Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Pavla Gomba vydala knihu o lidské rodině

Pavla Gomba vydala knihu o lidské rodině

4. únor 2004  | Jana Sobotková  |  Econnect
Pavla Gomba vydala knihu o lidské rodině
Slyšíte nás?
Skutečné příběhy dětského vojáka z Rwandy, mladé dívky ze Zimbabwe, kterou osud přinutil starat se o své mladší sourozence, a kambodžské ženy nakažené virem HIV: ty českým čtenářům zprostředkovává ve své knize "Slyšíte nás?" ředitelka UNICEF Česká republika Pavla Gomba. Příběhy doprovází fotografie několika světových fotografů a také básně, jejichž autorkou je spisovatelka Opal Palmer Adisa.
Skutečné příběhy dětského vojáka z Rwandy, mladé dívky ze Zimbabwe, kterou osud přinutil starat se o své mladší sourozence, a kambodžské ženy nakažené virem HIV: ty českým čtenářům zprostředkovává ve své knize "Slyšíte nás?" ředitelka UNICEF Česká republika Pavla Gomba. Příběhy doprovází fotografie několika světových fotografů a také básně, jejichž autorkou je spisovatelka Opal Palmer Adisa.

Knize při křtu minulý týden popřály hodně štěstí tři kmotry – Jiřina Jirásková, Liběna Rochová a Viktorie Špidlová. Autorka ve své publikační činnosti čerpá ze zkušeností s mezinárodními humanitárními a rozvojovými programy a především z mnoha cest do rozvojových zemích Afriky a Asie. "Přestože se šest miliard dnes žijících lidských jedinců liší barvou kůže, zvyklostmi a vyznávanými hodnotami, my všichni sdílíme společné genetické dědictví, které významně ovlivňuje naše zařazení a chování ve velké lidské rodině. Přežití v dnešním propojeném světě stále více závisí na tom, do jaké míry jsou jednotliví členové lidské rodiny schopni respektovat názory a hodnoty, které jsou často podstatně odlišné od jejich vlastních," láká ke čtení "hlasů vzdálených a slabých" obálka. "Na tom, co uděláte, až dočtete tuto knihu, mohou záviset osudy mnoha tisíců dětí."

Z každého prodaného výtisku knihy "Slyšíte nás?" bude desetikoruna věnována na podporu vzdělávacích programů Dětského fondu OSN. UNICEF je zároveň jedinou organizací OSN, která není financována z rozpočtu OSN – proto vyzývá veřejnost k další pomoci. Jednou z možností je koupě pohlednice – ta udělá radost jak příjemci, tak dítěti, kterému její nákup pomůže. Ale také kapesní diáře, kalendáře, alba, dopisní papíry, puzzle, hrnečky nebo například trička mohou pomoci shromáždit prostředky potřebné například na koupi moskytiéry na ochranu rodiny před malárií, přeočkování dítěte proti nebezpečným nemocem nebo opatření učebních pomůcek pro celou školní třídu.

Dalším z projektů na pomoc dětem je nabídka "adopce" panenky: díky očkovacím programům UNICEF se každoročně podaří v rozvojových zemích zachránit před smrtí z důvodu dětských smrtelných chorob téměř tři miliony dětí ve věku do pěti let. Tyto tři miliony zachráněných dětí ale tvoří pouze polovinu všech dětí, které je třeba ročně očkováním imunizovat – proto vznikl projekt s mottem "adoptuj panenku a zachráníš dítě": do něj se může každý zapojit buď tvorbou panenky, anebo nákupem - "adopcí" zhotovené panenky za částku 600 korun, které představují náklady na očkování jednoho dítěte v rozvojových zemích proti šesti smrtelným dětským chorobám, tedy spalničkám, záškrtu, černému kašli, tetanu, tuberkulóze a dětské obrně.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.