Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Guerillagirls.org - boj proti diskriminaci prostřednictvím webu

Guerillagirls.org - boj proti diskriminaci prostřednictvím webu

16. červenec 2003  | Léňa Zemanová  |  Econnect
Guerillagirls.org - boj proti diskriminaci prostřednictvím webu
Internetové stránky americké aktivistické skupiny Guerilla girls /www.guerillagirls.org/
mohou sloužit jako dobrý příklad toho, jak promítnout do webu stěžejní filosofii a témata aktivistické práce. Boj proti diskriminaci na základě pohlaví či barvy pleti v politice, umění, filmovém průmyslu a kultuře obecně je základním cílem skupiny amerických umělkyň Guerilla Girls a jejich web tyto skutečnosti reflektuje.
Internetové stránky americké aktivistické skupiny Guerilla girls /www.guerillagirls.org/ mohou sloužit jako dobrý příklad toho, jak promítnout do webu stěžejní filosofii a témata aktivistické práce. Boj proti diskriminaci na základě pohlaví či barvy pleti v politice, umění, filmovém průmyslu a kultuře obecně je základním cílem skupiny amerických umělkyň Guerilla Girls a jejich web tyto skutečnosti reflektuje.

Webová stránka GG účelně využívá hesel svých plakátů, které zapracovává do celkového konceptu stránek tak, aby charakterizovaly cíle organizace - vygumujme diskriminaci- ; musí být žena svlečená, aby mohla vystavovat v Metropolitním Museu“?; “Americký senát je pokrokovější než Hollywood“. Hesla jsou umístěna na obrazech reálných věcí - např. heslo vygumujme diskriminaci je umístěno na obrázku růžové gumy, která skutečně existuje a je součástí jedné z aktivit GG. Další hesla jsou součástí obrázků, plakátů, samolepek etc. Tyto obrázky pak slouží jako navigační vstupy k získání podrobnějších informací o současných kampaních, způsobech podpory organizace či aktualitách .

Kromě obrázků s hesly obsahuje hlavní stránka stručnou historii organizace, emailové kontakty a též slogan vyjadřující společenskou úlohu Guerilla Girls GG - vaše kulturní svědomí. Horní horizontální navigační lišta home page pak opakuje některé vstupy do míst, kam se můžeme dostat i prostřednictvím obrázků, zároveň však obsahuje také cesty k dalším informacím, např. Emails - reakce příznivců GG - seznam článků a rozhovorů - interviews nebo přehled performancí Guerilla Girls/On tour/

. Podstatnou výhodou stránek Guerrilla Girls je jejich výtvarné pojetí, které prostřednictvím zvolených barev, aktivních obrázků a hesel provokuje čtenáře k akci. Nespornou předností je též skutečnost, že ihned z hlavní stránky poznáte témata, jimiž se GG právě zabývají. GG také mistrně pracují s jazykem, který volí tak, aby podporoval celkovou akčnost a údernost.

Jako problematické se jeví dva způsoby navigace - ten odvíjející se od obrázkových vstupů a druhý promítnutý do horní lišty webu. Je nejasné, nakolik jsou tyto dva způsoby navigace propojené a k jakým informacím se prostřednictvím nich dostaneme. Poněkud zmatečná navigace pak vede k nejistotě, kde jsem, kam vede tahle cesta, jaké informace zde dostanu a nezískal jsem je již někde jinde.

I přes určité navigační nedostatky zůstává orientace na stránkách Guerilla Girls vpodstatě velmi dobrá. Stránky zároveň plní svou primární úlohu. Aktivizují čtenáře, přitahují ho k problémům diskriminace nápaditou a kreativní formou. Strávíte - li několik minut na webu Guerilla girls dozvíte se nejen zajímavé skutečnosti, ale také si trochu zahrajete a zasmějete. Stránky si zapamatujete a jednou se možná stanete dárcem/kyní, kamarádem/rádkou či aktivistou/tkou této v mnoha směrech avantgardní skupiny.

http://www.guerillagirls.org web design a obsah: Guerilla girls

Související

www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.