Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Noc myšlenek – Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

31.1.2019  Praha  | 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století? Přijďte na naši akci NOC MYŠLENEK Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou? Se známými osobnostmi jakými jsou Kamil Fila, Pavel Houdek, Abnousse Shalmani se zaměříme na téma feminismu v současnosti prostřednictvím debat a projekce filmu „Kluci a Guillaume, ke stolu!“ 31. ledna u nás ve Francouzském institutu od 17.30 do půlnoci a v CEFRES od 14 do 16 h! Vstup zdarma.

Více

Uvedení tématu sexuálního násilí do českého výzkumu dějin druhé světové války a jejích následků – Workshop

1.2.2019  Praha  | 

Ačkoliv se v uplynulých čtyřiceti letech intenzivně rozvíjel historický výzkum sexuálního násilí, v českém prostředí toto téma stále představuje pověstné bílé místo. A to chceme změnit. V souladu s tezí Susan Brownmiller v níž je znásilnění výrazem moci, nikoli chtíče, nabízí náš workshop uvedení do tohoto tématu. Usilujeme zejména o propojení badatelů, kteří se daným tématem zabývají nebo by o něm chtěli v budoucnu psát. Jednodenní workshop, s účastí Reginy Mühlhäuser a Anny Hájkové, propojí ve třech blocích úvodní metodologickou přednášku s představením případových studií a reflektovanou prací s prameny.

Více
feminismus.czČlánky › Ruský plukovník, ktorý zavraždil mladé dievča končí na psychiatrii

Ruský plukovník, ktorý zavraždil mladé dievča končí na psychiatrii

Prípad plukovníka Jurija Budanova, ktorý 26.marca 2000 znásilnil a zavraždil 18 ročnú Chedu Kungaevovú je uzavretý. Súd tohto vysokého dôstojníka uznal za „dočasne nepríčetného“ a nariadil jeho umiestnenie na psychiatrickej klinike. Súd úplne ignoroval dôkazy o tom, že obeť bola pred smrťou znásilnená.
Prípad plukovníka Jurija Budanova, ktorý 26.marca 2000 znásilnil a zavraždil 18 ročnú Chedu Kungaevovú je uzavretý. Súd tohto vysokého dôstojníka uznal za „dočasne nepríčetného“ a nariadil jeho umiestnenie na psychiatrickej klinike. Súd úplne ignoroval dôkazy o tom, že obeť bola pred smrťou znásilnená.

Amnesty International skonštatovala, že ide o ďalší prípad upierania spravodlivosti v Rusku. Plukovník Budanov bol zatiaľ najvyšší dôstojník ruských bezpečnostných síl v Čečensku, ktorý sa dostal pred súd za vážne zločiny proti civilistom. Za vraždu mu hrozilo až 20 rokov odňatia slobody. Jeho umiestnenie na psychiatrii ešte hlbšie podkope dôveru obyvateľov Čečenska v ruský systém spravodlivosti.

Proces s Budanovom začal vo februári 2001. Niekoľkokrát bol odročený, kvôli psychiatrickým vyšetreniam obvineného. Prvé vyšetrenia konštatovali, že si bol vedomý svojho činu a že zaň nesie plnú zodpovednosť. Posledné vyšetrenie inštitútu Serbsky, ktorý je zo sovietskej éry známy „vďaka“ zneužívaniu psychiatrie na likvidáciu politických odporcov, prišlo k záveru, že Budanov bol „dočasne nepríčetný“.

Plukovník sa sám priznal, že Kugaevovú zaškrtil, čo neskôr dokázala aj súdna pitva. Tá priniesla aj dôkaz o tom, že bola znásilnená. Znásilnenie je najmä v čase vojnového konfliktu nebezpečným trestným činom. Ak ho úrady nepotrestajú, vysielajú tak signál ďalším vojakom a násilie voči ženám sa stáva čímsi tolerovaným.Rozhodnutie súdu kritizoval nielen advokát Kungaevovcov Abdullah Chamzajev, ale aj ruské ľudskoprávne organizácie.

Neschopnosť ruských úradov potrestať páchateľov zločinov je jednou z hlavných príčin pretrvávajúceho porušovania ľudských práv v Čečensku. Ruská federácia by mala začať plniť svoje záväzky, dôsledne a nestranne vyšetriť prípady porušovania ľudských práv, priviesť zodpovedných pred spravodlivosť a obetiam poskytnúť dostatočnú nápravu.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.