Domácí násilí - veřejné setkání a diskuse

10.12.2018  Středočeský kraj  | 

Otevřená společnost o. p. s., Fórum 50%, o. p. s. , MĚSTO BUŠTĚHRAD a Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek VÁS ZVOU NA VEŘEJNÉ SETKÁNÍ A DISKUSI NA TÉMA: DOMÁCÍ NÁSILÍ

Více

Konference k výstavě Feministická avantgarda

11.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Jako součást doprovodného programu k výstavě připravuje Dům umění konferenci, která se bude zabývat širšími socio-kulturními aspekty (ne)přítomnosti feministické avantgardy v sedmdesátých, potažmo osmdesátých letech minulého století u nás a specifickými podmínkami, za nichž se v tomto období feministické myšlení profilovalo, respektive obezřetně obcházelo. Smyslem konference je přispět k diskusi o důvodech, proč debaty o feminismu a genderu přežívaly v bývalém Československu tak dlouho na okraji zájmu a proč je tomu tak do jisté míry dodnes. V bouřlivých 60. letech, kdy rapidně narůstal zájem o pochopení role žen ve společnosti (včetně jejích historických proměn) a kdy západní feministické hnutí uvádělo tzv. ženské otázky do sociálně-politické praxe, nebyla u nás druhá vlna feminismu téměř zaznamenána. Závažné politické okolnosti srpna 1968, sovětské okupace a následné normalizace zastavily tento proces v zárodku chystaných sociálních reforem a debaty o feminismu a genderu postihl podobný osud jako jiné nonkonformní myšlenkové trendy.

Více

Feministická avantgarda

12.12.2018  Jihomoravský kraj  | 

Skupinová mezinárodní výstava Feministická avantgarda představí mimořádná díla umělkyň, tvořících v sedmdesátých až devadesátých letech minulého století na feministické téma. Práce na emancipační témata ze soukromé rakouské sbírky SAMMLUNG VERBUND pocházejí od světově významných umělkyň.

Více
feminismus.czČlánky › Holky šílí z hysterie?

Holky šílí z hysterie?

28. květen 2004  | redakce F.cz  |  http://mojenoviny.cz
Holky šílí z hysterie?
Všimli jste si, že řada žen nedávno pozorně sledovala hokejové mistrovství světa? Mojenoviny.cz komentují přibývání žen - hokejových fanynek. Sexuolog Uzel ho vysvětluje údajnou ženskou histeričností: "Je to dynamický sport, který dokáže strhnout davy. A ženy jsou velmi náchylné k davové psychóze a kolektivnímu šílenství. Je to typicky ženská vlastnost blízká hysterii." Linda Sokačová to naštěstí vidí zcela jinak.
Všimli jste si, že řada žen nedávno pozorně sledovala hokejové mistrovství světa? Mojenoviny.cz komentují přibývání žen - hokejových fanynek. Zatímco sexuolog Uzel ho vysvětluje přirozenou ženskou hysteričností, Linda Sokačová to vidí zcela jinak.

Mojenoviny.cz, Deníky Bohemia - 24. 4. 2004:

Holky šílí z hysterie

Hokej byl dlouho považován za výhradně mužskou záležitost, dávno už to ale neplatí. Alespoň tak lze usuzovat ze složení fanoušků na stadionech, náměstích nebo ve sport barech. V posledních letech se kolektivního sledování zúčastňuje stále více žen, které jsou mnohdykrát zapálenějšími a spontánnějšími fanoušky než muži.

Proč to tak je? Podle sexuologa Radima Uzla netáhne ženy k hokeji přitažlivost hráčů či přílišné zapálení pro hru. "Je to dynamický sport, který dokáže strhnout davy. A ženy jsou velmi náchylné k davové psychóze a kolektivnímu šílenství. Je to typicky ženská vlastnost blízká hysterii," myslí si Uzel. S tím však nesouhlasí Linda Sokačová z feministické organizace Gender Studies.

"Větší zájem ze strany žen je dán tím, že tento sport je stále více otevřenější. Mnoho žen ho dokonce hraje aktivně. Navíc se postupně mění tradiční náhledy na postavení muže a ženy. Zájem žen není určitě dán nějakou hysterií," řekla Sokačová, podle jsou ženy stejně dobrými fanoušky jako muži.

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.