Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › Oslavy MDŽ v zahraničí – výzva pro zahraniční zpravodaje

Oslavy MDŽ v zahraničí – výzva pro zahraniční zpravodaje

5. březen 2004  | Michaela Marksová-Tominová
Mezinárodní den žen je svátkem s bohatou a pohnutou historií, která ostatně ilustruje mnohé peripetie moderních dějin občanské emancipace a boje za lidská práva. Není v žádném případě svátkem komunistickým, komunisté ho pouze zneužili ve prospěch své ideologie (stejně jako fašisté zneužili Den matek), a dodnes se slaví také na západ od našich hranic. Oslavy ovšem nespočívají v tom, že se ženám rozdávají květiny a muži se opijí. Tento ten ženské organizace, odbory a řada politických stran organizují nejrůznější akce připomínající stále trvající úsilí žen o dosažení rovnosti ve společnosti.
Mezinárodní den žen je svátkem s bohatou a pohnutou historií, která ostatně ilustruje mnohé peripetie moderních dějin občanské emancipace a boje za lidská práva. Není v žádném případě svátkem komunistickým, komunisté ho pouze zneužili ve prospěch své ideologie (stejně jako fašisté zneužili Den matek), a dodnes se slaví také na západ od našich hranic. Oslavy ovšem nespočívají v tom, že se ženám rozdávají květiny a muži se opijí. Tento ten ženské organizace, odbory a řada politických stran organizují nejrůznější akce připomínající stále trvající úsilí žen o dosažení rovnosti ve společnosti. Česká média ale po roce 1989 o takových akcích na západ od našich hranic dosud neinformovala (kromě malé zmínky v loňském roce). Pokud se píše o MDŽ v zahraničí, připomíná se zásadně Rusko či různé rozvojové země. Žádáme proto, aby média letos přinesla zprávy o oslavách MDŽ také ze zemí na západ od našich hranic. Pro inspiraci přikládáme následující výběr akcí:

Francie:
(podklady pro tuto informaci jsme obdržely z francouzského velvyslanectví)
Ve Francii se u příležitosti Mezinárodního dne žen koná mnoho různých akcí jak v Paříži, tak v ostatních regionech. Jejich počet dokládá, že Francouzky a Francouzi se cítí čím dál více osloveni tématem obrany ženských lidských práv. V současném kontextu aféry a přijetí zákona o nošení náboženských symbolů (a zejména muslimského závoje ve školách) se ženské otázky dostávají do popředí zájmu celé veřejnosti.

Paříž:
- "Vesnice" ženských a feministických organizací, kterou pořádá pařížský magistrát na prostranství před budovou radnice. Budou se diskuse, různá setkání s veřejností, ale také zábavný program pro celou rodinu. "Vesnice" bude otevřena 6.-7. března od 10 do 20 hod.
- Pochod - demonstrace na obranu práv žen, který začíná na Place de la Republique ve 14 hodin. Díky mobilizaci většiny ženských spolků v zemi se počítá s velkou účastí.

Ostatní části Francie:
- Příklady debat a kulatých stolů:
o Ženy proti globalizaci (Lille, 12. března);
o Proč potřebujeme feministické muže? (Lille, 13. března)
o Rovnost žen a mužů v zaměstnání - 20 let po zákonu z roku 1983 (Rouen, 8. března);
o Vztahy dívek a chlapců (Seine-et-Marne, 8. března)
- V souvislosti s vládním nařízením o zákazu nošení náboženských symbolů ve školách se spojilo mnoho francouzských asociací a vytvořilo Laickou a Feministickou koordinační skupinu (CLF), která svolává na den 8. března k demonstraci "Ženy a muži proti integrismu".
- Francouzská strana zelených pořádá 8. března tiskovou konferenci. Zúčastní se vůdčí osobnosti z kandidátek do EP, regionálních a kantonálních voleb, poslankyně atp. a budou hovořit na téma "Reklamní zahlceni a sexistická reklama: symbolická podpůrná akce". Akce má za cíl vyjádření podpory kolegům a kolegyním, kteří soudně napadli všudypřítomnou sexistickou reklamu.

Belgie-Brusel:
- Evropská parlament bude při příležitosti MDŽ dne 8. března debatovat o zprávě Výboru pro ženská práva, o programu Daphne II pro prevenci násilí na dětech, mladých lidech a ženách, o zprávě týkající se žen z etnických minorit v EU a o zprávě o pracovním, rodinném a soukromém životě.
- Parlamentní skupina evropských socialistů pořádá 8. března tiskovou konferenci se snídaní, na které budou mluvit socialistky - členky Výboru pro ženská práva o výše zmíněných zprávách, a také o celkové situaci týkající se rovných příležitostí v Evropě.

Švýcarsko-Ženeva-Mezinárodní organizace práce:
- Dne 8. března bude zveřejněna publikace ""Breaking through the Glass Ceiling" (Proražení skleněného stropu) a zprávu "Světové trendy zaměstnanosti 2004", která informuje o situaci žen na trhu práce.
- Ve dnech 8. - 10. března bude MOP pořádat v Ženevě svůj první mezinárodní festival "Ženská práce".
- Dne 8. března se bude v ústředí MOP v Ženevě konat diskuse "Ženy a právo", které se zúčastní Shirin Ebadi, Íránská právnička a nositelka Nobelovy ceny míru, a Carla del Ponte, předsedkyně Mezinárodního soudního tribulnálu pro bývalou Jugoslávii.

USA:
Washington:
- Organizace UNIFEM pořádá vernisáž "Válka očima ženských fotografů" - dne 8. března, 18-20 hod, Mott House, 122 Maryland Ave.
- Dne 7. března v poledne na Dubpont Circle se koná shromáždění Za mír a spravedlnost. Účastníci a účastnice budou v růžovém oblečení.

5. ročník Globální stávky žen:
V rámci Globální stávky se každoročně konají demonstrace a další akce v 70 zemích světa. Globální stávka žen se poprvé konala v roce 1999, kdy se ženy v Irsku rozhodly přivítat nové tisíciletí národní generální stávkou. Hlavními mottem je "Invest in Caring, not Killing" (investujte do péče a ne do zabíjení) a kampaň na podporu zlepšení pracovních podmínek pro ženy. Vybíráme zde největší akce ve velkých městech v Evropě a USA:

Velká Británie - Londýn:
- Dne 6. března od 15-18 hod se koná protiválečné shromáždění na Trafalgar Square, podporované Ligou íráckých žen, Skupinou všech afrických žen a organizací mužů podporujících stejný plat pro ženy a muže Payday.
- Dne 6. března se v prostoru před radnicí na the Queen's Walk, London Bridge, od 9,30 koná pouliční divadlo "Vítejte v pevnosti Evropa".

Irsko:
- Demonstrace před letištěm Shannon proti přítomnosti armády USA.

USA:
Akce požadující, aby vlády investovaly sumy na zbrojení do sociálních programů, se konají v Los Angeles, San Franciscu, Washingtonu, New Yorku a Philadelphii.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.