feminismus.czČlánky › Otevřený dopis Gender Studies ministru práce a sociálních věcí ke změnám v Zákoně o zaměstnanosti a jejich dopadu na nezaměstnané matky a otce

Otevřený dopis Gender Studies ministru práce a sociálních věcí ke změnám v Zákoně o zaměstnanosti a jejich dopadu na nezaměstnané matky a otce

15. červenec 2011
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR představilo návrhy na změny v Zákoně o zaměstnanosti. Jednou z nich je i vázání pobírání podpory v nezaměstnanosti po dvou měsících registrace na úřadu práce na odpracování 20 hodin veřejných prací týdně. Gender Studies se v otevřeném dopise táže ministra Jaromíra Drábka, jak bude pro nezaměstnané matky a otce v této situaci zajištěna péče o jejich děti, když nemají jako nezaměstnaní nárok na zapsání dítěte do mateřské školky.
V Praze dne 13. července 2011

Ministr práce a sociálních věcí
Dr. Ing. Jaromír Drábek
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Na Poříčním právu 1/376
128 01 Praha 2

Vážený pane ministře,

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR představilo návrhy na změny v Zákoně o zaměstnanosti. Jednou z nich je i vázání pobírání podpory v nezaměstnanosti po dvou měsících registrace na úřadu práce na odpracování 20 hodin veřejných prací týdně. Obecně prospěšná společnost Gender Studies poskytuje právní a další návazné poradenství a služby osobám na mateřské a rodičovské dovolené a při jejich návratu zpět na trh práce. Právě ženy po rodičovské jsou skupinou, která je ohrožena nezaměstnaností a potýká se s řadou problémů souvisejících se zaměstnáním a péčí o děti. V současnosti je bohužel v České republice nedostatek flexibilních pracovních úvazků, které umožňují pozitivně slaďovat rodinný a pracovní život, a zároveň je i nedostatečná kapacita mateřských škol a téměř úplná neexistence jeselských zařízení.

Právě tyto dva zmíněné faktory a často také i nezájem o matky (a případně i otce v obdobné situaci) malých dětí na straně zaměstnavatelů uvádí řadu žen do začarovaného kruhu nezaměstnanosti: bez zaměstnání nemají nárok na mateřskou školu, bez mateřské školy a tudíž zajištění kvalitní péče o děti nemohou tyto ženy najít či vykonávat zaměstnání. Alternativní formy péče jsou pak řadě žen finančně nedostupné a přesahují získaný výdělek. Výsledkem je pak velmi často nezaměstnanost matek malých dětí.

Vážený pane ministře, disponujete studií, která analyzuje dopady tohoto opatření na tuto skupinu občanů České republiky? Zvažuje MPSV opatření pro ženy – matky malých dětí (či otce v obdobné situaci), které budou vykonávat veřejné práce, aby mohly pobírat podporu v nezaměstnanosti? Bude jim MPSV zprostředkovávat péči o děti ve veřejných mateřských školách či kompenzovat platby za alternativní služby péče (např. soukromá mateřská škola, babysitting), které mohou v řadě případů i převyšovat získanou podporu v nezaměstnanosti?

Prosím, považujte tento dopis za otevřený.

Děkujeme za Vaši odpověď.

Se srdečným pozdravem, Linda Sokačová – ředitelka Gender Studies, o.p.s.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.