Laydeez do Comics - ŽENA 2.0

17.10.2018  Praha  | 

Osm českých komiksových autorek, jedno téma a společných sedm dní na divokém českém severu! Co z toho může vzejít? Komiksová výstava, samozřejmě! Tentokrát již z třetího letního sympozia uskupení Laydeez do Comics Praha. Letošní téma ŽENA 2.0 nás přivedlo k otázce nakolik se ženy měnily, mění a měnit budou. Existuje nová verze ženství a co to obnáší? Inspirace bylo dost. Ať už se jedná o změny v rámci životních fází, postoje k životu nebo pohledu společnosti... Výstava potrvá od 17. do 30. října. Slavnostní vernisáž s autorkami proběhne 18. října.

Více

Gender a sebevědomí v uměleckém provozu

21.10.2018  

Diskuze na téma souvislosti sebevědomí a genderu v uměleckém provozu. Jaký vliv na sebevědomí umělkyň a umělců může mít genderová rovnost? V čem je rozdílné postavení umělkyně či umělce vůči institucím? Jak se na uměleckém provozu projevuje mizení umělkyň v důsledku jejich mateřství? Jak vyřešit rozpor uměleckého společenského života a rodičovství zejména v pečující roli? Jaký vliv mají na umělce a umělkyně ekonomické souvislosti, v nichž jejich tvorba vzniká?

Více

Pohlaví a gender. 8. lacanovský workshop v Praze

21.10.2018  Praha  | 

Příspěvky přednesou Deborah Gutermann-Jacquet, Magdalena Kohout-Diaz, Josef Fulka. Workshop pořádá Oddělení současné kontinentální filosofie FLÚ AV ČR a Nouvelle École Lacanienne.

Více
feminismus.czČlánky › International Conference in Prague: WOMEN SCHOLARS AND INSTITUTIONS

International Conference in Prague: WOMEN SCHOLARS AND INSTITUTIONS

31. březen 2003
Commission Women in Science of the International Union of History and Philosophy of Science, Research Centre for the History of Sciences and Humanities: WOMEN SCHOLARS AND INSTITUTIONS. International Conference Prague, Czech Republic, June 8-11, 2003
Commission Women in Science of the International Union of History and Philosophy of Science
Research Centre for the History of Sciences and Humanities
WOMEN SCHOLARS AND INSTITUTIONS

International Conference
Prague, Czech Republic,
June 8-11, 2003

CONFERENCE IS ORGANISED BY THE

Commission Women in Science of the International Union of History and Philosophy of Science/Division of History of Science (IUHPS/DHS)
Research Centre for the History of Sciences and Humanities founded by the Czech Academy of Sciences and Charles University, Prague

IN COOPERATION WITH THE

Czech Technical University, Prague
Gender Studies Centre of the Philosophical Faculty, Charles University, Prague
Institute of Contemporary History of the Czech Academy of Sciences
Institute of History of the Charles University and the Archives of the Charles University, Prague
Institute of Sociology of the Czech Academy of Sciences, Prague
National Contact Centre Women & Science, Prague
National Technical Museum, Prague

SUBJECT OF THE CONFERENCE

THE CONFERENCE WILL FOCUS MAINLY ON HISTORICAL THEMES; however, GENDER AND SOCIOLOGICAL topics will be included, as well.

By WOMEN SCHOLARS we mean researchers involved not only in sciences, medicine, technology, but also humanities.

The term "INSTITUTION" is understood in a broad context. It includes: universities, scientific, technical and learned societies and academies, research and educational institutions and organisations, scientific communities and scientific schools, means of communication (e.g. journals, scientific meetings), prize committees, boards of funds, formal and informal networks and associations (supportive networks, communication networks).

ANALYTICAL AND COMPARATIVE APPROACH (LOCAL, REGIONAL, INTERNATIONAL AND MULTICULTURAL) will be preferred to pure biographies.

Topics focusing on CULTURAL DIVERSITY OR MULTICULTURAL PERSPECTIVES will be encouraged.

ALL HISTORICAL PERIODS WILL BE INCLUDED, HOWEVER, PAPERS DRAWING ON 19TH AND 20TH CENTURIES WOULD BE WELCOME.

--------------------------------------------------------------------------------
Legerova 61
120 00 Praha 2
tel. +420 2 21 99 06 11
+420 2 24 94 30 57
fax: +420 2 24 94 30 57
sekretariát: nytrova@cesnet.cz

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.