Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Není porod jako porod

Není porod jako porod

2. duben 2004  | Redakce F.cz
7.dubna od 19. hodin uslyšíte v Čajovně na ČRO 3 další díl seriálu Cesty k živé rodině s názvem Není porod jako porod, ve kterém se budeme věnovat mimo jiné výhodám a rizikům přirozeného a lékařsky vedeného porodu.

Týdeník Rozhlas-Cesty k živé rodině-téma: Není porod jako porod (středa 7.4.2004, 19:00, Čro 3)

Hlasy o krizi rodiny v dnešní společnosti neustále sílí. Často je zdůrazňováno, že k této situaci výrazně přispěla vlna emancipace žen a ženy, které se chtějí realizovat i jinak než pečováním o rodinu a domácnost. O tom, že současný trend může přispět i k tomu, aby dětem byli "navráceni" jejich tátové a aby se redefinovala role muže a otce, se mluví už méně. Jak si roli matky a otce představujeme dneska, jakou šanci vkládáme do alternativních způsobů výchovy dětí, ale také o tom, jak si vybrat místo porodu a poskytovatele péče, jak se dostatečně připravit na porod a jak vypadá první kontakt s miminkem, těmto tématům se věnuje seriál s názvem Cesty k živé rodině, který na Čro 3 připravujeme ve spolupráci s Evou Labusovou ze Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio.

Česká republika zaujímá ve světě jedno z předních míst v dosažení nízké novorozenecké a mateřské úmrtnosti. Zároveň však u nás přibývá nemocných dětí, jejichž psychické i zdravotní poruchy lze dát do souvislosti se způsobem vedení porodu. Přibývá rovněž žen trpících poporodní depresí. Když si vzpomeneme na to, jak se v českých porodnicích rodilo v 70. letech, kdy byla osobnímu přístupu k rodící ženě a její individualitě věnována pramalá pozornost, asi se nám v souvislosti s porodem nevybaví slova jako radost či zážitek. K tomu, aby v dnešní generaci matek, která přicházela na svět v socialistických porodnicích, bylo stále více sebevědomých, spokojených a silných žen, které svým přístupem posílí roli ženy a rodiny v dnešní společnosti, i k tomu se bude snažit přispět seriál Cesty k živé rodině. 7.dubna uslyšíte v Čajovně další díl tohoto seriálu s názvem Není porod jako porod, ve kterém se budeme věnovat mimo jiné výhodám a rizikům přirozeného a lékařsky vedeného porodu.

Cesty k živé rodině můžete poslouchat v pořadu Čajovna na ČRO 3 každou první středu v měsíci od 19 hodin.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.