Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Jiřina Šiklová představila v knihovně Gender Studies svou novou knihu Deník staré paní

Jiřina Šiklová představila v knihovně Gender Studies svou novou knihu Deník staré paní

7. listopad 2003  | Alexandra Doleželová
Jiřina Šiklová představila v knihovně Gender Studies svou novou knihu Deník staré paní
Jiřina Šiklová
Ve čtvrtek 30. října 2003 od 16 hodin byla v prostorách knihovny Gender Studies, o. p. s. představena kniha Jiřiny Šiklové "Deník Staré paní". Z knihy četla Kamila Moučková.
Ve čtvrtek 30. října 2003 od 16 hodin byla v prostorách knihovny Gender Studies, o. p. s. představena kniha Jiřiny Šiklové "Deník Staré paní". Z knihy četla Kamila Moučková.

Věková skupina starých lidí v každé společnosti narůstá. Z této skupiny většinu představují ženy, které jsou relativně chudé a osamělé. Úkolem současné staré populace žen je najít životní styl, hodnotný obsah této fáze života, vytvořit subkulturu starých. Tato touha zazněla také při setkání nad knihou Jiřiny Šiklové, ženy se shodly na potřebě "burzy nápadů seniorů". Gender Studies, o.p.s se chtějí věnovat i tomuto tématu a poskytnout iniciativu i prostory.

Jiřina Šiklová přednáší na katedře sociální práce na FF UK se zaměřením na témata: životní cyklus – sociologie věkových skupin, sociální gerontologie, problematika etnik, národností a minorit a teorie součastného feminismu. Je vůdčí a inspirující osobnost českého feminismu a genderových studií. Zakladatelka Centra Gender Studies. Autorka řady knih, studií a statí i populárních článků o feminismu a gender; účastnice mezinárodních konferencí s tématem ženy, členka řady českých i zahraničních nevládních organizací a redakcí odborných časopisů.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.