Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více

Manželka, máma, úspěšná v práci - setkání s Kateřinou Hodickou

22.1.2019  Jihomoravský kraj  | 

Setkali jste se s tím, že žena nechce mít děti, protože se bojí, že když jednou vypadne z pracovního procesu, už nikdy nenastoupí do rozjetého vlaku? Je možné skloubit profesní a soukromý život? Některé ženy volí cestu podnikání. . . . Jak podnikat a přitom se starat o svoje děti nám přijde vyprávět Kateřina Hodická, ředitelka Genderového Informačního centra Nora.

Více

Noc myšlenek – Být či nebýt dnes feminist(k)ou?

31.1.2019  Praha  | 

Co to znamená, když o sobě dnes někdo řekne, že je feminist(k)a? Jakou roli v renesanci feminismu sehrávají sociální sítě? Představuje třeba #MeToo virální fenomén nebo se jedná o společensko-feministické hnutí 21. století? Přijďte na naši akci NOC MYŠLENEK Tváří v tvář přítomnosti: Být či nebýt dnes feminist(k)ou? Se známými osobnostmi jakými jsou Kamil Fila, Pavel Houdek, Abnousse Shalmani se zaměříme na téma feminismu v současnosti prostřednictvím debat a projekce filmu „Kluci a Guillaume, ke stolu!“ 31. ledna u nás ve Francouzském institutu od 17.30 do půlnoci a v CEFRES od 14 do 16 h! Vstup zdarma.

Více
feminismus.czČlánky › Kto môže skutočne za zlo na zemi?

Kto môže skutočne za zlo na zemi?

5. únor 2003  | Oľga Pietruchová
Občianske združenie Možnosť voľby sa ostro ohradzuje voči výroku veliteľa protichemickej jednotky pána Fajksa " ... za všetko zlo na zemi mozu peniaze a ženy. To jedno zlo sme eliminovali..."
Občianske združenie Možnosť voľby sa ostro ohradzuje voči výroku veliteľa protichemickej jednotky pána Fajksa " ... za všetko zlo na zemi mozu peniaze a ženy. To jedno zlo sme eliminovali..."

Ako predstaviteľ armády, platenej z daní obyvateľov Slovenska vrátane žien by si mal byť vedomý absurdnosti a arogantnosti svojho výroku, ktorý nie je ani len smiešny ako dobrý vtip. Akého zla sú to ženy zdrojom? Veď najväčším zlom v dejinách ľudstva sú vojny a ozbrojené konflikty, ktoré sú takmer výlučne vedené mužmi. Ženy a deti sú ich bezbrannými obeťami a ani v mierových časoch nie sú dostatočne chránené pred mužským násilím.

Výrok tohoto vrcholného predstaviteľa našej armády odporuje všetkým medzinárodným dokumentom o ľudských právach a Ústave SR, ktorá hovorí: „Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach.“  Údajným dôvodom vedenia vojny proti Iraku ochrana ľudských práv a eliminácia zla. Predstava pána Fajksa o definícii zla  a jeho eliminácii nedáva veľa nádeje pre iracké ženy.


upravené redakciou

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.