Role sociálního dialogu v prosazování rovného odměňování žen a mužů

27.6.2018  Praha  | 

Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s nejvyšším průměrným rozdílem v odměňování žen a mužů. Platová nerovnost má negativní dopad jak na samotné ženy a jejich rodiny, tak na celou naši ekonomiku. Jedním z prostředků ke snižování platových rozdílů je sociální dialog. Cílem akce je otevřít diskuzi o jeho roli v prosazování rovného odměňování žen a mužů z perspektivy různých aktérů.

Více
feminismus.czČlánky › Není porod jako porod

Není porod jako porod

2. duben 2004  | Redakce F.cz
7.dubna od 19. hodin uslyšíte v Čajovně na ČRO 3 další díl seriálu Cesty k živé rodině s názvem Není porod jako porod, ve kterém se budeme věnovat mimo jiné výhodám a rizikům přirozeného a lékařsky vedeného porodu.

Týdeník Rozhlas-Cesty k živé rodině-téma: Není porod jako porod (středa 7.4.2004, 19:00, Čro 3)

Hlasy o krizi rodiny v dnešní společnosti neustále sílí. Často je zdůrazňováno, že k této situaci výrazně přispěla vlna emancipace žen a ženy, které se chtějí realizovat i jinak než pečováním o rodinu a domácnost. O tom, že současný trend může přispět i k tomu, aby dětem byli "navráceni" jejich tátové a aby se redefinovala role muže a otce, se mluví už méně. Jak si roli matky a otce představujeme dneska, jakou šanci vkládáme do alternativních způsobů výchovy dětí, ale také o tom, jak si vybrat místo porodu a poskytovatele péče, jak se dostatečně připravit na porod a jak vypadá první kontakt s miminkem, těmto tématům se věnuje seriál s názvem Cesty k živé rodině, který na Čro 3 připravujeme ve spolupráci s Evou Labusovou ze Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio.

Česká republika zaujímá ve světě jedno z předních míst v dosažení nízké novorozenecké a mateřské úmrtnosti. Zároveň však u nás přibývá nemocných dětí, jejichž psychické i zdravotní poruchy lze dát do souvislosti se způsobem vedení porodu. Přibývá rovněž žen trpících poporodní depresí. Když si vzpomeneme na to, jak se v českých porodnicích rodilo v 70. letech, kdy byla osobnímu přístupu k rodící ženě a její individualitě věnována pramalá pozornost, asi se nám v souvislosti s porodem nevybaví slova jako radost či zážitek. K tomu, aby v dnešní generaci matek, která přicházela na svět v socialistických porodnicích, bylo stále více sebevědomých, spokojených a silných žen, které svým přístupem posílí roli ženy a rodiny v dnešní společnosti, i k tomu se bude snažit přispět seriál Cesty k živé rodině. 7.dubna uslyšíte v Čajovně další díl tohoto seriálu s názvem Není porod jako porod, ve kterém se budeme věnovat mimo jiné výhodám a rizikům přirozeného a lékařsky vedeného porodu.

Cesty k živé rodině můžete poslouchat v pořadu Čajovna na ČRO 3 každou první středu v měsíci od 19 hodin.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.