Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Novela interrupčného zákona prijatá

Novela interrupčného zákona prijatá

3. červenec 2003  | SITA  |  http://www.feminet.sk
Poslanci NR SR schválili zaradenie možnosti interrupcie z genetických dôvodov do 24. týždňa tehotenstva do interrupčného zákona.
Poslanci NR SR schválili zaradenie možnosti interrupcie z genetických dôvodov do 24. týždňa tehotenstva do interrupčného zákona.

Poslanci schválili vo štvrtok novelu interrupčného zákona, ktorou sa do tejto normy dostáva možnosť prerušenia tehotenstva až do 24. týždňa v prípade postihnutia plodu závažnou genetickou chorobou alebo vývojovou chybou. Doteraz túto možnosť riešila vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorú však časť poslancov napadla na Ústavnom súde. Poslanci z ANO predložením novely chceli predísť možnému vzniku vákua po rozhodnutí súdu. Zo 132 prítomných poslancov hlasovalo 113. Za novelu sa vyslovilo 70, proti bolo 32, 11 sa zdržalo a 19 zákonodarcov nehlasovalo.

Za novelu hlasovalo všetkých 14 poslancov ANO, 24 prítomných poslancov Smeru, deväť poslancov KSS a všetkých päť prítomných zákonodarcov z Klubu nezávislých poslancov. Novelu podporilo aj 17 poslancov HZDS. Z tohto opozičného klubu hlasovali proti novele len traja zákonodarcovia – Milan Rehák, Tibor Mikuš a Ľudmila Mušková, nehlasoval Milan Urbáni. Z SDKÚ novelu podporila len Eva Rusnáková, šiesti poslanci nehlasovali, siedmi sa zdržali hlasovania a ostatní, ktorí hlasovali, sa vyslovili proti. Zuzana Plháková, ktorá v prvom čítaní novelu podporila, nebola teraz na hlasovaní prítomná. Z SMK až 12 poslancov nehlasovalo, traja sa hlasovania zdržali, štyria neboli prítomní a proti sa vyslovila iba Klára Sárközy. Jednoznačne proti bol klub KDH. Nezávislý poslanec Anton Danko sa hlasovania zdržal.

Pri hlasovaní neprešiel ani jeden návrh na nepokračovanie v rokovaní. Na schválenie návrhu predsedu poslaneckého klubu SDKÚ Milana Hortha pokračovať v rokovaní až po rozhodnutí Ústavného súdu chýbalo päť hlasov.
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.