Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › Rádio kontra feministky

Rádio kontra feministky

3. duben 2003  | Pavel Novák  |  http://www.istrategie.cz
Rádio kontra feministky
Rádio kontra feministky
Neobyčejný zájem tištěných i elektronických médií v Polsku vzbudila nedávno reklamní kampaň varšavské soukromé stanice Radio 94. Ačkoliv je slyšet sotva 30 km kolem metropole, mluvilo a psalo se o ní po celé zemi. A to kvůli tomu, že se feministkám nelíbil její billboard.
Neobyčejný zájem tištěných i elektronických médií v Polsku vzbudila nedávno reklamní kampaň varšavské soukromé stanice Radio 94. Ačkoliv je slyšet sotva 30 km kolem metropole, mluvilo a psalo se o ní po celé zemi. A to kvůli tomu, že se feministkám nelíbil její billboard.

Na plakátu se objevila ženská ňadra s ladicími knoflíky místo bradavek. Dotýká se jich mužská dlaň. Nápis k tomu praví: „To nas kręci“ – což v překladu znamená přibližně – To námi točí, To nás roztáčí nebo také To nás rajcuje.

Rádio, které lidi vytáčí

Reklamní kampaň Radia 94 se setkala s rozhořčením a odporem polských feministických hnutí. Varšavské Informační středisko ženských organizací podalo proti ní protest polské Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. „Ten billboard je neobyčejně hnusný“, říká Agneszka Grzybek z informačního střediska. Obsah kampaně se podle ní mnoha žen dotkl a urazil je. V dopise si feministky stěžují, že stanice při budování své image a programové náplně využívá diskriminační přístup k ženám a podporuje způsob chování k ženám jako k věcem. Signatářky dopisu proto žádají radu o intervenci a navrhují, aby stanici byla odebrána licence.

Mluvčí stanice Grzegorz Wiejak přiznal, že záměrem reklamní kampaně bylo tak trochu šokovat veřejnost. „Popravdě řečeno jsme počítali s tím, že pokud nevyvolá zájem ostatních médií, alespoň k nám přitáhne pozornost. Rozhodně jsme se ale chtěli vyvarovat nařčení z použití pornografie na plakátu.“

Radio 94 vysílá ve Varšavě teprve od loňského podzimu. Licenci dostalo jako dopravně-informační rádio. Tvůrci programu stanice vycházejí z toho, že devadesát procent řidičů ve Varšavě představují muži. Cílovou skupinou rádia jsou muži ve věku 25 – 39 let se středním nebo vysokoškolským vzděláním a nadprůměrným příjmem.

Protest se minul účinkem

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nemá mnoho možností, jak na dopis polských feministek reagovat. Jejím úkolem je totiž sledovat obsah vysílání a kontrolovat, zda je v souladu se zákony a přidělenou licencí. Nemá v „popisu práce“ hodnotit reklamní kampaň, a už vůbec jí nepřísluší odebírat za to licenci. Zatím tedy nařídila pouze monitoring programu, aby se radní mohli přesvědčit, je-li vysílání rádia opravdu laděno sexisticky, a tudíž diskriminuje osoby určitého pohlaví. Někdo však pravděpodobně nechtěl na výsledky zkoumání rady čekat a začal plakáty, jež tolik pobouřily polské feministky, cudně zakrývat pásy papíru. To už ale o kontroverzním plakátu vědělo celé Polsko. Feministky tak udělaly rádiu dobrou službu. Stanice se jim rozhodla odvděčit, a tak předmět sporu nahradily černé plakáty s nápisem: „Děkujeme vám, dámy.“

Pavel Novák, zpravodaj ČRo ve Varšavě, 31.3.2003
Foto: Lenka Nováková
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.