Laydeez do Comics - ŽENA 2.0

17.10.2018  Praha  | 

Osm českých komiksových autorek, jedno téma a společných sedm dní na divokém českém severu! Co z toho může vzejít? Komiksová výstava, samozřejmě! Tentokrát již z třetího letního sympozia uskupení Laydeez do Comics Praha. Letošní téma ŽENA 2.0 nás přivedlo k otázce nakolik se ženy měnily, mění a měnit budou. Existuje nová verze ženství a co to obnáší? Inspirace bylo dost. Ať už se jedná o změny v rámci životních fází, postoje k životu nebo pohledu společnosti... Výstava potrvá od 17. do 30. října. Slavnostní vernisáž s autorkami proběhne 18. října.

Více

Gender a sebevědomí v uměleckém provozu

21.10.2018  

Diskuze na téma souvislosti sebevědomí a genderu v uměleckém provozu. Jaký vliv na sebevědomí umělkyň a umělců může mít genderová rovnost? V čem je rozdílné postavení umělkyně či umělce vůči institucím? Jak se na uměleckém provozu projevuje mizení umělkyň v důsledku jejich mateřství? Jak vyřešit rozpor uměleckého společenského života a rodičovství zejména v pečující roli? Jaký vliv mají na umělce a umělkyně ekonomické souvislosti, v nichž jejich tvorba vzniká?

Více

Pohlaví a gender. 8. lacanovský workshop v Praze

21.10.2018  Praha  | 

Příspěvky přednesou Deborah Gutermann-Jacquet, Magdalena Kohout-Diaz, Josef Fulka. Workshop pořádá Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR a Nouvelle École Lacanienne.

Více
feminismus.czČlánky › Kto môže skutočne za zlo na zemi?

Kto môže skutočne za zlo na zemi?

5. únor 2003  | Oľga Pietruchová
Občianske združenie Možnosť voľby sa ostro ohradzuje voči výroku veliteľa protichemickej jednotky pána Fajksa " ... za všetko zlo na zemi mozu peniaze a ženy. To jedno zlo sme eliminovali..."
Občianske združenie Možnosť voľby sa ostro ohradzuje voči výroku veliteľa protichemickej jednotky pána Fajksa " ... za všetko zlo na zemi mozu peniaze a ženy. To jedno zlo sme eliminovali..."

Ako predstaviteľ armády, platenej z daní obyvateľov Slovenska vrátane žien by si mal byť vedomý absurdnosti a arogantnosti svojho výroku, ktorý nie je ani len smiešny ako dobrý vtip. Akého zla sú to ženy zdrojom? Veď najväčším zlom v dejinách ľudstva sú vojny a ozbrojené konflikty, ktoré sú takmer výlučne vedené mužmi. Ženy a deti sú ich bezbrannými obeťami a ani v mierových časoch nie sú dostatočne chránené pred mužským násilím.

Výrok tohoto vrcholného predstaviteľa našej armády odporuje všetkým medzinárodným dokumentom o ľudských právach a Ústave SR, ktorá hovorí: „Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach.“  Údajným dôvodom vedenia vojny proti Iraku ochrana ľudských práv a eliminácia zla. Predstava pána Fajksa o definícii zla  a jeho eliminácii nedáva veľa nádeje pre iracké ženy.


upravené redakciou

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.