Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

Média z pohledu novinářek - diskusní večer

19.9.2018  Praha  | 

Další z řady diskusních večerů v Knihovně Gender Studies bude tentokrát věnován tématu žen v médiích a zpravodajství. Diskutovat budeme o situaci novinářek v českém mediálním prostředí a jejich postavení v redakcích nebo o vlivu genderu na mediální obsah.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Hlídací fena: 2008 hodin pro prezidentku

21. května 2003 (středa) 18:00
Dovolujeme si Vás pozvat na 1. pracovní debatu na téma školství a vzdělávání v rámci projektu "2008 hodin pro prezidentku", která se bude konat ve středu 21.května 2003 v 18.hodin v Blue Velvet Cafe, ul. Čerchovská 2, na Vinohradech. "2008 hodin pro prezidentku" je šestiletý podprojekt nezávislého internetového občasníku www.hlidacifena.cz. Za tímto symbolickým názvem se skrývá politicko-vzdělávací záměr: jednak rozšířit výklad slova politika, jednak podnítit i prohloubit zájem žen o věci "veřejné".

Dovolujeme si Vás pozvat na 1. pracovní debatu na téma školství a vzdělávání v rámci projektu "2008 hodin pro prezidentku", která se bude konat ve středu 21.května 2003 v 18.hodin v Blue Velvet Cafe, ul. Čerchovská 2, na Vinohradech.

"2008 hodin pro prezidentku" je šestiletý podprojekt nezávislého internetového občasníku www.hlidacifena.cz. Za tímto symbolickým názvem se skrývá politicko-vzdělávací záměr: jednak rozšířit výklad slova politika, jednak podnítit i prohloubit zájem žen o věci "veřejné". Chceme přivést k pravidelnému dialogu zástupkyně celého politického spektra, ať političky, "bývalé" političky, jejichž znalosti a zkušenosti by rozhodně měly být využity, politické komentátorky nebo tzv. laikyně.

V českém politickém prostředí chybí ženy jak v exekutivě, tak v legislativě. V rámci "2008 hodin pro prezidentku" si mohou libovolné zájemkyně vytvořit lepší představu o práci zastupitelek, rozšířit si kulturně-politický přehled a po čase se rozhodnout ke vstupu do politiky . Mohou pracovat jako poradkyně, rešeršérky, tiskové mluvčí, politické komentátorky. Pokud by se nerozhodly pro (polo-)profesionální politickou dráhu, mohou se “přinejmenším” jako občanky a voličky informovaněji a sebevědoměji rozhodovat.

Naše uzavřená pracovně-debatní setkání mají určitá pravidla. Průběh debaty je následující: každá účastnice je v roli poradkyně prezidentky. Na základě vylosování jedna z přítomných představuje prezidentku, která klade otázky svým poradkyním. Na závěr se snaží shrnout podněty všech do určité ucelené vize a vymezit další témata, vznést nové otázky či nastínit problémy.

Důležité pravidlo: každá z účastnic před pracovně-debatním setkáním nastuduje určitou odbornou knihu a připraví z ní krátké výpisky (nejdůležitější termíny, tématické okruhy, nové otázky a další doporučená literatura - na jednu až dvě stránky). Ve společné debatě se tak každá z přítomných o dané problematice dozví více a z vícero úhlů.

Knihu si mohou zájemkyně vybrat z níže doporučeného seznamu literatury www.hlidacifena.cz (podtržené tituly si už vybrala nějaká účastnice debaty), nebo navrhnout po dohodě s organizátorkami vlastní knihu nebo materiál.

Literatura:
Bílá kniha o vzdělání (vládní koncepce vzdělávací reformy - dostupná na internetu)
Miroslav Cipro: Galerie světových pedagogů III.díl (stačí jen výběr osobností)
Susan Kovaliková : Integrovaná tematická výuka
Jan Průcha : Alternativní školy a inovace ve vzdělávání
Education for Peace and Disarmament - Teachers College Record, Colombia University
Global Campaign for Peace Education + Hague Appeal for Peace (tiskové materiály, brožury, agenda)
dále: knihy věnující se ekonomickým aspektům vzdělávání, přehled tiskových zpráv o školství za uplynulých 6 měsíců - 1 rok, vzdělávání z aspektu gender

Těšíme se na Vaši účast!

Máte-li zájem o další informace, napište prosím pí. Aleně Rubešové na alena.orten@seznam.cz nebo Miluš Kotišové na mkotisova@iol.cz. Napište nám také, kterou knihu chcete číst.

místo:  Blue Velvet Cafe, ul. Čerchovská 2, na Vinohradech
pořádá:  Hlídací fena
kontakt:  Alena Rubešová, Miluš Kotišová    
http://www.hlidacifena.cz

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.