Role sociálního dialogu v prosazování rovného odměňování žen a mužů

27.6.2018  Praha  | 

Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím s nejvyšším průměrným rozdílem v odměňování žen a mužů. Platová nerovnost má negativní dopad jak na samotné ženy a jejich rodiny, tak na celou naši ekonomiku. Jedním z prostředků ke snižování platových rozdílů je sociální dialog. Cílem akce je otevřít diskuzi o jeho roli v prosazování rovného odměňování žen a mužů z perspektivy různých aktérů.

Více
feminismus.czČlánky › Miroslav Macek v LN o svobodných matkách: "Prostě parazit."

Miroslav Macek v LN o svobodných matkách: "Prostě parazit."

28. květen 2003  | redakce F.CZ
Citujeme z článku Miroslava Macka, Lék na levičáctví, spasitelé a parazitující matky, LN 20. května 2003: "Svobodná matka se dvěma dětmi ve mně ovšem pranic nevzbuzuje sympatie a sociální cítění: jde totiž o osobu, která se vědomě a dobrovolně rozhodla ukojit svoji soukromou potřebu či tužbu, v ohromné většině případů sociálně zcela nezajištěna, tedy velmi nezodpovědně, navíc za cizí peníze. Pořídila si dvě děti a natahuje ruku ke spoluobčanům s gestem „přece se o nás musíte postarat, je to vaše povinnost … případně se slovy „mám nárok“. Prostě parazit. A jediným racionálním preventivním opatřením proti parazitům je vytvoření takového prostředí, ve kterém se jim nedaří, ve kterém nemohou existovat.“ Reakce Lenky Simerské: Matka jako parazit.

Citujeme z článku Miroslava Macka, Lék na levičáctví, spasitelé a parazitující matky, LN 20. května 2003:

„Větu, kterou použila v rozhovoru s předsedou rozpočtového výboru sněmovny Kalouskem v sobotních Lidovkách redaktorka Blechová: „Představte si, že jsem svobodná matka s dvěma dětmi…,“ slýchávám relativně často. A to vždy ve spojení s tvrzením, že to či ono opatření, to či ono snížení či zrušení nějaké sociální dávky by se takové osoby dotklo.
Svobodná matka se dvěma dětmi ve mně ovšem pranic nevzbuzuje sympatie a sociální cítění: jde totiž o osobu, která se vědomě a dobrovolně rozhodla ukojit svoji soukromou potřebu či tužbu, v ohromné většině případů sociálně zcela nezajištěna, tedy velmi nezodpovědně, navíc za cizí peníze. Pořídila si dvě děti a natahuje ruku ke spoluobčanům s gestem „přece se o nás musíte postarat, je to vaše povinnost … případně se slovy „mám nárok“.
Prostě parazit. A jediným racionálním preventivním opatřením proti parazitům je vytvoření takového prostředí, ve kterém se jim nedaří, ve kterém nemohou existovat.“

Miroslav Macek, Lék na levičáctví, spasitelé a parazitující matky, LN 20. května 2003
miroslavmacek@tiscali.cz

Vážená čtenářko, vážený čtenáři, pište Miroslavovi Mackovi své reakce. Zaslouží si to.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.