Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Konference "Break The Silence"

22.2.2019  Praha  | 

Spolek Common Law Society ve spolupráci s proFem – centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí, o.p.s., Vás srdečně zve na konferenci a následný mini moot court k tématu sexuálního násilí, s názvem BREAK THE SILENCE, konanou 22. února 2019.

Více

Nemlčíme - Rozhodli jsme se promluvit o sexuálním násilí.

25.2.2019  Praha  | 

Srdečně Vás zveme na druhé promítání rozhovorů projektu Nemlčíme. Sexuální násilí je větší problém, než si myslíme. Proto jsme se rozhodli nemlčet. V sympatickém Prostoru39 Vám představíme celý projekt, jeho vznik a pustíme vám další rozhovory s lidmi, kteří se svěřili se svým příběhem. Je to surové a drsné, nahání to husí kůži a je nám nepříjemně, ale je potřeba vyvracet mýty, které ve společnosti stále jsou. Forma videí, kde vidíme tvář lidí, kteří sexuální násilí zažili, je silná a emotivní, ale věříme, že to bude přínosem. Nebojte se na místo donést své vlastní názory a obavy. Rádi povedeme večer ve volné diskuzi.

Více
feminismus.czČlánky › Místo přátelské rodině

Místo přátelské rodině

Místo přátelské rodině
S boomem dětí a také otevíráním hranic se změnily poměry v Česku a stává se trendem podporovat mladé rodiny s dětmi. Obchodníci a obchodnice, majitelé a majitelky restaurací, kaváren, sportovních a kulturních zařízení pochopili, že pokud budou podporovat rodiny s malými dětmi, získají tím nový zákaznický segment. A rodiče malých dětí získají pocit, že jsou vítanými a chtěnými zákazníky a zákaznicemi.

Před devatenácti lety, když se mi narodilo první dítě, bylo téměř nemyslitelné jít s miminkem do restaurace, do kavárny, do muzea, na výstavu, do knihovny, do školy. Stávalo se mi často, že jsem se setkávala s nevybíravými pohledy a často i slovními komentáři typu: „Sem s dítětem nesmíte…“ nebo „Kam se cpete s tím kočárkem…“ atd. Nebylo to vždy milé, už tehdy jsem si říkala, že přece jen kvůli tomu, že mám malé dítě, nezůstanu v několikaleté domácí izolaci.

S boomem dětí a také otevíráním hranic se naštěstí poměry i v Česku změnily a stává se trendem podporovat mladé rodiny s dětmi. Obchodníci a obchodnice, majitelé a majitelky restaurací, kaváren, sportovních a kulturních zařízení pochopili, že pokud budou podporovat rodiny s malými dětmi, získají tím nový zákaznický segment. A rodiče malých dětí získají pocit, že jsou vítanými a chtěnými zákazníky a zákaznicemi.

Mateřské centrum Poděbrady se ve spolupráci s Gender Studies, o.p.s. rozhodlo oceňovat takto vstřícná zařízení titulem – Místo přátelské rodině (MPR), neboli anglickou zkratkou „Family friendly“, která je stručná a vyjadřuje vše. Tato aktivita pomáhá rodičům s dětmi lépe se orientovat v zařízeních, kde jsou děti vítány.

Vytvořili jsme seznam kritérií, na základě nichž je "certifikace" (ve formě loga na dveřích či na webu podniku) udělena.

 Kritéria hodnocení

Restaurace, kavárny a jiná zařízení by měly mít:

►možnost dostat se dovnitř s kočárkem a možnost mít vevnitř kočárek,

►k dispozici stoličku pro děti,

►alespoň částečně skutečně nekuřácké prostředí,

►přebalovací pult,

►dětské menu,

►dětský koutek,

►personál, který vás i děti radostně uvítá :)

Ostatním místům (např. obchodům, úřadům, sportovním zařízením) by neměl chybět:

►bezbariérový vchod,

►možnost vstupu s kočárkem,

►dětský koutek, kde se dá s dětmi počkat,

►možnost přednostního vyřízení pro rodiče s malými dětmi.

 Kdo může navrhovat?

• Sami uživatelé a uživatelky těchto služeb – tedy rodiče s dětmi.

• Samotné podniky, restaurace, apod., které by chtěly certifikát obdržet.

 K tomuto tématu jsme uspořádali v Poděbradech i malou anketu, kde jsme zjišťovali, jak vlastně sami uživatelé a uživatelky těchto služeb místo přátelské vnímají, níže jsou uvedené možné definice MPR a některé příklady odpovědí našich respondentů a respondentek.

Jaké je město přátelské rodině?

Město, které je přátelské rodině, musí být především bezpečné jak pro děti, tak pro ženy, ale i starší osoby. Město přátelské rodině by mělo být zelené, zdravé, čisté, bezbariérové, mělo by mít dětská hřiště v centru města a ostatní hřiště oplocená. Mělo by mít místa, kam můžete s dětmi jít a jste vítáni. Město přátelské rodině by mělo pořádat akce pro děti, mělo by mít hustou síť cyklostezek, ale i sportovišť, kde mohou děti trávit svůj čas. Mělo by mít dostatek mateřských škol a dobré základní školy, kam děti rády chodí a kde se cítí dobře. Měla by zde být dostupná lékařská péče, služby obecně, pošta, městský úřad.

Zde jsou alespoň některé odpovědi respondentů a respondentek, u kterých jsem zjišťovali, jak si v tomto ohledu stojí Poděbrady: „Poděbrady jsou krásné město, mají kolonádu, park, mohu zde dítě beztrestně vypustit a nemusím se o něj bát.“ „Poděbrady jsou malé město, díky tomu i bezpečné, je zde již i hodně bezbariérových přechodů, i když právě v tomto by se mělo město ještě zlepšit. Stejně tak stav některých chodníků dál od centra je alarmující a to se netýká jen matek s kočárky, ale i starších lidí, invalidů, seniorů s tzv. chodítky.“ „Jsou zde skvělé cyklostezky podle Labe, mohly by být i více po městě a ještě jedno hřiště v centru pro děti by to chtělo.“ „Obchodům, kde je přeškrtnutý kočárek se z dálky vyhýbám.“ „Naštěstí je zde již několik kaváren s dětskými židličkami, koutkem pro děti, stejně tak i v některých obchodech je dětský koutek.“

Návrhy (nejen na poděbradská místa přátelská rodině) je možné i nadále zasílat na e-mail: mailto:materskecentrum.podebrady@seznam.cz.

Seznam oceněných míst je postupně zveřejňován na webové stránce mateřského centra: http://mcpodebrady.ecn.cz/. Tato aktivita je součástí projektu "Na křižovatce osobního a pracovního života: možnosti a bariéry."

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.