Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více
feminismus.czČlánky › Mezipatra v proudu času

Mezipatra v proudu času

Mezipatra v proudu času
Projekce filmů napříč žánrovými spektry s gay, lesbickou, trans a queer tematikou, soutěž o nejlepší snímek hodnocený prestižní porotou v mezinárodním složení, odborné přednášky, parties, široká divácká základna, projekce nejen v Brně a Praze, ale i v dalších městech ČR. To jsou Mezipatra, queer filmový festival, který se za dvanáct let své existence etabloval jako queer filmová událost roku a jehož popularita rok od roku stoupá.

Projekce filmů napříč žánrovými spektry s gay, lesbickou, trans a queer tematikou, soutěž o nejlepší snímek hodnocený prestižní porotou v mezinárodním složení, odborné přednášky, parties, široká divácká základna, projekce nejen v Brně a Praze, ale i v dalších městech ČR. To jsou Mezipatra, queer filmový festival, který se za dvanáct let své existence etabloval jako queer filmová událost roku a jehož popularita rok od roku stoupá.

Hlavním tématem letošního – dvanáctého – ročníku bylo cestování časem. To naznačila již festivalová znělka režisérky Tamary Moyzes stylizovaná do vesmírného prostoru, kde v kosmické lodi dva muži kojili dítě. Jak zkonstatovala sama autorka spotu na oficiálním webu Mezipater: „Adopce dětí stejnopohlavními páry, to je v Česku zatím stejné sci-fi jako kojící muž.“ Právě proto také Mezipatra již několikátý rok nabízejí všem zájemcům a zájemkyním o adopci alespoň možnost adoptovat film. Kompletní vizuál festivalu, na němž dominovala starověká mumie, potom odrážel dávnou minulost.

Podobně jako v předchozích letech přivítala Mezipatra také několik významných zahraničních hostů a hostek, kteří a které zároveň zasedli v hlavní porotě (do Prahy mj. zavítal Boyd van Hoeij, filmový kritik časopisu Variety, či Alexandra Roxo, americká režisérka, která premiérově na Mezipatrech představila svůj film Mary a Marie). Předsedou poroty byl tentokrát zvolen kritiky uznávaný režisér a scénárista Tom Kalin, jehož celovečerní debut Swoon byl v rámci programu také ke zhlédnutí. Stejně tak měli návštěvníci a návštěvnice pražské části festivalu možnost shlédnout Kalinovu výstavu Třetí známé hnízdo, tvořenou autorským výběrem videí a krátkých filmů.

Tématem retrospektivy se letos stalo dílo režiséra a scénáristy Todda Haynese, jedné z největších hvězd nezávislého filmu, objevitele herečky Julianne Moore a především exkluzivního hosta Mezipater 2011. Právě film Todda Haynese – Sametová extáze – byl zvolen i jako zahajovací projekce brněnské i pražské části festivalu. Vedle tohoto umělecky velmi vysoko hodnoceného snímku, který si vysloužil mj. nominaci na Oscara, se v rámci festivalového programu mohli divačky a diváci s tvorbou Todda Haynese seznámit také prostřednictvím projekcí filmů Jed, Safe a Daleko do nebe s excelující Julianne Moore. Kromě samotných filmových projekcí potom organizační tým Mezipater ve spolupráci s Midpoint Centre uspořádal unikátní masterclass „v hlavní roli“ s Toddem Haynesem - Todd Haynes in person, která se konala v prostorách pražské FAMU a dala všem zájemcům a zájemkyním nahlédnout zblízka na tvorbu tohoto novátorského filmového tvůrce.

Vedle filmového programu si návštěvníci a návštěvnice mohli užít queer atmosféru v rámci zahajovacího večera festivalu, kde správnou dávku queer humoru zajistila mj. první česká drag queen ChiChi Tornádo a její travesti kolegyně. Stejně tak queer byly i tradiční parties, konané k zahájení a zakončení festivalu. Zahajovací, která následovala bezprostředně po projekci Sametové extáze, se v Praze nesla na vlně glam rocku pod taktovkou Urxin Sister. Closing party celého festivalu „Hell ON Homolution“ potom nabyla zcela pekelných obrysů a to především díky performancím tetovacího a piercingového studia Hell.

Velmi pestrá skladba programu a množství doprovodných akcí, letos např. přednáškové cykly „Queer Café“ jak tematicky spjaté s jednotlivými projekcemi, tak i týkající se různých fenoménů popkultury (Star Trek, slash fiction ad.), jistě stojí za skutečností, že festival je nejen hojně navštěvován, ale jeho publikum není nutně tvořeno pouze příslušníky a příslušnicemi gay, lesbické či queer komunity.

O tom, že se festival stal divácky velmi atraktivním, pak svědčil nejen do posledního místa naplnění sál kina Lucerna při zahajovacím večeru, ale i nutnost mimořádných přidaných projekcí z důvodu nedostatečné kapacity sálu.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.