Gender Mainstreaming in Public Participation

29.11.2017  Praha  | 

Odborný seminář je určen především pro architekty/ky a další odborníky/ce zabývající se plánováním veřejných prostor či participačními procesy. Cílem je představit koncept gender mainstreamingu, ukázat jeho praktické využití a seznámit účastníky/ce s metodikou, jak genderově senzitivní plánování a participační procesy aplikovat v praxi a ve vlastních projektech.

 

Více

Mezinárodní den proti násilí na ženách

30.11.2017  Praha  | 

Zástupci České ženské lobby, sítě 32 organizací podporujících práva žen v České republice a člena Evropské ženské lobby, budou diskutovat o různých formách násilí, jeho prevenci a důsledcích a o významu Istanbulské úmluvy.

 

Více

Konference Intersekcionální přístup ve zkoumání sociálních nerovností

11.12.2017  Praha  | 

Oddělení Gender & sociologie Sociologického ústavu Akademie věd ČR, v.v.i. zve na konferenci Intersekcionální přístup ve zkoumání sociálních nerovností

Více
feminismus.czČlánky › Rádio kontra feministky

Rádio kontra feministky

3. duben 2003  | Pavel Novák  |  http://www.istrategie.cz
Rádio kontra feministky
Rádio kontra feministky
Neobyčejný zájem tištěných i elektronických médií v Polsku vzbudila nedávno reklamní kampaň varšavské soukromé stanice Radio 94. Ačkoliv je slyšet sotva 30 km kolem metropole, mluvilo a psalo se o ní po celé zemi. A to kvůli tomu, že se feministkám nelíbil její billboard.
Neobyčejný zájem tištěných i elektronických médií v Polsku vzbudila nedávno reklamní kampaň varšavské soukromé stanice Radio 94. Ačkoliv je slyšet sotva 30 km kolem metropole, mluvilo a psalo se o ní po celé zemi. A to kvůli tomu, že se feministkám nelíbil její billboard.

Na plakátu se objevila ženská ňadra s ladicími knoflíky místo bradavek. Dotýká se jich mužská dlaň. Nápis k tomu praví: „To nas kręci“ – což v překladu znamená přibližně – To námi točí, To nás roztáčí nebo také To nás rajcuje.

Rádio, které lidi vytáčí

Reklamní kampaň Radia 94 se setkala s rozhořčením a odporem polských feministických hnutí. Varšavské Informační středisko ženských organizací podalo proti ní protest polské Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. „Ten billboard je neobyčejně hnusný“, říká Agneszka Grzybek z informačního střediska. Obsah kampaně se podle ní mnoha žen dotkl a urazil je. V dopise si feministky stěžují, že stanice při budování své image a programové náplně využívá diskriminační přístup k ženám a podporuje způsob chování k ženám jako k věcem. Signatářky dopisu proto žádají radu o intervenci a navrhují, aby stanici byla odebrána licence.

Mluvčí stanice Grzegorz Wiejak přiznal, že záměrem reklamní kampaně bylo tak trochu šokovat veřejnost. „Popravdě řečeno jsme počítali s tím, že pokud nevyvolá zájem ostatních médií, alespoň k nám přitáhne pozornost. Rozhodně jsme se ale chtěli vyvarovat nařčení z použití pornografie na plakátu.“

Radio 94 vysílá ve Varšavě teprve od loňského podzimu. Licenci dostalo jako dopravně-informační rádio. Tvůrci programu stanice vycházejí z toho, že devadesát procent řidičů ve Varšavě představují muži. Cílovou skupinou rádia jsou muži ve věku 25 – 39 let se středním nebo vysokoškolským vzděláním a nadprůměrným příjmem.

Protest se minul účinkem

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nemá mnoho možností, jak na dopis polských feministek reagovat. Jejím úkolem je totiž sledovat obsah vysílání a kontrolovat, zda je v souladu se zákony a přidělenou licencí. Nemá v „popisu práce“ hodnotit reklamní kampaň, a už vůbec jí nepřísluší odebírat za to licenci. Zatím tedy nařídila pouze monitoring programu, aby se radní mohli přesvědčit, je-li vysílání rádia opravdu laděno sexisticky, a tudíž diskriminuje osoby určitého pohlaví. Někdo však pravděpodobně nechtěl na výsledky zkoumání rady čekat a začal plakáty, jež tolik pobouřily polské feministky, cudně zakrývat pásy papíru. To už ale o kontroverzním plakátu vědělo celé Polsko. Feministky tak udělaly rádiu dobrou službu. Stanice se jim rozhodla odvděčit, a tak předmět sporu nahradily černé plakáty s nápisem: „Děkujeme vám, dámy.“

Pavel Novák, zpravodaj ČRo ve Varšavě, 31.3.2003
Foto: Lenka Nováková
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.