Laydeez do Comics - ŽENA 2.0

17.10.2018  Praha  | 

Osm českých komiksových autorek, jedno téma a společných sedm dní na divokém českém severu! Co z toho může vzejít? Komiksová výstava, samozřejmě! Tentokrát již z třetího letního sympozia uskupení Laydeez do Comics Praha. Letošní téma ŽENA 2.0 nás přivedlo k otázce nakolik se ženy měnily, mění a měnit budou. Existuje nová verze ženství a co to obnáší? Inspirace bylo dost. Ať už se jedná o změny v rámci životních fází, postoje k životu nebo pohledu společnosti... Výstava potrvá od 17. do 30. října. Slavnostní vernisáž s autorkami proběhne 18. října.

Více

Odejít, nebo zůstat? Večer sdílení na téma de/institucionalizace

22.10.2018  Praha  | 

Institut úzkosti / Institute of Anxiety vyzývá a vítá všechny, kdo chtějí kriticky promýšlet a diskutovat svoje zkušenosti s de/institucionalizací! Večer sdílení je komorním formátem pro cca 20 lidí, z nichž každý se přímo účastní a večer tak spoluutváří, nikdo se neocitá v roli publika. Jednotlivé příspěvky jsou omezeny časem 5 minut a umožňují představit vlastní zkušenost či situaci jako politikum různého druhu. Zůstává čas na moderovanou diskuzi a závěrečnou debatu o tom, co nám sdílení dalo. Večer sdílení není prostorem pro terapii, ale živou kritickou diskuzi.

Více

Jazyk – nástroj (feministické) ne_svobody?

24.10.2018  Praha  | 

Na dalším z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude představena nejnovější kniha Jany Valdrové (Univerzita Innsbruck), jazykovědkyně a specialistky na genderovou lingvistiku „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit” Autorka představí svoji analýzu označování žen ve vyjadřovací praxi veřejného prostoru. Diskutovat bude také Ondřej Beran, z Centra pro etiku na Univerzitě Pardubice, zástupce editorského týmu, který připravil knihu Deborah Cameron „Mýtus o Marsu a Venuši. Mluví muži a ženy opravdu různými jazyky?“ k vydání v českém překladu. O souvislostech genderu, queer a jazyka bude pak hovořit také Vít Kolek z Univerzity Palackého v Olomouci, který se zabývá genderem v jazyce a generickým maskulinem v němčině a v češtině.

 

Více
feminismus.czČlánky › Po zveřejnění zprávy o sterilizaci Romek na Slovensku jsou zastrašováni lidskoprávní aktivisté i diskriminované ženy

Po zveřejnění zprávy o sterilizaci Romek na Slovensku jsou zastrašováni lidskoprávní aktivisté i diskriminované ženy

10. březen 2003  |  Econnect
Na odvetných akcích zastrašujících romské ženy a lidskoprávní aktivisty se na Slovensku údajně podílejí jak orgány činné v trestním řízení, tak pracovníci ve zdravotních zařízení. Podle Centra pro reprodukční práva a Poradny pro občanská a lidská práva jde o reakci na vydání zprávy dokumentující závažné porušování lidských práv ve slovenských nemocnicích – zpráva, zveřejněná v Bratislavě 28. ledna 2003, dokumentuje případy násilných a nedobrovolných sterilizací romských žen, stejně jako případy verbálních a fyzických útoků, rasově diskriminační zacházení v systému zdravotní péče, poskytování mylných informací v oblasti zdraví a odpírání přístupu ke zdravotní dokumentaci.

