Vyučená švadlena národního podniku Šumavan

27.11.2017  Praha  | 

Galerie hlavního města Prahy představuje práce české umělkyně užívající provokativní pseudonym Sráč Sam. Její tvorba je založena na aktivní kritice nefunkčních/neproduktivních institucionálních rámců a nabývá rozmanitých podob od architektonických realizací přes objektovou, textilní, malířskou či filmovou tvorbu po sociálně angažované performativní projekty.
 

Více

Rape culture ve filmech a seriálech

30.1.2018  Praha  | 

Beseda s Kamilem Filou na téma sexuálního násilí a sexismu ve filmech a seriálech, které bude předcházet promítání filmu Špína Terezy Nvotové.

Více

A pak přišla Mirna

13.2.2018  Praha  | 

Když se z dvacetiletých rebelek stanou třicátnice. Všechno, za co bojovaly, občanská angažovanost, nenormativní postavení ženy ve společnosti, alternativní genderové a rodinné vzorce, najednou tak nějak postrádá smysl. Notabene když to něco s růžovým batůžkem na zádech, co jim říká „matko“, se dokáže s tak povědomou razancí vymezit vůči předchozí generaci. Hra německo-švýcarské autorky Sibylle Berg volně navazuje na její předchozí úspěšnou hru A teď: svět!, která byla prestižním německým divadelním časopisem Theater heute zvolena Hrou roku 2014.

 

Více
feminismus.czČlánky › Kto môže skutočne za zlo na zemi?

Kto môže skutočne za zlo na zemi?

5. únor 2003  | Oľga Pietruchová
Občianske združenie Možnosť voľby sa ostro ohradzuje voči výroku veliteľa protichemickej jednotky pána Fajksa " ... za všetko zlo na zemi mozu peniaze a ženy. To jedno zlo sme eliminovali..."
Občianske združenie Možnosť voľby sa ostro ohradzuje voči výroku veliteľa protichemickej jednotky pána Fajksa " ... za všetko zlo na zemi mozu peniaze a ženy. To jedno zlo sme eliminovali..."

Ako predstaviteľ armády, platenej z daní obyvateľov Slovenska vrátane žien by si mal byť vedomý absurdnosti a arogantnosti svojho výroku, ktorý nie je ani len smiešny ako dobrý vtip. Akého zla sú to ženy zdrojom? Veď najväčším zlom v dejinách ľudstva sú vojny a ozbrojené konflikty, ktoré sú takmer výlučne vedené mužmi. Ženy a deti sú ich bezbrannými obeťami a ani v mierových časoch nie sú dostatočne chránené pred mužským násilím.

Výrok tohoto vrcholného predstaviteľa našej armády odporuje všetkým medzinárodným dokumentom o ľudských právach a Ústave SR, ktorá hovorí: „Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach.“  Údajným dôvodom vedenia vojny proti Iraku ochrana ľudských práv a eliminácia zla. Predstava pána Fajksa o definícii zla  a jeho eliminácii nedáva veľa nádeje pre iracké ženy.


upravené redakciou

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.