Laydeez do Comics - ŽENA 2.0

17.10.2018  Praha  | 

Osm českých komiksových autorek, jedno téma a společných sedm dní na divokém českém severu! Co z toho může vzejít? Komiksová výstava, samozřejmě! Tentokrát již z třetího letního sympozia uskupení Laydeez do Comics Praha. Letošní téma ŽENA 2.0 nás přivedlo k otázce nakolik se ženy měnily, mění a měnit budou. Existuje nová verze ženství a co to obnáší? Inspirace bylo dost. Ať už se jedná o změny v rámci životních fází, postoje k životu nebo pohledu společnosti... Výstava potrvá od 17. do 30. října. Slavnostní vernisáž s autorkami proběhne 18. října.

Více

Odejít, nebo zůstat? Večer sdílení na téma de/institucionalizace

22.10.2018  Praha  | 

Institut úzkosti / Institute of Anxiety vyzývá a vítá všechny, kdo chtějí kriticky promýšlet a diskutovat svoje zkušenosti s de/institucionalizací! Večer sdílení je komorním formátem pro cca 20 lidí, z nichž každý se přímo účastní a večer tak spoluutváří, nikdo se neocitá v roli publika. Jednotlivé příspěvky jsou omezeny časem 5 minut a umožňují představit vlastní zkušenost či situaci jako politikum různého druhu. Zůstává čas na moderovanou diskuzi a závěrečnou debatu o tom, co nám sdílení dalo. Večer sdílení není prostorem pro terapii, ale živou kritickou diskuzi.

Více

Jazyk – nástroj (feministické) ne_svobody?

24.10.2018  Praha  | 

Na dalším z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude představena nejnovější kniha Jany Valdrové (Univerzita Innsbruck), jazykovědkyně a specialistky na genderovou lingvistiku „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit” Autorka představí svoji analýzu označování žen ve vyjadřovací praxi veřejného prostoru. Diskutovat bude také Ondřej Beran, z Centra pro etiku na Univerzitě Pardubice, zástupce editorského týmu, který připravil knihu Deborah Cameron „Mýtus o Marsu a Venuši. Mluví muži a ženy opravdu různými jazyky?“ k vydání v českém překladu. O souvislostech genderu, queer a jazyka bude pak hovořit také Vít Kolek z Univerzity Palackého v Olomouci, který se zabývá genderem v jazyce a generickým maskulinem v němčině a v češtině.

 

Více
feminismus.czČlánky › Ruský plukovník, ktorý zavraždil mladé dievča končí na psychiatrii

Ruský plukovník, ktorý zavraždil mladé dievča končí na psychiatrii

Prípad plukovníka Jurija Budanova, ktorý 26.marca 2000 znásilnil a zavraždil 18 ročnú Chedu Kungaevovú je uzavretý. Súd tohto vysokého dôstojníka uznal za „dočasne nepríčetného“ a nariadil jeho umiestnenie na psychiatrickej klinike. Súd úplne ignoroval dôkazy o tom, že obeť bola pred smrťou znásilnená.
Prípad plukovníka Jurija Budanova, ktorý 26.marca 2000 znásilnil a zavraždil 18 ročnú Chedu Kungaevovú je uzavretý. Súd tohto vysokého dôstojníka uznal za „dočasne nepríčetného“ a nariadil jeho umiestnenie na psychiatrickej klinike. Súd úplne ignoroval dôkazy o tom, že obeť bola pred smrťou znásilnená.

Amnesty International skonštatovala, že ide o ďalší prípad upierania spravodlivosti v Rusku. Plukovník Budanov bol zatiaľ najvyšší dôstojník ruských bezpečnostných síl v Čečensku, ktorý sa dostal pred súd za vážne zločiny proti civilistom. Za vraždu mu hrozilo až 20 rokov odňatia slobody. Jeho umiestnenie na psychiatrii ešte hlbšie podkope dôveru obyvateľov Čečenska v ruský systém spravodlivosti.

Proces s Budanovom začal vo februári 2001. Niekoľkokrát bol odročený, kvôli psychiatrickým vyšetreniam obvineného. Prvé vyšetrenia konštatovali, že si bol vedomý svojho činu a že zaň nesie plnú zodpovednosť. Posledné vyšetrenie inštitútu Serbsky, ktorý je zo sovietskej éry známy „vďaka“ zneužívaniu psychiatrie na likvidáciu politických odporcov, prišlo k záveru, že Budanov bol „dočasne nepríčetný“.

Plukovník sa sám priznal, že Kugaevovú zaškrtil, čo neskôr dokázala aj súdna pitva. Tá priniesla aj dôkaz o tom, že bola znásilnená. Znásilnenie je najmä v čase vojnového konfliktu nebezpečným trestným činom. Ak ho úrady nepotrestajú, vysielajú tak signál ďalším vojakom a násilie voči ženám sa stáva čímsi tolerovaným.Rozhodnutie súdu kritizoval nielen advokát Kungaevovcov Abdullah Chamzajev, ale aj ruské ľudskoprávne organizácie.

Neschopnosť ruských úradov potrestať páchateľov zločinov je jednou z hlavných príčin pretrvávajúceho porušovania ľudských práv v Čečensku. Ruská federácia by mala začať plniť svoje záväzky, dôsledne a nestranne vyšetriť prípady porušovania ľudských práv, priviesť zodpovedných pred spravodlivosť a obetiam poskytnúť dostatočnú nápravu.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.