Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Nigerijský soud zrušil odsouzení k ukamenování Aminy Lawalové

Nigerijský soud zrušil odsouzení k ukamenování Aminy Lawalové

25. zaří 2003  |  www.novinky.cz
Pětičlenná porota islámského odvolacího soudu v severonigerijské Katsině zprostila obvinění z cizoložství ženu Aminu Lawalovou, která byla ve vleklém procesu nižší soudní instancí odsouzena k ukamenování podle islámského práva šaría. Stalo se tak vůbec poprvé v historii Nigérie, kde šaría platí ve 12 ze 36 provincií zejména na severu země, kde mají muslimové převahu.
Pětičlenná porota islámského odvolacího soudu v severonigerijské Katsině zprostila obvinění z cizoložství ženu, která byla ve vleklém procesu nižší soudní instancí odsouzena k ukamenování podle islámského práva šaría. Amina Lawalová (31), která má z původního manželství dvě děti, byla v březnu 2002 odsouzena, protože dva roky po rozvodu otěhotněla. Islámský soud to označil za porušení povinností manželky, avšak s odhledem na dcerku rozhodl, že verdikt nesmí být vykonán dříve než v lednu 2004. První odvolací soud před rokem rozsudek smrti potvrdil.

Rozsudek o ukamenování přilákal pozornost celého světa. Soutěž Miss World na sklonku loňského roku byla po protestech proti trestu smrti a krvavých nepokojích přenesena z Nigérie do Londýna. Organizace na ochranu lidských práv vyhlásily několik kampaní na podporu nigerijské matky tří dětí. Otec dítěte popřel jakoukoli odpovědnost.

www.Novinky.cz
Vladimír Plesník, DPA

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.