We will not change our show

21.2.2019  Jihomoravský kraj  | 

Výstava We Will Not Change Our Show sdružuje umělce pocházející ze střední a východní Evropy, tvořící v různých médiích a zabývající se různorodými aspekty vyjádření vlastní queer identity. Kurátorská pozice vychází z ideje svobody slova a uměleckého vyjádření. Předpokladem je přesvědčení, že diskuze o citlivých otázkách spojených s queer tematikou může přispět k narušení patriarchálního statu quo, jenž často vylučuje a diskriminuje menšiny.

Více

Data vs. Girls

20.3.2019  Praha  | 

Jak holky mění svět IT a dat a jak tento svět mění je? Jaké jsou nové trendy a jak se v tomto světě udržet updated? Bojují holky v IT stále se stereotypy? Jak jsou ženy oceňovány - finančně, ale i symbolicky? Jaká je situace žen v IT v České republice a zahraničí? Další ze série debat Data vs. představí několik žen z různých částí světa, které kariéra v IT přivedla do Prahy

Více

Americans and Czechs Against Sexual Violence: A Symposium in Solidarity

21.3.2019  Praha  | 

On March 21st we invite you to a symposium on sexual, domestic, and other forms of gender-based violence in society, where we will discuss these contemporary gender-related issues. Alexandria Wilson, a Fulbright student in the Czech Republic, Katharine Park, an intern at proFem o.p.s., and Eva Michálková, a social worker with proFem o.p.s. will lead the discussion. Join us to hear speakers who have worked on these issues at the grassroots level, ask questions, and learn what you can do to help stop gender-based violence in your community.

Více
feminismus.czČlánky › Odborný posudek režiséra na videozáznam o interupcích, který šíří Hnutí pro život

Odborný posudek režiséra na videozáznam o interupcích, který šíří Hnutí pro život

4. březen 2004  | Nenad Djapić
Hnutí pro život ČR v rámci své kampaně za legislativní zákaz interrupcí rozesílá různým zainteresovaným skupinám a jednotlivcům videokazetu o interrupcích. Pro Gender Studies, o. p. s. na ni napsal odborný posudek filmový režisér Nenad Djapić.

Hnutí pro život ČR v rámci své kampaně za legislativní zákaz interrupcí rozesílá různým zainteresovaným skupinám a jednotlivcům videokazetu o interrupcích. Pro Gender Studies, o. p. s. na ni napsal odborný posudek filmový režisér Nenad Djapić.

ODBORNÝ POSUDEK


Předmět:

Posuzuje se běžná videokazeta VHS formátu, s nálepkou: UPT- PRVNÍ TRIMESTR c. Center for Bio-Ethical Reform.

Zdarma distribuuje: o. s. Hnutí pro život ČR, Hlubočepská 85/64, 152 00 Praha 5 http://www.prolife.cz.


Délka záznamu:
cca 12 minut


Obsah záznamu:
Sestřih profesionálně vytvořeného videozáznamu, ozvučeného archivní hudbou.


Popis děje - scénář:
Roztmívačka.
Titulky v pozadí


Detail: pohled "přes rameno" na ženský pohlavní orgán.
"Objekt" profesionálně osvícen.
Kamera na stativu.
Záběry dlouhé, pomalé.
Hudba: klavír sólo, molové ladění melodie. Pravděpodobně hudba, jaká se používá pro ozvučení amatérských video a filmových záznamů a která není zatížena autorskými právy. Žádné dialogy, žádné ruchy, žádné zvuky.


Ruce v gumových rukavicích desinfikují s pomocí jakýchsi nůžek a vatových tamponů okolí zevních ženských genitálií.
Zavádění chirurgických nástrojů do pochvy.
Injekcí se znecitlivuje krček dělohy.
Zavádění dalšího nástroje do dělohy.
Práce s nástrojem v děloze. Je cítit odpor v děloze. Ruce používají sílu. Tato akce se několikrát opakuje.
Z dělohy vytéká krev a sliz, potom ve zpomaleném záběru a s pomocí nástroje vychází v ještě větším detailním záběru z dělohy snad milimetrově velká, ale jasně rozpoznatelná utržená nebo uříznutá ručička lidského zárodku.
Další krev a anatomicky rozeznatelné části zárodku vytékají nebo jsou vyškrabovány z dělohy.


