We will not change our show

21.2.2019  Jihomoravský kraj  | 

Výstava We Will Not Change Our Show sdružuje umělce pocházející ze střední a východní Evropy, tvořící v různých médiích a zabývající se různorodými aspekty vyjádření vlastní queer identity. Kurátorská pozice vychází z ideje svobody slova a uměleckého vyjádření. Předpokladem je přesvědčení, že diskuze o citlivých otázkách spojených s queer tematikou může přispět k narušení patriarchálního statu quo, jenž často vylučuje a diskriminuje menšiny.

Více

Žižkovská noc 2019 - Ženy v kultuře

23.3.2019  Praha  | 

Stále lze v některých galeriích a uměleckých sbírkách najít ženy pouze jako múzy, milenky a děvy umělců. Na ženu jako umělkyni narazíme jenom zřídka. Čím to je? V průběhu historie umění jsou umělkyně pevnou a silnou součástí umělecké scény, ale proč nejsou vidět? Téma genderového diskurzu je na větším počátku v České republice než jinde. Až od 80. a 90. let se na české scéně toto téma začalo řešit. Ženy nebyly přijímány na umělecké akademie, které udávaly směr. Nejsou brány vážně. Patriarchát ve společnosti. 4. vlna feminismu, která řeší sexismus. Tohle mohla udělat jenom ženská. Pojem „Ženské umění”. Šovinismus. Obtěžování. Bytí děva v kultuře.
 

Více

Josef Petr: Krize mužské identity

25.3.2019  Praha  | 

Dneska je to všude: "chlapi už nejsou, co to bejvalo". Ptáte se, co to s námi ty ženský provedly? Nebo si za to můžeme sami? Vyměkli jsme? Stal se z nás beztvarý genderový rosol? Válcuje nás krize mužské identity? Nebo je to celý jenom fáma? A zachrání nás Donald Trump, reklama na Gillette nebo skautský šátek? Přijďte na besedu s Josefem Petrem, sociologem a ředitelem Ligy otevřených mužů, která se už 12 let věnuje zvyšování kvality života mužů v ČR.

Více
feminismus.czČlánky › Odpověď Cyrila Svobody z KDU - ČSL na otevřený dopis k peněžité pomoci mateřství

Odpověď Cyrila Svobody z KDU - ČSL na otevřený dopis k peněžité pomoci mateřství

28. únor 2010  | Linda Sokačová
KDU-ČSL se zcela ztotožňuje s názory ve Vašem otevřeném dopise. Stejně jako Vy, i KDU-ČSL vidí v rodinách s dětmi budoucnost naší země. Současnou situaci, kterou vytváří náš daňový a důchodový systém, vnímáme vůči rodinám s dětmi jako nespravedlivou a nerovnou. Pokud bude přetrvávat znevýhodňování těch, kdo se starají o děti, nebude hospodářská situace naší země dlouhodobě udržitelná.
Vážení autoři otevřeného dopisu,

KDU-ČSL se zcela ztotožňuje s názory ve Vašem otevřeném dopise. Stejně jako Vy, i KDU-ČSL vidí v rodinách s dětmi budoucnost naší země. Současnou situaci, kterou vytváří náš daňový a důchodový systém, vnímáme vůči rodinám s dětmi jako nespravedlivou a nerovnou. Pokud bude přetrvávat znevýhodňování těch, kdo se starají o děti, nebude hospodářská situace naší země dlouhodobě udržitelná.

Proto prosazujeme takové reformy v daňové a důchodové oblasti, které vytvoří pozitivní a přátelské podmínky pro život rodin s dětmi. Nechceme rodiny s dětmi privilegovat. Nechceme je ani stavět proti ostatním skupinám ve společnosti. Naším cílem je odstranit jejich trvající diskriminaci.

Přestože KDU-ČSL prosazuje nezadluženou budoucnost našeho státu, odmítá šetřit na rodinné politice, protože to povede ke stejnému výsledku, jako vršící se rozpočtové schodky. Náš stát se nesmí zadlužovat ani v penězích ani demograficky. Hospodářskou krizi nepřekonáme tím, že naložíme ještě větší břemeno na ramena rodičů vychovávajících děti.

Poslanci za KDU-ČSL svolávají mimořádnou schůzi, aby bylo možné vrátit peněžitou pomoc v mateřství zpět na úroveň roku 2009. Protože se skutečně chováme zodpovědně vůči budoucím generacím, finanční prostředky na dorovnání mateřské chceme získat vyšším zdaněním hazardu. Smutné je, že ODS a TOP 09 obstrukcemi v Poslanecké sněmovně neumožňují ani narovnání mateřské, ani větší regulaci a vyšší zdanění hazardu. Ponechání mateřské na loňské úrovni a větší regulace hazardu jsou přitom hospodářsky rozumné kroky a představují to nejmenší, co může náš stát pro čerstvé a nastávající maminky udělat.S pozdravem

Cyril Svoboda

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.