We will not change our show

21.2.2019  Jihomoravský kraj  | 

Výstava We Will Not Change Our Show sdružuje umělce pocházející ze střední a východní Evropy, tvořící v různých médiích a zabývající se různorodými aspekty vyjádření vlastní queer identity. Kurátorská pozice vychází z ideje svobody slova a uměleckého vyjádření. Předpokladem je přesvědčení, že diskuze o citlivých otázkách spojených s queer tematikou může přispět k narušení patriarchálního statu quo, jenž často vylučuje a diskriminuje menšiny.

Více

Žižkovská noc 2019 - Ženy v kultuře

23.3.2019  Praha  | 

Stále lze v některých galeriích a uměleckých sbírkách najít ženy pouze jako múzy, milenky a děvy umělců. Na ženu jako umělkyni narazíme jenom zřídka. Čím to je? V průběhu historie umění jsou umělkyně pevnou a silnou součástí umělecké scény, ale proč nejsou vidět? Téma genderového diskurzu je na větším počátku v České republice než jinde. Až od 80. a 90. let se na české scéně toto téma začalo řešit. Ženy nebyly přijímány na umělecké akademie, které udávaly směr. Nejsou brány vážně. Patriarchát ve společnosti. 4. vlna feminismu, která řeší sexismus. Tohle mohla udělat jenom ženská. Pojem „Ženské umění”. Šovinismus. Obtěžování. Bytí děva v kultuře.
 

Více

Neohrožené ženy v komiksu: Setkání s Martou Breen

25.3.2019  Praha  | 

Skandinávský dům, nakladatelství Argo a Kavárna co hledá jméno zvou na setkání s Martou Breen u příležitosti vydání knihy Neohrožené ženy. Sto padesát let boje za volnost, rovnost a sesterství v překladu Jitky Jindřiškové.

Více
feminismus.czČlánky › Novinky.cz: Ženy byly před 50 lety díky domácím pracím v lepší formě

Novinky.cz: Ženy byly před 50 lety díky domácím pracím v lepší formě

6. srpen 2003  | Štěpánka Matúšková
Novinky.cz: Ženy byly před 50 lety díky domácím pracím v lepší formě
Ženská práce
Internetový portál www.Novinky.cz uveřejnil dnes článek, který se odvolává na výzkum publikovaný britským časopisem pro ženy Prima. Podle něj byly díky úkolům v domácnosti ženy před padesáti lety v daleko lepší formě než ženy současné. Náročné domácí práce byly podle výzkumu pro hubnutí daleko účinnější než moderní diety či cvičení v posilovnách.
Vytvořit podobnou hypotézu je pro novináře vždy lákavé. V ženských šatech se různé problémy světa zdají pikantnější, tajemnější, zajímavější. Často se však stane, že takový přístup zavede málo obezřetné pisatele do myšlenkových piruet, v nichž si vymknou mozkové závity. Jak jinak je možné vysvětlit skutečnost, že autorům citované studie i časopiseckých článků uniká, že překvapivá proměna se týká ve stejné míře žen i mužů. Copak muži "nespalují méně kilokalorií" spolu s tím, jak jim v dílně přibývají benzínové sekačky a křovinořezy, elektrické hoblíky, motorové pily...

Zkreslující jsou také kulisy, do nichž článek zařazuje obecný trend mechanizace práce v moderní společnosti. Zdá se, že ženám nová technika ušetří práci pouze v domácnosti. Jakoby ženy nevykonávaly zaměstnání mimo domov, kde přístroje nahrazují ruční práci ve stejné míře jako v ostaních sférách současného života.

Autoři v neposlední řadě zcela opomněli další aspekt probíraného tématu. Nové technické přístroje bývají drahé a jsou proto dostupné spíše privilegovaným vrstvám. Ženám s nižšími příjmy často nezbývá nic jiného, než nasadit sílu svých svalů. A lze s úspěchem pochybovat o tom, že si libují nad tím, jak je to skvělé, že zároveň hubnou.

Štěpánka Matúšková

www.Novinky.cz: "LONDÝN - Ženy před 50 lety trávily péčí o domácnost v průměru tři hodiny denně a alespoň hodinu chůzí po nákupech. Tím spalovaly dvakrát více kalorií, než se daří současným ženám.
Studie, která srovnávala způsob života žen roku 1953 a těch současných, ukázala, že dříve ženy konzumovaly méně kalorií a více jich spalovaly.
Žena z roku 1953 vydala při svých fyzických aktivitách průměrně 1512 kilokalorií za den, dnešní žena jich v průměru denně spálí asi 556. Naopak ale moderní žena zkonzumuje okolo 2178 kilokalorií za den, zatímco před padesáti lety ženy denně snědly okolo 1818 kilokalorií.

Technika zredukovala aktivity žen o dvě třetiny
Zmíněné rozdíly lze částečně vysvětlit rozdílnou náročností domácích prací tehdy a dnes. Před padesáti lety neměly ženy tolik domácích pomocníků, a tak kuchyňské práce či praní byly daleko náročnější, vysvětlují autoři publikované studie."
5.8. 15:02
Foto: Novinky.cz

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.