Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Otcové kvůli dětem žalují republiku u soudu pro lidská práva

Otcové kvůli dětem žalují republiku u soudu pro lidská práva

15. srpen 2003  |  Radio Praha, zdroj Econnect
Sdružení Spravedlnost dětem zažalovalo Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva. V pěti žalobách si otcové stěžují na to, že jim státní orgány neumožňují stýkat se s dětmi a podílet se na jejich výchově.

Sdružení Spravedlnost dětem zažalovalo Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva. V pěti žalobách si otcové stěžují na to, že jim státní orgány neumožňují stýkat se s dětmi a podílet se na jejich výchově.

Některá soudní řízení podle nich trvají i čtrnáct let. "Požadujeme odškodnění tisíc eur (zhruba 30.000 korun) za každý měsíc, ve kterém nemůžeme naplňovat rodinné vztahy," řekl Luboš Patera ze sdružení. Muž, který o své dítě bojuje od roku 1991, se domnívá, že české soudy otce diskriminují systematicky. Netvrdí, že matky poškozovány nejsou, ale jde podle něj o výjimky.

Otcové, kteří český stát žalují, se léta domáhají toho, aby se mohli se svými dětmi stýkat. Ve většině případů jim to matky dětí neumožňují přesto, že soud upravil pravidla návštěv. Týž soud však již podle otců nemá zájem na tom, aby plnění svého rozhodnutí vymohl. Děti trpí syndromem zavrženého rodiče, což znamená, že svého otce již ani vidět nechtějí a bojí se ho, protože matka ho před nimi pomlouvá a úmyslně z něj vytváří zlou bytost. Muži se na evropský soud obrátili až poté, co neuspěli se svými stížnostmi u českých orgánů.

Česká republika nyní ve Štrasburku čelí více než 70 stížnostem, přes 40 z nich se týká nepřiměřeně dlouhého soudního řízení. V poslední době také stát několik kauz prohrál a musí stěžovatelům vyplatit nemalé částky.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.