Feministická konference

28.8.2018  Moravskoslezský kraj  | 

Zajímá vás feminismus a chcete se dozvědět něco víc o tématech, kterými se současné feministky zabývají? Pak je tato akce určena právě pro vás.

Více

DIY Karneval - Women's rights are human rights

22.9.2018  

Letošní DIY karneval zvedá jedno, zdálo by se, běžné až banální téma - ženská práva. Proč běžné a banální? Řada lidí vám řekně, že doba boje za práva žen je úspěšně za námi, a že diskriminace a násilí páchané na ženách patří minulosti. Dost často zapomenou například na takové detaily, že Česko vede stále přední příčky v rozdílném odměňování žen a mužů za stejnou práci. Že většina řídících pozic je obsazena muži. A že a s různými druhy sexuálního obtěžování či násilí se za život setkala skoro každá žena. Ačkoli freetekno komunita, ze které DIY karneval vzešel, bývá označována za žensky nejotevřenější ze současných subkultur, ruku na srdce, ani zde nejsou poměry ideální.

Více

Sarah Sharma: sExit Machine

25.9.2018  Praha  | 

Přednáška navazuje na projekt „the sExit“, který se zabývá genderovým aspektem politiky úniku (exitu). Půjde o přehled široké škály mužských únikových fantazií napříč politickým spektrem. sExity se objevují v geopolitickém, technologickém i intimním prostoru. sExit se skrývá v nacionalistických hnutích (Brexit), nástupu sexuálních robotů, programech digitálního detoxu, aktivismu v oblasti mužských práv a dokonce i v některých odnožích autonomistického marxismu.

Více
feminismus.czČlánky › Feministky promluvily! aneb k Zápisníku Josefa Chuchmy

Feministky promluvily! aneb k Zápisníku Josefa Chuchmy

31. říjen 2003  | Michaela Marksová-Tominová
Skvělé zjištění: v sobotním Zápisníku Josefa Chuchmy (MFD 25. 10. 2003) vyšlo najevo, že pan Chuchma zřejmě často surfuje po stránkách feminismu.cz! Jinak by nám totiž nemohl vyčítat, že na internetu mlčíme k tak významné události, jakou je, že poprvé v historii pískala utkání domácí nejvyšší fotbalové soutěže žena.
Skvělé zjištění: v sobotním Zápisníku Josefa Chuchmy (MFD 25. 10. 2003) vyšlo najevo, že pan Chuchma zřejmě často surfuje po stránkách feminismu.cz! Jinak by nám totiž nemohl vyčítat, že na internetu mlčíme k tak významné události, jakou je, že poprvé v historii pískala utkání domácí nejvyšší fotbalové soutěže žena.

Pan Chuchma má pravdu - ačkoli tato událost zaplnila média, nějak jsme se nestihly vyjádřit. Feministky bohužel nejsou superženy a jejich kapacity jsou taky jen omezené - důvodem „mlčení“ ale rozhodně nebylo, že bychom z paní rozhodčí byly na rozpacích.

A protože se stydíme, tady je náprava: já osobně průnik ženy na takovou pozici považuji jednoznačně za skvělou. Mě osobně sport sice nezajímá, ale tento nezájem není určitě způsoben tím, že jsem žena - ani můj otec, ani manžel se o sport vůbec nezajímají, zato mám řadu kamarádek, které sport v televizi i v životě milují. A Dagmar Damková určitě miluje jak fotbal, tak práci rozhodčí - a právě proto je skvělé, že může dělat to, co ji opravdu baví a na co má evidentně i vlohy, a nikdo jí v tom nebraní kvůli tomu, že je žena.

Jedna věc mě ovšem možná zaujala víc než samotný fakt, že máme první ženskou rozhodčí na takové úrovni: všimli jste si, že jeden z fotbalistů poplácal jako výraz uznání paní Damkovou po zadku? Jo jo, to je prsotě feminismus po česku...

PS: Až se objeví první muž jako učitel v mateřské školce, slibuji panu Chuchmovi, že feministky nezaspí a urychleně se vyjádří!

P.P.S: Velmi mě zaujal komentář na toto téma v Bergrově uličce v Reflexu: píše se tam, že žena v téhle funkci je skvělá, protože ji nikdo neuplatí - nemůže si totiž dovolit pískat jinak než správně, protože by jí to všichni hned dali sežrat. Pan Bergr bezděčně použil otřepaný feministický argument podporující více žen v politice - že obecně ženy méně podléhají korupci, neboť nejsou zasítěny v těch správných sítích...
www.feminismus.cz (2003)  |  redesign 2013  |  realizace a webhosting Econnect  |  design Michal Šiml  |  Za finanční podpory Slovak-Czech Women‘s Fund.