Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Jsou feministky ošklivé?

Jsou feministky ošklivé?

19. prosinec 2003  | M. Marksová-Tominová
Příspěvek M. Marksové-Tominové do rubriky Hyde Park MF Dnes ze středy 17. prosince 2003. Senátor Kubera (ODS) se v rozpravě k sexuálnímu obtěžování vyjádřil: "… Nemohu v žádném případě podpořit naši paternalistickou ochranu a touhy neukojených feministek, kterým harassment nikdy nehrozí. …
Jsou feministky ošklivé?

Senátor Kubera (ODS) se v rozpravě k sexuálnímu obtěžování vyjádřil: "… Nemohu v žádném případě podpořit naši paternalistickou ochranu a touhy neukojených feministek, kterým harassment nikdy nehrozí. … Nemohu je jmenovat, protože bych se dopustil toho, čeho se dopustit nechci, ale můžete si je na internetu prohlédnout - ty aktérky, které jsou v těchto směrech aktivní, těm se opravdu nemůže nic stát, nikdo je nikdy obtěžovat nebude. Naopak, našich milých krásných se to týká." Ačkoli pan senátor uvedl, že není sexista a nikdy by nevyslovil to, co někteří kolegové ve sněmovně, evidentně chodil s poslanci Tlustým a Krausem do stejné školy - nebo do hospody IV. cenové skupiny. Je neuvěřitelné, že osoba zvolená za senátora si dovolila vypustit z úst výrok, který urazil nejen feministky, ale i naše partnery a známé. Na druhou stranu bychom mu měly poděkovat. Pan senátor ve své bezbřehé vulgárnosti vyslovil nahlas to, co stále přežívá v povědomí řady lidí: že aktivistky usilující o zlepšení postavení žen ve společnosti jsou tak šeredné, že o ně žádný muž nezavadí ani pohledem, a tak jim nic jiného než boj za práva žen nezbývá. Klišé o vzhledu provází ženské hnutí od počátků. Už první feministky bojující za právo žen volit a studovat na univerzitách byly karikovány jako kníraté mužatky, ačkoli šlo o dámy vypadající naprosto žensky. Za feministky se považovaly i dámy Světlá, Němcová, Krásnohorská, ale i senátorka Plamínková a dr. Horáková… Žijeme v kultuře, kde je vzhled ženy považován za jednu z nejdůležitějších vlastností. Čím více se žena vzdaluje parametrům, které jsou obecně uznávány jako parametry krásy, tím jako by byla méně hodnotná. A tak diskreditovat debatu o rovnosti pohlaví pomluvou, že feministky jsou ošklivé, je pohodlnější než se tím začít skutečně zabývat. Sexuální obtěžování bylo v této zemi zesměšněno dříve, než se o něm vůbec začalo diskutovat - a to díky Škvoreckého eseji v Respektu v roce 1992, kdy poprvé použil termín "sexuální harašení". Od té doby provází diskusi o tomto závažném společenském jevu řada omšelých klišé typu "když se jeho definice uzákoní, muži už nebudou smět pomoci ženě do kabátu či ji pustit první do dveří". Jenomže sexuální obtěžování je uplatňování moci, vydírání se sexuálním podtextem, které je jedné straně vrcholně nepříjemné a jehož odmítnutí má negativní dopad na pracovně právní vztah. Takových žen i mužů je řada. Jenomže kvůli celospolečenskému klimatu je pro takové ženy jednodušší ze zaměstnání tiše odejít a před nikým o tom nemluvit. Mohly by totiž být označeny za nedůtklivé feministky. Fotografie zaměstnankyň Gender Studies na internetu zatím nenajdete. Doporučuji však podívat se na webové stránky na portrét pana Kubery. Nevím, proč se definici sexuálního obtěžování v zákoně tak brání - jeho nikdo obtěžovat nebude.

Autorka je ředitelkou PR Centra pro Gender Studies

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.