Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Mýty o Istanbulské úmluvě - diskusní večer

11.12.2018  Praha  | 

Diskutovat budeme o obsahu a dezinterpretacích spojených s tímto dokumentem, zamyslíme se nad příčinami jejich vzniku a nad jejich důsledky.

Více
feminismus.czČlánky › Prezident by mal podľa občanov podpísať interrupčnú novelu

Prezident by mal podľa občanov podpísať interrupčnú novelu

16. červenec 2003  | SITA  |  http://www.feminet.sk
SLOVENSKO - Takmer dvojtretinová väčšina občanov sa v prieskume verejnej mienky vyslovila za podpísanie novely zákona o interrupciach prezidentom. Za vrátenie zákona na opätovné prerokovanie normy v parlamente sa vyslovilo 19,3 % respondentov a 15,2 % občanov nevedelo problém posúdiť.
Takmer dvojtretinová väčšina občanov sa v prieskume verejnej mienky vyslovila za podpísanie novely zákona o interrupciach prezidentom. Za vrátenie zákona na opätovné prerokovanie normy v parlamente sa vyslovilo 19,3 % respondentov a 15,2 % občanov nevedelo problém posúdiť.

Prezident SR Rudolf Schuster by podľa 65,4 percenta občanov mal podpísať interrupčný zákon, ktorý nedávno schválila Národná rada (NR SR). Za vrátenie zákona na opätovné prerokovanie normy v parlamente sa vyslovilo 19,3 percenta a 15,2 percenta občanov nevedelo problém posúdiť. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 9. do 11. júla uskutočnila agentúra MVK.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 500 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostnej kategórie sídla a regiónov. Respondenti odpovedali aj na otázku, ako by o zákone hlasovali sami. Takmer 70 percent občanov by v parlamente hlasovalo za prijatie zákona, ktorý upravuje podmienky umelého prerušenia tehotenstva v prípadoch vážneho genetického poškodenia plodu. Necelých 19 percent by bolo proti a 11,5 percenta nevedelo odpovedať.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.