Feminismus po česku aneb žena mezi socialismem a kapitalismem

30.5.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jaké vize měly ženy domáhající se při vzniku republiky volebního práva? Podařilo se jim prosadit, co požadovaly? A co přinesl ženám socialismus? Zdiskreditoval feministické hodnoty? A co pro ně znamenal polistopadový nástup neoliberalismu? Z různých perspektiv o proměnách postavení žen a o konstruktech ženství před a po roce 1989.

Více

Jak jsme vnímali emancipaci

31.5.2018  Praha  | 

Setkání dvou generací je hlavním motivem dalšího diskusního večera na půdě Knihovny Gender Studies. Pavel Kohout, Alena Wagnerová a Michaela Marksová Tominová se společně zamyslí nad minulostí a budoucností ženské emancipace u nás. Debatovat budou nad proměnami mužství a ženství, které zaznamenali v celospolečenském kontextu, ve svém okolí i osobní zkušenosti napříč druhou polovinou minulého století až do současnosti. Jaké proměny vystupující zažili během svých životů a jak je reflektují po osobní stránce - ve svých vlastních životních rolích a ve své práci? Jak se vyvíjely role žen a mužů ve společnosti a veřejném prostoru, v rodině a ve vztazích například v období socialismu nebo v 90. letech? Jaká je situace v poslední době? A jaký je vztah emancipace a feminismu – proč se české ženy snáze identifikují s vlastní emancipovaností než s ideou feminismu? Vylučují se tyto pojmy vzájemně nebo jdou ruku v ruce? Na diskusním večeru budeme hledat odpovědi na tyto i další otázky, přijďte diskutovat i Vy o tom, co Vás zajímá.

Více

Your Life is Waiting

5.6.2018  Praha  | 

Panelová diskuse o psychiatrickém étosu proběhne v rámci uměleckého projektu Institut Úzkosti. V diskusi se budou zkoumat sociopolitické faktory utvářející psychiatrický étos v českém kontextu i mimo něj. Jak jsou psychiatrické poruchy vymýšleny a konstruovány jako vědecká fakta? Jakou roli v tomto procesu hrají státní instituce? Jak psychiatrický étos ovlivňuje společenské struktury a narativ jáství, který je v nich produkován? Je psychiatrie symptomem kapitalismu a patriarchátu?

Více
feminismus.czČlánky › Pošlite list veľvyslancom v Bezpečnostnej rade OSN a povedzte NIE vojne!

Pošlite list veľvyslancom v Bezpečnostnej rade OSN a povedzte NIE vojne!

30. leden 2003  | Greenpeace / redakcia
Napíšte veľvyslancom sediacim v Bezpečnostnej rade OSN a požiadajte ich o zachovanie medzinárodného práva a odmietnutie súhlasu k vojne v Iraku. Na každú vojnu doplácajú najviac civilisti, najmä ženy, deti a starí ľudia.
Každý deň prináša nový vývoj udalostí, ktoré zdá sa, posúvajú svet bližšie k vojne v Iraku.

Jednou z hlavných síl v boji za mier by mohla byť Bezpečnostná rada OSN. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že americká verejnosť, rovnako ako väčšina ľudí na svete, verí viac medzinárodne uznávanej autorite OSN ako prezidentovi USA G.W.Bushovi a jeho podporovateľom z nadnárodných ropných spoločností.

Vývoj môže dospieť tak ďaleko, že sa Bushova administratíva bude musieť pred začatím vojny v Iraku vrátiť na rokovania do Bezpečnostnej rady OSN. Ak tak urobí, Greenpeace verí, že Bezpečnostná rada OSN povie vojne v Iraku svoje jasné NIE!

Je na to mnoho dôvodov a jedným z nich je, že Irak momentálne neohrozuje Spojené štáty americké a podľa medzinárodného práva Spojené štáty nemajú nárok na opodstatnenú sebaobranu.

Postaví sa ale Bezpečnostná rada OSN Bushovej administratíve?

Urobme všetko preto, aby OSN povedala NIE vojenskému zásahu! Napíšte veľvyslancom sediacim v Bezpečnostnej rade OSN a požiadajte ich o zachovanie medzinárodného práva a odmietnutie súhlasu k vojne v Iraku.
Z webstránky www.greenpeace.sk môžete odoslať list všetkým 15 členom Bezpečnostnej rady OSN.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.