Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Ladyfest se poprvé koná ve Vídni

Ladyfest se poprvé koná ve Vídni

11. červen 2004  |  Econnect
Ladyfest se poprvé koná ve Vídni
Od 10. do 13. června se ve Vídni bude konat první Ladyfest, kulturní do-it-yourself festival, který vychází z hnutí Riot Grrl snažících se vytvořit alternativní prostor pro ženskou kreativitu.

Od 10. do 13. června se ve Vídni bude konat první Ladyfest, kulturní do-it-yourself festival, který vychází z hnutí Riot Grrl snažících se vytvořit alternativní prostor pro ženskou kreativitu.

Tradice Ladyfestivalů

Ladyfest je inspirován hnutím Riot Grrls, které se započalo v 90.letech ve Spojených státech. V oblasti hudby a kultury obecně Riot Grrls vnímaly ženy jako aktivní a nezávislé, oproti masovému - muži dominovanému - průmyslu, který jejich roli omezil na naivní fanynky a tiché posluchačky. Hlavní ideou byla revolta v rámci subkultur spojených s punkovou, rockovou a hardcore hudbou, i když tyto komunity deklarovaly svou anti-hiearchickou strukturu, byly vybudovány na základě stereotypního vnímání genderu a genderových rolí. Riot grrls a ladyfestivaly vychází zejména z punkové kultury, která je propojená s uplatněním principu DIY (do-it- yourself = udělej to sám) a s estetikou improvizace, chaosu a určité syrovosti.

Pro ženy bylo důležité, aby se aktivně zapojily, koncertovaly a vybudovaly nezávislý systém hudební produkce a distribuce, postavený na malých labelech. Vzít kytaru do ruky se stalo politických aktem sebe–oprávnění a festivaly se postupně staly místem pro vyjádření radikálních politických požadavků, kritiku sexismu, utlačování a zneužívání a útokem na tradičně požadované genderové role a sexualitu. Zformování undergroundové feministické komunity přispělo k rozvoji třetí vlny feminismu. První Ladyfest se uskutečnil v roce 2000 v Olympii ve státě Washington, od té doby se tato tradice rozrostla na nespočetné množství akcí po celém světě. Každý jednotlivý festival je specifický díky činnosti dobrovolníků i reflexi charakteristik lokální komunity.

Lady

Festivaly se tak staly místem pro kontroverzní diskuse o feminismech a sexualitě. To příliš nekoresponduje s na první pohled konzervativním pojmenováním ladyfest. Pojem „lady“ byl v tomto kontextu naplněn novými významy a měl by zahrnovat množství různých identit. Toto parodické pojmenování je nabízeno všem, kdo se z různého důvodu nechtějí identifikovat s problematickým termínem žena/y. Hraje se zde provokativní hra s cílem rozvrátit některé opoziční diskursivní praktiky.

Financování a antikapitalismus

Ladyfestivaly mají obvykle zcela nekomerční charakter, získávání prostředků probíhá pomocí benefičních akcí, bleších trhů apod. Antikapitalistický postoj problematizuje přijímání dotací a sponzorských darů, které obvykle podmiňují následnou propagaci donátora. Většina účinkujících vystupuje bez nároku na honorář, čímž vyjadřuje solidaritu k ženám, které pracují zadarmo nebo za velmi nízké mzdy. Jako místa konání jsou vybírána nezávislá a nekomerční místa, kde není nutné platit nájem a vstupné může být velmi nízké a umožnit tak zapojení rozmanité skupiny návštěvníků.

Zapojení a program

Organizační týmy jsou obvykle složeny z žen, leseb a transgenderů, toto rozhodnutí je aktem usilujícím o destrukci struktur společnosti, kde jsou privilegovanou vrstvou bílí muži a která funguje na základě systému povinné heterosexuality. Jako návštěvníci jsou však samozřejmě vítání všichni. Dobrovolná pomoc na organizaci festivalu je vítána. Můžete se těšit zejména na koncerty, filmové projekce, zajímavé diskuse a nejrůznější kreativní dílny. Celý program je k dispozici na adrese: http://www.ladyfestwien.org

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.