Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

All I Want for Christmas Is the Fall of Patriarchy

21.12.2018  

"All I Want for Christmas Is the Fall of Patriarchy" is a 1-day exhibition organized and curated by Anna Wim and Natalie Kollega, aiming to give platform and visibility to diverse femme and non-binary artists working with themes of feminism, queerness, social justice, and more.

Více
feminismus.czČlánky › Nigerijský soud zrušil odsouzení k ukamenování Aminy Lawalové

Nigerijský soud zrušil odsouzení k ukamenování Aminy Lawalové

25. zaří 2003  |  www.novinky.cz
Pětičlenná porota islámského odvolacího soudu v severonigerijské Katsině zprostila obvinění z cizoložství ženu Aminu Lawalovou, která byla ve vleklém procesu nižší soudní instancí odsouzena k ukamenování podle islámského práva šaría. Stalo se tak vůbec poprvé v historii Nigérie, kde šaría platí ve 12 ze 36 provincií zejména na severu země, kde mají muslimové převahu.
Pětičlenná porota islámského odvolacího soudu v severonigerijské Katsině zprostila obvinění z cizoložství ženu, která byla ve vleklém procesu nižší soudní instancí odsouzena k ukamenování podle islámského práva šaría. Amina Lawalová (31), která má z původního manželství dvě děti, byla v březnu 2002 odsouzena, protože dva roky po rozvodu otěhotněla. Islámský soud to označil za porušení povinností manželky, avšak s odhledem na dcerku rozhodl, že verdikt nesmí být vykonán dříve než v lednu 2004. První odvolací soud před rokem rozsudek smrti potvrdil.

Rozsudek o ukamenování přilákal pozornost celého světa. Soutěž Miss World na sklonku loňského roku byla po protestech proti trestu smrti a krvavých nepokojích přenesena z Nigérie do Londýna. Organizace na ochranu lidských práv vyhlásily několik kampaní na podporu nigerijské matky tří dětí. Otec dítěte popřel jakoukoli odpovědnost.

www.Novinky.cz
Vladimír Plesník, DPA

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.