Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Novinky.cz: Ženy s velkým poprsím jsou moudřejší

Novinky.cz: Ženy s velkým poprsím jsou moudřejší

6. leden 2004  | Michal Struha
Opět je nám předkládána zaručená teorie zahraniční provenience, která pro změnu dokazuje spojitost mezi inteligencí a velikostí porpsí žen. Americká socioložka Yvonne Rossdaleová dospěla prý k naprosto šokujícímu odhalení, uvádí portál www.Novinky.cz a článke doplňuje vskutku vkusnou fotografií.
Novinky 03.12. 11:37 NEW YORK - "Americká socioložka a doktorka Yvonne Rossdaleová dospěla k naprosto šokujícímu odhalení. Z inteligenčních testů, kterých se zúčastnilo 1 200 žen, vyšlo najevo, že mezi velikosti poprsí a mírou inteligence existuje přímá úměra. Ženy, které mají takřka dětské hrudníčky, vyšly z testů jako nejhloupější. Naopak dobrovolnice, jejichž podprsenky se nadýmají znatelněji, disponovaly většími rozumovými schopnostmi." Nedávno mi můj kolega v práci poslal mail, ve kterém navrhoval, abychom změnili obsazení pozic ve firmě, které zastávají naše kolegyně, protože podle nového výzkumu americké socioložky Yvonne Rossdaleové disponují ženy s velkým poprsím většími rozumovými schopnostmi (viz článek www.novinky.cz). Rozhlédl jsem se kolem sebe a s hrůzou zjistil, že podle tohoto výzkumu je naše firma s efektivním využíváním lidských zdrojů značně na štíru. Co na tom, že kolegyně ve vedoucích pozicích mají vysokoškolské vzdělání a dlouholetou praxi na manažerských postech, evidentně se jejich začlenění neslučuje s tímto výzkumem a to rozhodně nelze nechat jen tak, zvláště když některé spolupracovnice, které na žebříčku vedoucích postů zaujímají svá místa o pár úrovní níže, mají své rozumové schopnosti nesporně bujnější. Pak jsem se zamyslel, co z toho ale plyne pro nás muže, přičemž jsem došel k závěru, že se určitě také najde nějaké objektivní kritérium, podle kterého by se dalo snadno a rychle rozklíčovat, kdo má jaké schopnosti a na jaké pozice se v rámci struktury vedení (ať už úřadu či soukromé společnosti) hodí. Jelikož měřím necelé dva metry a u nás ve firmě jsem bezpodmínečně největší, vhodné by se mi jevilo hodnotit naši mužskou polovinu lidstva podle výšky. Kariéra by byla zaručená, a přestože občas narazím na někoho, kdo má o několik centimetrů navíc, nakonec by se mi určitě nějaké to teplé místo dostatečně vysoko urvat podařilo. Jen mám strach, aby třeba někoho nenapadlo hodnotit nás muže podle velikosti svalů. To bych na tom byl naopak velmi bledě. Ale na druhou stranu, určitě není třeba se nějak zvlášť stresovat. Chopil bych se lopaty a krompáče a s hejnem oranžových vest bych za rok, za dva při kopáčských pracích jistě pár centimetrů na obvodu bicepsů nabral. Pak bych se mohl směle ucházet o nějakou tu teplou kancelářskou židličku. Jen mám takový neblahý pocit, jakoby to tady už jednou bylo …

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.