Role sociálního dialogu v prosazování rovného odměňování žen a mužů

27.6.2018  Praha  | 

Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s nejvyšším průměrným rozdílem v odměňování žen a mužů. Platová nerovnost má negativní dopad jak na samotné ženy a jejich rodiny, tak na celou naši ekonomiku. Jedním z prostředků ke snižování platových rozdílů je sociální dialog. Cílem akce je otevřít diskuzi o jeho roli v prosazování rovného odměňování žen a mužů z perspektivy různých aktérů.

Více
feminismus.czČlánky › Novinky.cz: Ženy s velkým poprsím jsou moudřejší

Novinky.cz: Ženy s velkým poprsím jsou moudřejší

6. leden 2004  | Michal Struha
Opět je nám předkládána zaručená teorie zahraniční provenience, která pro změnu dokazuje spojitost mezi inteligencí a velikostí porpsí žen. Americká socioložka Yvonne Rossdaleová dospěla prý k naprosto šokujícímu odhalení, uvádí portál www.Novinky.cz a článke doplňuje vskutku vkusnou fotografií.
Novinky 03.12. 11:37 NEW YORK - "Americká socioložka a doktorka Yvonne Rossdaleová dospěla k naprosto šokujícímu odhalení. Z inteligenčních testů, kterých se zúčastnilo 1 200 žen, vyšlo najevo, že mezi velikosti poprsí a mírou inteligence existuje přímá úměra. Ženy, které mají takřka dětské hrudníčky, vyšly z testů jako nejhloupější. Naopak dobrovolnice, jejichž podprsenky se nadýmají znatelněji, disponovaly většími rozumovými schopnostmi." Nedávno mi můj kolega v práci poslal mail, ve kterém navrhoval, abychom změnili obsazení pozic ve firmě, které zastávají naše kolegyně, protože podle nového výzkumu americké socioložky Yvonne Rossdaleové disponují ženy s velkým poprsím většími rozumovými schopnostmi (viz článek www.novinky.cz). Rozhlédl jsem se kolem sebe a s hrůzou zjistil, že podle tohoto výzkumu je naše firma s efektivním využíváním lidských zdrojů značně na štíru. Co na tom, že kolegyně ve vedoucích pozicích mají vysokoškolské vzdělání a dlouholetou praxi na manažerských postech, evidentně se jejich začlenění neslučuje s tímto výzkumem a to rozhodně nelze nechat jen tak, zvláště když některé spolupracovnice, které na žebříčku vedoucích postů zaujímají svá místa o pár úrovní níže, mají své rozumové schopnosti nesporně bujnější. Pak jsem se zamyslel, co z toho ale plyne pro nás muže, přičemž jsem došel k závěru, že se určitě také najde nějaké objektivní kritérium, podle kterého by se dalo snadno a rychle rozklíčovat, kdo má jaké schopnosti a na jaké pozice se v rámci struktury vedení (ať už úřadu či soukromé společnosti) hodí. Jelikož měřím necelé dva metry a u nás ve firmě jsem bezpodmínečně největší, vhodné by se mi jevilo hodnotit naši mužskou polovinu lidstva podle výšky. Kariéra by byla zaručená, a přestože občas narazím na někoho, kdo má o několik centimetrů navíc, nakonec by se mi určitě nějaké to teplé místo dostatečně vysoko urvat podařilo. Jen mám strach, aby třeba někoho nenapadlo hodnotit nás muže podle velikosti svalů. To bych na tom byl naopak velmi bledě. Ale na druhou stranu, určitě není třeba se nějak zvlášť stresovat. Chopil bych se lopaty a krompáče a s hejnem oranžových vest bych za rok, za dva při kopáčských pracích jistě pár centimetrů na obvodu bicepsů nabral. Pak bych se mohl směle ucházet o nějakou tu teplou kancelářskou židličku. Jen mám takový neblahý pocit, jakoby to tady už jednou bylo …

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.