Girls Day 2018

26.4.2018  Česká republika  |  Interaktivní den otevřených dveří určený pro všechny dívky ze středních škol, které chtějí nakouknout do firem a třeba i načerpat inspiraci pro svoji budoucí studijní či pracovní kariéru. Girls Day se koná po celém světě, v ČR se tentokrát uskuteční v Praze, Brně, Plzni a Mladé Boleslavi.
Více

Kdo se bojí Ester Krumbachové?

4.5.2018  Praha  | 

První ze série kurátorských bloků věnovaných tvorbě, osobnosti a odkazu Ester Krumbachové. Díky zahraničním kurátorům program nabídne širší perspektivu, v níž je možné uvažovat o upozaděné a zároveň mnohdy mytizované umělkyni, jež ovlivnila několik generací české filmové kultury.

Více

Your Life is Waiting

5.6.2018  Praha  | 

Panelová diskuse o psychiatrickém étosu proběhne v rámci uměleckého projektu Institut Úzkosti. V diskusi se budou zkoumat sociopolitické faktory utvářející psychiatrický étos v českém kontextu i mimo něj. Jak jsou psychiatrické poruchy vymýšleny a konstruovány jako vědecká fakta? Jakou roli v tomto procesu hrají státní instituce? Jak psychiatrický étos ovlivňuje společenské struktury a narativ jáství, který je v nich produkován? Je psychiatrie symptomem kapitalismu a patriarchátu?

Více
feminismus.czČlánky › International Conference in Prague: WOMEN SCHOLARS AND INSTITUTIONS

International Conference in Prague: WOMEN SCHOLARS AND INSTITUTIONS

31. březen 2003
Commission Women in Science of the International Union of History and Philosophy of Science, Research Centre for the History of Sciences and Humanities: WOMEN SCHOLARS AND INSTITUTIONS. International Conference Prague, Czech Republic, June 8-11, 2003
Commission Women in Science of the International Union of History and Philosophy of Science
Research Centre for the History of Sciences and Humanities
WOMEN SCHOLARS AND INSTITUTIONS

International Conference
Prague, Czech Republic,
June 8-11, 2003

CONFERENCE IS ORGANISED BY THE

Commission Women in Science of the International Union of History and Philosophy of Science/Division of History of Science (IUHPS/DHS)
Research Centre for the History of Sciences and Humanities founded by the Czech Academy of Sciences and Charles University, Prague

IN COOPERATION WITH THE

Czech Technical University, Prague
Gender Studies Centre of the Philosophical Faculty, Charles University, Prague
Institute of Contemporary History of the Czech Academy of Sciences
Institute of History of the Charles University and the Archives of the Charles University, Prague
Institute of Sociology of the Czech Academy of Sciences, Prague
National Contact Centre Women & Science, Prague
National Technical Museum, Prague

SUBJECT OF THE CONFERENCE

THE CONFERENCE WILL FOCUS MAINLY ON HISTORICAL THEMES; however, GENDER AND SOCIOLOGICAL topics will be included, as well.

By WOMEN SCHOLARS we mean researchers involved not only in sciences, medicine, technology, but also humanities.

The term "INSTITUTION" is understood in a broad context. It includes: universities, scientific, technical and learned societies and academies, research and educational institutions and organisations, scientific communities and scientific schools, means of communication (e.g. journals, scientific meetings), prize committees, boards of funds, formal and informal networks and associations (supportive networks, communication networks).

ANALYTICAL AND COMPARATIVE APPROACH (LOCAL, REGIONAL, INTERNATIONAL AND MULTICULTURAL) will be preferred to pure biographies.

Topics focusing on CULTURAL DIVERSITY OR MULTICULTURAL PERSPECTIVES will be encouraged.

ALL HISTORICAL PERIODS WILL BE INCLUDED, HOWEVER, PAPERS DRAWING ON 19TH AND 20TH CENTURIES WOULD BE WELCOME.

--------------------------------------------------------------------------------
Legerova 61
120 00 Praha 2
tel. +420 2 21 99 06 11
+420 2 24 94 30 57
fax: +420 2 24 94 30 57
sekretariát: nytrova@cesnet.cz

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.