí nad minulostí a budoucností ženské emancipace u nás. Debatovat budou nad proměnami mužství a ženství, které zaznamenali v celospolečenském kontextu, ve svém okolí i osobní zkušenosti napříč druhou polovinou minulého století až do současnosti. Jaké proměny vystupující zažili během svých životů a jak je reflektují po osobní stránce - ve svých vlastních životních rolích a ve své práci? Jak se vyvíjely role žen a mužů ve společnosti a veřejném prostoru, v rodině a ve vztazích například v období socialismu nebo v 90. letech? Jaká je situace v poslední době? A jaký je vztah emancipace a feminismu – proč se české ženy snáze identifikují s vlastní emancipovaností než s ideou feminismu? Vylučují se tyto pojmy vzájemně nebo jdou ruku v ruce? Na diskusním večeru budeme hledat odpovědi na tyto i další otázky, přijďte diskutovat i Vy o tom, co Vás zajímá.

Více

Your Life is Waiting

5.6.2018  Praha  | 

Panelová diskuse o psychiatrickém étosu proběhne v rámci uměleckého projektu Institut Úzkosti. V diskusi se budou zkoumat sociopolitické faktory utvářející psychiatrický étos v českém kontextu i mimo něj. Jak jsou psychiatrické poruchy vymýšleny a konstruovány jako vědecká fakta? Jakou roli v tomto procesu hrají státní instituce? Jak psychiatrický étos ovlivňuje společenské struktury a narativ jáství, který je v nich produkován? Je psychiatrie symptomem kapitalismu a patriarchátu?

Více
feminismus.czČlánky › Sample of news about women`s rights violations in Iran

Sample of news about women`s rights violations in Iran

15. říjen 1999
Iran plans to improve the way women are portrayed in school books as part of adrive to encourage a more open attitude to the role of women in society.A government study has shown that young women in the conservative holy Iranian City of Qom are more depressed than those in the more liberal capital Tehran.
(Association of Iranian Women )

 • Iran plans to improve the way women are portrayed in school books as part of adrive to encourage a more open attitude to the role of women in society, newspapers reported on Wednesday.
  ``The image of women in elementary school books will be revamped .... This will also be done in textbooks for secondary schools,`` newspapers quoted Education Minister Hossein Mozafar as saying. The move reflects a rising consciousness in the Islamic republic about the social inequality between men and women and growing demand by the female population for higher status.
  Women`s groups have complained that textbooks predominantly show women as mothers, sisters and wives carrying out domestic duties. Women played an instrumental role in President Mohammad Khatami`s landslide election in 1997, hoping that the moderate cleric would help improve their lot.
  Mozafar said women accounted for half of the workforce at his ministry, but that they held few high-level posts. ``The weak presence of women in administrative levels is mainly due to the ignorance about their abilities,`` he said. ``We have to correct existing views (on women) at the Education Ministry and ... there is a need to create the social conditions for the acceptance of women.`` Published Sunday, August 22, 1999

 • A government study has shown that young women in the conservative holy Iranian City of Qom are more depressed than those in the more liberal capital Tehran, a senior official was quoted as saying on Sunday. Qom is the stronghold of Iran`s Shi`ite Moslem clergy and has a deeply conservative religious culture.
  "The study shows that the level of depression in the city of Qom is more than that in Tehran. This goes back to the suppression of girl`s interests and existing restrictions." The survey was conducted recently among women between the ages of 17 and 22.
  All Iranian women live under social restrictions, including a conservative dress code. Iran imposed strict rules limiting women`s freedoms after the 1979 Islamic revolution, but rules are more strictly applied in conservative cities like Qom.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.