Vyučená švadlena národního podniku Šumavan

27.11.2017  Praha  | 

Galerie hlavního města Prahy představuje práce české umělkyně užívající provokativní pseudonym Sráč Sam. Její tvorba je založena na aktivní kritice nefunkčních/neproduktivních institucionálních rámců a nabývá rozmanitých podob od architektonických realizací přes objektovou, textilní, malířskou či filmovou tvorbu po sociálně angažované performativní projekty.
 

Více

Rape culture ve filmech a seriálech

30.1.2018  Praha  | 

Beseda s Kamilem Filou na téma sexuálního násilí a sexismu ve filmech a seriálech, které bude předcházet promítání filmu Špína Terezy Nvotové.

Více

A pak přišla Mirna

13.2.2018  Praha  | 

Když se z dvacetiletých rebelek stanou třicátnice. Všechno, za co bojovaly, občanská angažovanost, nenormativní postavení ženy ve společnosti, alternativní genderové a rodinné vzorce, najednou tak nějak postrádá smysl. Notabene když to něco s růžovým batůžkem na zádech, co jim říká „matko“, se dokáže s tak povědomou razancí vymezit vůči předchozí generaci. Hra německo-švýcarské autorky Sibylle Berg volně navazuje na její předchozí úspěšnou hru A teď: svět!, která byla prestižním německým divadelním časopisem Theater heute zvolena Hrou roku 2014.

 

Více
feminismus.czČlánky › OPEN LETTER (IRWN): Sterilisation of Roma women in Slovakia

OPEN LETTER (IRWN): Sterilisation of Roma women in Slovakia

2. duben 2003  |  The International Roma Women’s Network
The International Roma Women’s Network (IRWN) is very concerned about reports of forced sterilisation of Roma women in Slovakia. IRWN is aware of attempts by Slovak policemen to intimidate Roma women during the government’s investigation of these reports.
The International Roma Women’s Network (IRWN) is very concerned about reports of forced sterilisation of Roma women in Slovakia. IRWN is aware of attempts by Slovak policemen to intimidate Roma women during the government’s investigation of these reports.

The purpose of this letter is to stress the following:

1. We welcome the fact that the Slovak government intends to investigate these reports and we urge the authorities to conduct these investigations in compliance with democratic principles, the rule of law and human rights standards.
2. Forced sterilisation of women clearly constitutes a crime against humanity and has been recognized as such in international human rights agreements. It is similar to rape as a war crime, which has been addressed in the context of the wars in the Balkan region. Forced sterilisation is also a violation of the right to bodily integrity and reproductive self-determination.
3. We have been informed that forced sterilisation of Roma women is no longer an official government policy in Slovakia. However, these reports show that this practice is still taking place, and thus urge the Slovak Government to address this issue through a comprehensive, inclusive and transparent investigation and to take appropriate action to prevent such crimes in future, punish the perpetrators and compensate women for the violations that have occurred.
4. We consider these human rights violations as a crime not only against the Roma community but against all women.
5. Slovakia’s duties as a future member state of the European Union is to respect the human rights of its inhabitants and to protect minorities, Slovakia must demonstrate this commitment to human rights and to the values shared by all democratic states by addressing this issue in a manner that respects the rule of law.

IRWN has a duty to make these cases of forced sterilisation widely known and we will continue to fight for this cause until justice is served.

PS If you want to send your comments please post you e-mail to
Irwn@romawomen.org( this is the mailing list of IRWN)
--
Enisa Eminova
eRider - Macedonia
cell phone++ 389 70 70 70 71
enisaeminova@riptech.org
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.