Na odvetných akcích zastrašujících romské ženy a lidskoprávní aktivisty se na Slovensku údajně podílejí jak orgány činné v trestním řízení, tak pracovníci ve zdravotních zařízení. Podle Centra pro reprodukční práva a Poradny pro občanská a lidská práva jde o reakci na vydání zprávy dokumentující závažné porušování lidských práv ve slovenských nemocnicích – zpráva, zveřejněná v Bratislavě 28. ledna 2003, dokumentuje případy násilných a nedobrovolných sterilizací romských žen, stejně jako případy verbálních a fyzických útoků, rasově diskriminační zacházení v systému zdravotní péče, poskytování mylných informací v oblasti zdraví a odpírání přístupu ke zdravotní dokumentaci.

Kancelář slovenského místopředsedy vlády pro lidská práva, národnostní menšiny a evropskou informací již podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli porušení standardů zdravotní péče – to vedlo k zahájení trestního stíhání ohledně praktik nezákonných sterilizací. "Těší nás, že slovenská vláda uznala potřebu objasnit tyto nezákonné praktiky, ale v současné době se dozvídáme znepokojující zprávy o tom, že romské ženy jsou zastrašovány a že jsou na ně vyvíjeny různé útoky, a to přinejmenším v jedné osadě a v nemocnici, ke které tato osada patří," říká Christina Zampas, právní poradkyně Centra pro reprodukční práva a autorka zprávy Tělo a duše: násilné sterilizace a další útoky na reprodukční svobodu Romů na Slovensku.

Kancelář místopředsedy vlády zároveň podala trestní oznámení i na autory zprávy Tělo a duše: pokud se informace uvedené ve zprávě nepotvrdí, budou stíháni pro trestný čin šíření poplašné zprávy. Pokud se však ve zprávě zveřejněné informace potvrdí, budou autoři stíháni za neoznámení trestného činu. "Podání tohoto trestního oznámení je pobuřujícím pokusem odvést pozornost od selhání vlády předcházet a vyšetřovat podezření z násilné sterilizace a jiných porušení reprodukčních práv romských žen," komentuje takový postup Katherine Hall-Martinez, ředitelka Mezinárodního programu Centra pro reprodukční práva. "Zdá se, že je zaměřen na zastrašení ochránců lidských práv a stejně tak i obětí, které hovořily s naším výzkumným týmem," tvrdí.

Některé skutečnosti nasvědčují tomu, že i kdyby se diskriminované ženy nebo lidskoprávní aktivisté už dříve odhodlali podat trestní oznámení kvůli diskriminačnímu zacházení s romskými rodičkami, čelili by dalšímu obvinění: podle informací Poradny pro občanská a lidská práva a Centra pro reprodukční práva došlo minimálně k jedné osadě k tomu, že policie začala shánět ženy spolupracující na vzniku zprávy kvůli výslechu. "Policie je při výslechu přitom zastrašovala, že pokud podají trestní oznámení na poskytovatele zdravotní péče z důvodu násilné sterilizace, vystavují se hrozbě trestu odnětí svobody až ve výši tří let pro křivé obvinění," uvádí se ve společné tiskové zprávě obou organizací. Ty zároveň zaznamenaly několik zpráv o tom, že pracovníci v nemocnici Krompachy slovně urážení těhotné romské ženy kvůli informacím obsaženým ve zprávě.

"Vyzýváme slovenskou vládu, aby přijala okamžité kroky k zastavení těchto odvetných akcí a předešla eskalaci a dalšímu ponižování anebo násilí vůči romským komunitám," uvedla Barbora Bukovská, výkonná ředitelka Poradny pro občanská a lidská práva. "Trváme na tom, aby vláda postupovala způsobem, který respektuje práva obětí, jejich rodin a komunit, a aby porušení lidských práv byla vyšetřena transparentním způsobem tak, jako to navrhujeme v doporučeních naší zprávy," dodává Barbora Bukovská.

* * *

Zprávu Telo i duša: Násilné sterilizácie a ďalšie útoky na reprodukčnú slobodu Rómov na Slovensku je možné ve slovenštině stáhnout ze stránek www.tolerancia.sk jako dokumenty PDF:

  •    1. část
  •    2. část
  •    3. část
  •    obálka

    Související

  • www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.