Hudba přestává hrát.
Ticho.

V dalším průběhu "děje" je mnohem citelněji rozeznat režijní práci. Části pravděpodobně několika lidských zárodků ve velkém detailu leží v jakési míse. Kamera panoramuje přes několik utržených ručiček, nožiček, hlav, a dalších částí těla, zalitých krví s lizem.

Velký detail vršku pinzety vstupuje do záběru, uchopuje, posunuje, "aranžuje" části těla zárodku, zvláště ručičky utržené v předloktí nebo podpaží sem a tam.

Teskná, pomalá, saxofonová jazzová, bluesová melodie, k níž se o něco později přidají i pomalé bicí. Melodie je pravděpodobně stejného původu jako na začátku.


Jiný zárodek, stejný princip.
Nechronologický popis děje: Pinzeta sledovaná kamerou ve velkém detailu uchopuje ručičky, nožičky, hlavičku, očička a posunuje jimi sem a tam.
Pinzeta otvírá ústa na utržené hlavičce jednoho zárodku.
Pinzeta uchopuje jazyk zárodku a vytahuje ho z polootevřené pusinky.
Zárodek vypadá jako kdyby vyplazoval jazyk.
Pinzeta nachází oči zárodku a posunuje jimi po rozdrcené hlavičce a aranžuje je snad na "místo", na které patří.
To samé se děje s orgánem, který by se mohl identifikovat jako srdíčko. Aranžování částí snad několika zárodků různého vývojového stupně a velikosti do anatomické formy lidského těla…

Kamera, která sleduje pinzetu nebo panoramuje přes "objekt", "nachází" dolarovou minci. Dojem, že by mince byla položena proto, aby divák pochopil skutečnou velikost zárodku, mizí, protože pinzeta "bere" ručičky a nožičky a pomalu přímo, několikrát opakovaně je pokládá na minci.

Jasně a srozumitelně režie "vede" pinzetu v tomto počínání. Pinzeta si "hraje" s anatomicky rozeznatelnými částmi rukou a nohou zárodku kolem mince. Pinzeta posunuje ručičku, uťatou v zápěstí po portrétu US presidenta Roosewelta, tak aby byl zároveň čitelný i nápis na minci: LIBERTY a IN GOD WE TRUST. V poměru k ostatním částem "filmu" si "režie" nechává pro tuto "hru" více času.

Ruce v gumových rukavicích balí do papíru jeden rozčtvrcený lidský zárodek, který vypadá mnohem vyvinutější než ostatní dosud ukázané zárodky a jejich části, dělá z něj úhledný balíček a mizí ze záběru.

Zabalený balíček se stopami krve je posledním, co je vidět. Zatmívačka.

Žádné titulky.


ZÁVĚR POSUDKU
Profesionálně odvedená práce, která byla dobře připravena, zorganizována a provedena. Kvalita záznamu prvotřídní. Dramaturgická, režijní, kameramanská a střihačská práce na úrovni. Soudě podle obsahu a jeho "filmového" zpracování je evidentní, že se nejedná o žádnou dokumentární, osvětovou nebo instruktážní práci. Záměr je jednoznačně propagační s jasným ideovým cílem. Narežírované, natočené a sestříhané záběry a "děj" chtějí především šokovat. Nicméně se některé momenty "filmu" míjejí tímto účelem. Opakované makrozáběry pokládání pěstiček zárodku na dolarovou minci a manipulace s nimi hraničí s nekrofilním voyarismem často používaným v hororech nejhrubšího komerčního ladění, které počítají s předem vykalkulovaným efektem.

Nenad Djapić - filmový režisér

V Praze 12. 2. 2004

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.