Mezipatra Queer Film Festival

8.11.2018  

19. ročník filmového festivalu s queer tematikou Mezipatra proběhne 8.-15. listopadu v Praze a 16.-23. listopadu v Brně.

Více

Space for Women

15.11.2018  

Have you ever thought of working in the space area? Are you wondering about the secrets of the night sky but not sure how to approach it? Join us for an informal breakfast with the women who have found their way to the stars and let them inspire you by their stories from the field of science, psychology or law. This is Space for Women!

Více

Panelová diskuse "Gender pod palbou"

15.11.2018  Praha  | 

Jak vypadá aktuální česká diskuse o genderových tématech? Máme se bát "genderové ideologie"? Jak v České republice zarezonovala kampaň #MeToo? Proč je tak vyhrocená diskuse o tzv. Istanbulské úmluvě? I o těchto otázkách budeme diskutovat v rámci panelové diskuse.

Více
feminismus.czČlánky › mamacoffee – vítěz v kategorii malých a středních firem

mamacoffee – vítěz v kategorii malých a středních firem

mamacoffee – vítěz v kategorii malých a středních firem
V kategorii malých a středních firem byla tento rok odbornou porotou oceněna společnost mamacoffee. O firemní filozofii a praxi podporující diverzitu a férovost jsme mluvili se spolumajitelkou mamacoffee, paní Martou Kolskou.

V kategorii malých a středních firem byla tento rok odbornou porotou oceněna společnost mamacoffee. O firemní filozofii a praxi podporující diverzitu a férovost jsme mluvili se spolumajitelkou mamacoffee, paní Martou Kolskou.

Mohla byste ve zkratce představit mamacoffee – z jaké myšlenky vznikla, kdy a kam se za roky svého působení posunula?

Společnost mamacoffee vznikla v roce 2008 s cílem přivést na český trh čerstvě praženou fair trade kávu, zpracovávanou tedy v malé lokální pražírně. Nabídka fair trade potravin byla v té době poměrně široká, ale vždy byly překupovány z jiné evropské země. Na cestě od pěstitelů ke spotřebiteli tak byly zbytečně další mezičlánky. Ty jsme chtěli odbourat. Současně nám šlo o to, aby fair trade produkty byly vnímány jako kvalitní, což u kávy je spjato s čerstvým pražením. Hned v začátcích podnikání jsme osobně navštívili místa, kde se pěstuje káva v Etiopii. Prodávat čerstvě praženou kávu nám přišlo jako nejlepší způsob, jak důstojně podpořit místní farmáře. Nejde o charitu, ale o dlouhodobou partnerskou spolupráci s lidmi z rozvojových zemí. V současné době vedle vlastní pražírny provozujeme 4 kavárny a do řady dalších dodáváme kávu a případně jakési kavárenské know-how. Navštívili jsme Indii, odkud dovážíme fair trade čaj. Sortiment jsme postupně rozšířili ještě o fair trade cukr a fair trade čokoládu, kterou také sami zpracováváme.

Jak jste zmínila, jedním z hlavních konceptů, na kterých mamacoffee staví, je fair trade. Mohla byste objasnit, oč se jedná a proč se na fair trade mamacoffee zaměřuje?

Fair trade se snaží podporovat producenty z rozvojových zemí. Podporuje je v tom, aby produkovali to, co je dlouhodobě udržitelné a nabízí tak jim a jejich rodinám perspektivu. V rámci fair trade jsou dána pravidla důstojné obchodní spolupráce, dlouhodobých kontraktů a garance tzv. sociální prémie, kterou komunita producentů čerpá na svůj rozvoj. V případě kávy jde o komoditu, která se pěstuje právě především v rozvojových zemích. Považujeme za důležité upozorňovat na to, že tzv. rozvojové země produkují prvotřídní kávu a chceme prezentovat jejich luxusní zboží. Podporovat je tedy fairovým nákupem toho, v čem jsou dobří.

Tento rok mamacoffee vyhrála v kategorii malých a středních firem soutěž Firma roku: Rovné příležitosti. V minulosti získala značku Ethnic friendly zaměstnavatel. Jaká je hlavní filozofie a přístup k zaměstnancům a zaměstnankyním firmy?

Usilujeme o to, aby každý z našich zaměstnaných cítil nejen svoje povinnosti, ale i určité zázemí ve firmě. Různé minority tak u nás nacházejí jakousi komunitu, kde je určitá pestrost a nevšednost vítána. Přirozeně jsme od začátku zaměstnávali řadu lidí se statusem uprchlíků, protože právě s nimi jsme se setkávali při našich předchozích aktivitách v neziskových organizacích. Každého zaměstnance či zaměstnankyni se snažíme posuzovat individuálně. Pokud cítíme, že z naší strany potřebuje nějakou extra podporu, nejčastěji s ohledem na rasu, kulturní nebo jazykovou bariéru, snažíme se ji poskytnout. Na pravidelných týdenních schůzkách s provozními jednotlivých kaváren hovoříme o potřebách a dynamice týmu.

V přihlášce do soutěže uvádíte, že se chcete zaměřit především na možnosti slaďování práce a rodiny svých zaměstnaných. Jde to vůbec v takovém oboru, jako je gastronomie, nějak skloubit?

Většina našich zaměstnaných jsou mladí lidé, kteří mají práci v kavárně jako brigádu při studiu. Chceme si ale udržet dlouhodobé zaměstnance a zaměstnankyně, kteří zakládají rodiny. Snažíme se tak některé pozice přizpůsobit, aby byly časově flexibilní, částečně vykonávány z domova atd. Jiné pozice vznikají zcela nově s ohledem na schopnosti a dovednosti zaměstnaných, kteří například vzhledem k těhotenství nebo rodičovství nemohli dále pracovat za barem. Výhledově uvažujeme o tom zřídit firemní školku nebo poskytovat příspěvek na hlídání dětí zaměstnanců a zaměstnankyň.

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.