Vyučená švadlena národního podniku Šumavan

27.11.2017  Praha  | 

Galerie hlavního města Prahy představuje práce české umělkyně užívající provokativní pseudonym Sráč Sam. Její tvorba je založena na aktivní kritice nefunkčních/neproduktivních institucionálních rámců a nabývá rozmanitých podob od architektonických realizací přes objektovou, textilní, malířskou či filmovou tvorbu po sociálně angažované performativní projekty.
 

Více

Rape culture ve filmech a seriálech

30.1.2018  Praha  | 

Beseda s Kamilem Filou na téma sexuálního násilí a sexismu ve filmech a seriálech, které bude předcházet promítání filmu Špína Terezy Nvotové.

Více

A pak přišla Mirna

13.2.2018  Praha  | 

Když se z dvacetiletých rebelek stanou třicátnice. Všechno, za co bojovaly, občanská angažovanost, nenormativní postavení ženy ve společnosti, alternativní genderové a rodinné vzorce, najednou tak nějak postrádá smysl. Notabene když to něco s růžovým batůžkem na zádech, co jim říká „matko“, se dokáže s tak povědomou razancí vymezit vůči předchozí generaci. Hra německo-švýcarské autorky Sibylle Berg volně navazuje na její předchozí úspěšnou hru A teď: svět!, která byla prestižním německým divadelním časopisem Theater heute zvolena Hrou roku 2014.

 

Více
feminismus.czČlánky › Kdy uvidíme Klause bez kalhot?

Kdy uvidíme Klause bez kalhot?

23. srpen 2001  | Michaela Marksová-Tominová
Očekávám proto v brzké době dvoustranu plnou fotografií nahého, pěkně vyvinutého politika, se zasvěceným komentářem o velikosti jeho mužství. Co takhle Václav Klaus nebo třeba Ivan Langer?

Fotografie Petry Buzkové zveřejněné v deníku Super a k nim připojené komentáře tou nejvulgárnější formou beze zbytku naplňují, co se píše ve feministických příručkách o zkušenostech žen v politice. Úspěšné a zároveň pohledné političky čelí na celém světě stejným podrazům: pokud neexistuje žádná standardně používaná skutečnost, jež by je zdiskreditovala, jsou vždy po ruce jiné možnosti: jejich vzhled a mateřství. Tedy věci, které se proti mužům nevytahují. Petra Buzková je stálicí na českém politickém nebi už řadu let, což zřejmě mnoha lidem vadí. Jenže není možné ji nachytat ani na hloupý výrok, ani na zapojení v pochybných podnikatelských aktivitách. A tak už v kauze Olovo využil autor veden neomylným instinktem oblast, kde je každá žena jednoznačně nejzranitelnější: nařčení z prostituce a zanedbávání a týrání svého dítěte. U mužů takový způsob diskreditace nepřichází v úvahu. Ti, kteří střídají milenky jako na běžícím pásu bez ohledu na manželský stav, nejsou mezi politickou elitou žádnou vzácností - a společnost jim to klidně toleruje. A že by bulvární či opoziční tisk zkoumal, kolik času věnují své rodině? Ani náhodou - oni jsou přece důležití a velmi zaměstnaní politici a na péči o své potomky mají doma manželky. Nerovné posuzování veřejně činných mužů a žen se táhne českými médii jako červená nit. Objevilo se třeba v televizní reportáži o členkách ženské stínové vlády, které nebyly dotazovány na názory o činnosti příslušných nestínových ministrů, ale na vaření a uklízení. Podobným příkladem byl článek z doby těsně po posledních volbách. Jeho nadpis zněl Petra Buzková ztratila korunu parlamentní královny krásy a text obsahoval rozbor vzhledu několika mladých poslankyň včetně komentářů jejich parlamentních kolegů, který z nich dává přednost blondýnkám a který brunetám. Jakoby neměly vlastní mozek, ale plnily ve Sněmovně jen funkci jakýchsi dekorativních doplňků. Nepamatuji si podobný článek či reportáž podrobně hodnotící, kteří poslanci disponují pleší a velkým břichem a kteří by naopak díky vypracovanému tělu mohli aspirovat na titul Missák Sněmovny. Naděje ovšem umírá poslední. Věřím, že skvělý deník Super se příště vytáhne a dokáže, že muže i ženy soudí rovným dílem. Očekávám proto v brzké době dvoustranu plnou fotografií nahého, pěkně vyvinutého politika, se zasvěceným komentářem o velikosti jeho mužství. Co takhle Václav Klaus nebo třeba Ivan Langer? Vsadím se, že by jim to moc slušelo!

vyšlo v Právu 23.8.2001
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.