Ivana Šáteková: Každodenní sexismus / Everyday Sexism

27.3.2019  Praha  | 

Výstava zaměřená na genderové stereotypy zobrazuje běžné situace, se kterými se ženy v naší společnosti musejí potýkat. Hodnocení týkající se vzhledu, mateřství, správného chování či vyjadřování provázejí ženy od dětství až do stáří. Tyto komentáře mají často formu zdánlivě nevinných a dobře míněných otázek. Výstava slovenské autorky Ivany Šátekové odkrývá sexismus a manipulaci ukrytou v takových výrocích. Výstava je pořádána ve spolupráci s organizací Nesehnutí.

Více

Istanbul Convention as a Hostage of Populism

27.3.2019  Praha  | 

The Istanbul Convention is a significant international treaty preventing violence against women and domestic violence which was already ratified by 33 European countries. The Czech Republic is one of the last countries in Europe delaying its ratification along with some other countries notably Russia, Hungary, Slovakia and Bulgaria. The aim of our discussion is to analyze problems connected with the ratification of the Istanbul Convention in the context of raising populism in Central Europe which is, among others, demonstrated by rising adverse attitude of local political representatives towards international human rights law. Only thirty years after the Velvet Revolution, the Czech Republic is distancing itself from its Western partners and taking a risky path towards a new isolationism.

Více

Equal Pay Day 2019

29.3.2019  Praha  | 
Equal Pay Day ≈ Den rovnosti platů, je symbolický den věnovaný zvyšování povědomí o rozdílech v odměňování žen a mužů.  V ČR na to již 10 let upozorňuje Business & Professional Women CR pomocí 2denní události přinášející trendy a inspiraci mimořádných hostů, včetně zahraničních. Tradiční témata ukazují v netradičním světle, odborně, ale přesto srozumitelně. Páteční konference s tématem FIREMNÍ KULTURA V ČASE ZMĚN HODNOT a sobotní Mentoring day u kulatých stolů.   
Více
feminismus.czČlánky › Klinika pro ženy v Africe připravena k odjezdu

Klinika pro ženy v Africe připravena k odjezdu

3. srpen 2004  | Vilém Faltýnek  |  Radio Praha
Zhruba za čtyři týdny týdnů by v africkém Zimbabwe měla začít pracovat česká pojízdná klinika na pomoc lidem nakaženým virem HIV. O její vznik se zasloužilo občanské sdružení Rozkoš bez rizika, český stát na ni v rámci rozvojové spolupráce uvolnil finanční prostředky ve výši 2,8 mil. korun. Po zavedení a zaškolení afrického personálu by za několik měsíců měla kliniku převzít do své péče africká ženská organizace Gwapa.

Zhruba za čtyři týdny týdnů by v africkém Zimbabwe měla začít pracovat česká pojízdná klinika na pomoc lidem nakaženým virem HIV. O její vznik se zasloužilo občanské sdružení Rozkoš bez rizika, český stát na ni v rámci rozvojové spolupráce uvolnil finanční prostředky ve výši 2,8 mil. korun. Po zavedení a zaškolení afrického personálu by za několik měsíců měla kliniku převzít do své péče africká ženská organizace Gwapa.

Spojil jsem se s hlavní organizátorkou Hanou Malinovou, ředitelkou sdružení Rozkoš bez rizika a zeptal jsem se, proč jejich volba padla právě na Zimbabwe:

"Právě v Zimbabwe je jeden z nejvyšších výskytů HIV pozitivity a oběťmi AIDS jsou především ženy. Protože my jako ženská organizace tu prevenci u žen umíme, ono je to trochu složitější, tak proto jsme si vybrali tuhle zemi."

Ale Zimbabwe má zároveň velmi nedobrou pověst jako jeden z posledních totalitních režimů v subsaharské Africe...

"No a protože jsou veškerou pomocí odstrkovaní, tak vždycky když se pomoc odepře, tak se to nikdy netýká tolik špiček, vždycky především obyčejných žen."

Hlavním cílem tohoto sdružení Rozkoš bez rizika je prevence HIV/AIDS u osob, jimž tato smrtelná a neléčitelná nákaza ve velké míře hrozí - tedy hlavně prostitutek. V Zimbabwe je ale prostituce zakázaná. Jak hodlají svoji cílovou skupinu kontaktovat?

"Ono tam vlastně nejde vyloženě o profesionální prostitutky, zase jich tam není tolik, ale spíš jde o to, že tam je mnohoženství, oficiálně tři ženy, případně pak sem tam ještě další, některé z nich se pak odpoutají od svazku a vstoupí do jiného, je tam poměrně vysoká promiskuita, je tam i neúcta k ženám, protože ženy se kupovaly... Tak bychom chtěli trošku tu emancipaci povzbudit a předat jim i pár triků, jak zabránit přenosu infekce od manžela. Protože největším zdrojem přenosu infekce jsou jejich partneři."

Pracovníci projektu zároveň hodlají léčit další pohlavní choroby, které jsou sice samy o sobě méně nebezpečné, mnohonásobně však zvyšují riziko přenosu HIV, uvedla Hana Malinová.

Jak Radiu Praha sdělil Stanislav Kusý, český pediatr, který působí mnoho let v sousední Zambii, realita africké země je výrazně odlišná od českých představ. Za čas mohou vzniknout například technické problémy s provozem pojízdné kliniky: "Pokud nebude zajištěno jednak další školení případně servis vozidla, které bylo velmi drahé, tak si myslím, že do pár měsíců, jednoho roku může mít paní doktorka velké problémy s tím, jak vozidlo vypadá. Nabídli jsme určitou spolupráci, protože Zambie a Zimbabwe jsou sousední země, a protože my máme určité zázemí a logistiku, tak bychom jí případně pomohli." Klinika bude do Zimbabwe přepravena v kontejneru s dalším humanitárním materiálem. Nakládání těchto věcí do kontejneru má začít 6. srpna. Pak bude přepraven po železnici do hamburského přístavu a odtud lodí do jihoafrického Durbanu a pak do Zimbabwe. Klinika bude působit ve městě Gweru, kde pracuje ženská asociace pro prevenci AIDS Gwapa.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.