Laydeez do Comics - ŽENA 2.0

17.10.2018  Praha  | 

Osm českých komiksových autorek, jedno téma a společných sedm dní na divokém českém severu! Co z toho může vzejít? Komiksová výstava, samozřejmě! Tentokrát již z třetího letního sympozia uskupení Laydeez do Comics Praha. Letošní téma ŽENA 2.0 nás přivedlo k otázce nakolik se ženy měnily, mění a měnit budou. Existuje nová verze ženství a co to obnáší? Inspirace bylo dost. Ať už se jedná o změny v rámci životních fází, postoje k životu nebo pohledu společnosti... Výstava potrvá od 17. do 30. října. Slavnostní vernisáž s autorkami proběhne 18. října.

Více

Odejít, nebo zůstat? Večer sdílení na téma de/institucionalizace

22.10.2018  Praha  | 

Institut úzkosti / Institute of Anxiety vyzývá a vítá všechny, kdo chtějí kriticky promýšlet a diskutovat svoje zkušenosti s de/institucionalizací! Večer sdílení je komorním formátem pro cca 20 lidí, z nichž každý se přímo účastní a večer tak spoluutváří, nikdo se neocitá v roli publika. Jednotlivé příspěvky jsou omezeny časem 5 minut a umožňují představit vlastní zkušenost či situaci jako politikum různého druhu. Zůstává čas na moderovanou diskuzi a závěrečnou debatu o tom, co nám sdílení dalo. Večer sdílení není prostorem pro terapii, ale živou kritickou diskuzi.

Více

Jazyk – nástroj (feministické) ne_svobody?

24.10.2018  Praha  | 

Na dalším z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude představena nejnovější kniha Jany Valdrové (Univerzita Innsbruck), jazykovědkyně a specialistky na genderovou lingvistiku „Reprezentace ženství z perspektivy lingvistiky genderových a sexuálních identit” Autorka představí svoji analýzu označování žen ve vyjadřovací praxi veřejného prostoru. Diskutovat bude také Ondřej Beran, z Centra pro etiku na Univerzitě Pardubice, zástupce editorského týmu, který připravil knihu Deborah Cameron „Mýtus o Marsu a Venuši. Mluví muži a ženy opravdu různými jazyky?“ k vydání v českém překladu. O souvislostech genderu, queer a jazyka bude pak hovořit také Vít Kolek z Univerzity Palackého v Olomouci, který se zabývá genderem v jazyce a generickým maskulinem v němčině a v češtině.

 

Více
feminismus.czČlánky › Odešla Françoise Giroud, velká dáma evropské kultury

Odešla Françoise Giroud, velká dáma evropské kultury

5. únor 2003  | Dušan Havlíček, Ženeva
Velká dáma francouzské politiky a žurnalistiky, výrazná osobnost evropské kultury, zemřela v neděli 19. ledna. Vlastním jménem France Gourdji, narozená v Ženevě rodičům ruského a tureckého původu, žila pozoruhodný život a výsledky jejího působení jsou nepřehlédnutelné. Giroud významnou měrou přispěla k rovnoprávnému postavení žen.
V pátek 17. ldena, jako každý týden, jsem nalistoval ve francouzském týdeníku Le nouvel Observateur nejprve stránku s analytickými komentáři Françoise Giroud k programům francouzských televizí. A jako vždy to byly postřehy svěží, bystré, pertinentní, vtipné i vážné zároveň, z kterých v té sevřené formě jiskřila hluboká znalost politického dění a života společnosti vůbec. Potěšení z četby.

A v neděli 19. ledna večer nečekaná a neuvěřitelná zpráva. Giroud se ve čtvrtek večer při pádu uhodila, v pátek ztratila vědomí a z komatu se již neprobrala. Bylo jí 86 let. Velká dáma francouzské politiky a žurnalistiky, výrazná osobnost evropské kultury, ta dívka narozená v Ženevě rodičům ruského a tureckého původu, vlastním jménem France Gourdji, žila pozoruhodný život a výsledky jejího působení jsou nepřehlédnutelné. Giroud významnou měrou přispěla k rovnoprávnému postavení žen, aniž by kdy propadla vykřičenému feminismu. Byla vzorem a uměla vést.

V šestnácti letech musela, po smrti svého otce, zanechat školy a vstoupit do praktického života. Začínala jako písařka a pracovala poté jako skriptérka po boku filmových režisérů Marca Allegreta a Jeana Renoira. Za druhé světové války působila jako spojka v hnutí odboje proti nacistům, v roce 1943 byla zatčena Gestapem a vězněna do konce války. Po osvobození začíná její kariéra novinářky, když ji v roce 1946 Hélène Lazareffová svěřila vedení redakce časopisu Elle.

Největší dobrodružství a význačný obrat přichází v roce 1953, kdy společně s Jean-Jacques Servanem-Schreiberem zakládá první francouzský «news magazin» L´Express, jehož šéfredaktorkou a ředitelkou byla po dvacet let. Za tu dobu vychovala celou generaci mladých novinářek. Byla opravdovou pionýrkou v oboru, který až do té doby byl výhradní doménou mužů, a neskrývala hrdost, že ve své práci nikdy nemusela poslouchat příkazy mužů. Z té doby je také její slavné úsloví: «Žena bude opravdu rovna mužům až v den, kdy bude na významnou funkci jmenována neschopná žena.»

Od roku 1974 vstupuje Françoise Giroud do politiky přímo. V čase, kdy byl francouzským prezidentem Valéry Giscard d'Estaing, působila jako ministryně-státní sekretářka ve vládě Jacquese Chiraka odpovědná za postavení žen a v letech 1976-1977 byla ministryní kultury ve vládě Raymonda Barra. Nezávislost ducha prokázala při prezidentských volbách v roce 1981, kdy podpořila kandidaturu François Mitterranda.

Françoise Giroud byla plodnou autorkou. Napsala víc jak dvacet děl, mezi nimi i životopis Almy Mahlerové a Cosimy Wagnerové (Cosima la sublime).Ze své životní zkušenosti v politice vytěžila látku pro své dva sžíravě ironické romány La comédie du pouvoir (Komedie moci) a Le bon plaisir (Libovůle), z nichž druhý byl i zfilmován.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.